ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត កៅ ថាច ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងកសិកម្ម (ARDB) កាលថ្ងៃទី១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នាទីស្នាក់ការកណ្ដាល ARDBបានដឹកនាំកិច្ចប្រជុំសំណេះសំណាលជាមួយក្រុមការងារស្រាវជ្រាវនៃមជ្ឈមណ្ឌល អគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន សម្រាប់ការសិក្សាគោលនយោបាយ និងបណ្តុះបណ្តាល (មជ្ឈមណ្ឌល APM) និងមជ្ឈមណ្ឌលឧត្តមភាពសម្រាប់ការសិក្សាស្រាវជ្រាវពីហិរញ្ញប្បទានបៃតងចំពោះវិស័យកសិកម្មសមាគមឥណទានកសិកម្ម និងជនបទ អាស៊ី-ប៉ាស៊ីហ្វិក នៃធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងកសិកម្ម (មជ្ឈមណ្ឌល ARDB ACE-GFA)។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនេះ, ឯកឧត្តមបណ្ឌិតប្រតិភូ បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវ នៅក្នុងការចូលរួមដោះស្រាយបញ្ហានានានៅក្នុងសង្គម ខណៈដែលបរិបទសង្គមបាននិងកំពុងវិវត្តឥតឈប់ឈរ។
ជាមួយនឹងសមិទ្ធផលដែលបានសម្រេចនាពេលកន្លងមក, ឯកឧត្តមបណ្ឌិតប្រតិភូ បានគូសបញ្ជាក់ពីតួនាទីដ៏សំខាន់របស់ក្រុមការងារស្រាវជ្រាវនៃមជ្ឈមណ្ឌលទាំងពីរ ក្នុងការបំពេញការងារ ដើម្បីបង្កើតបានជាថ្នាលសម្រាប់ការបោះផ្សាយលទ្ធផលស្រាវជ្រាវ ជាពិសេសក្នុងវិស័យកសិកម្ម។ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតប្រតិភូ បានលើកឡើងថា ការផ្ដល់អនុសាសន៍នានាតាមរយៈរបាយការណ៍ស្រាវជ្រាវ នឹងមិនត្រឹមតែបំពេញតួនាទីក្នុងស្ថាប័នតែប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏បង្ហាញពីការបម្រើ (Acts of Service) ដល់សង្គមជាតិផងដែរ។
ជាចុងក្រោយ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កៅ ថាច បានផ្តល់អនុសាសន៍ដល់ក្រុមការងារស្រាវជ្រាវនៃមជ្ឈមណ្ឌលទាំងពីរ ឱ្យបន្តពង្រឹងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន តាមរយៈការជ្រើសរើសវិធីសាស្ដ្រថ្មីៗយកមកប្រើប្រាស់ក្នុងការស្រាវជ្រាវរបស់ខ្លួន ព្រមទាំងលើកទឹកចិត្តឱ្យបង្កើត និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយស្ថាប័នទាំងក្នុង និងក្រៅស្រុក ដើម្បីរួមចំណែកកសាង និងលើកកម្ពស់វប្បធម៌នៃការសិក្សាស្រាវជ្រាវឱ្យកាន់តែរឹងមាំ៕