ខ្មែរ​​កែច្នៃដើមចេក​​ ត្បាញជាសម្ភារៈប្រើប្រាស់ និងរកប្រាក់ចំណូលប្រចាំថ្ងៃ
រាជធានីភ្នំពេញ៖ ម្ចាស់អាជីវកម្មតម្បាញចេកខ្មែរបាន​​កែច្នៃពីដើមចេកចេញជាសម្ភារៈប្រើប្រាស់ច្រើនប្រភេទ មានដូចជា កាបូប កន្ត្រក ស្រោមសម្រាប់ដាក់ដបទឹក ខ្សែសម្រាប់យួរកែវកាហ្វេ និងខ្សែសម្រាប់តុបតែងលម្អគឺ កំពុងតែមានសន្ទុះគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងនៅលើទីផ្សារ ហើយអាចរកប្រាក់ចំណូលប្រមាណ១០០ដុល្លារ ក្នុងមួយថ្ងៃ។
អ្នកស្រី ឆាត សុឃឿប ម្ចាស់អាជីវកម្ម អនុសារតម្បាញចេកខ្មែរ មានទីតាំងនៅភូមិសំពៅលិច ឃុំភ្នំសំពៅ ស្រុកបាណន់ ខេត្តបាត់ដំបងបានរៀបរាប់ថា អាជីវកម្មដើមចេក កាប់យកផ្លែរួចមកកែច្នៃធ្វើជាសម្ភារៈប្រើប្រាស់និងគ្រឿងសម្រាប់តុងតែងលម្អ ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្នមានសន្ទុះកើនឡើងទ្វេដងបើប្រៀបធៀបទៅនិងពេលមុនៗ ។
តួយ៉ាងខ្សែធ្វើពីស្របាចេកសម្រាប់យួរកែវកាហ្វេ និងខ្សែសម្រាប់ដាក់ដបទឹក ដែលជាផលិតផលគាំទ្រដល់បរិស្ថាន កាត់បន្ថយដល់ការប្រើប្រាស់ថង់ប្លាសិ្ទកកំពុងទទួលបានការគាំទ្រច្រើន។
អ្នកស្រីគូសបញ្ជាក់ទៀត​ថា “នៅក្នុងអាជីវកម្មលក់សម្ភារៈប្រើប្រាស់ ឬផលិតផលកែច្នៃចេញពីដើមចេករាល់ថ្ងៃនេះ យើងទទួលបានប្រាក់ចំណូលតិចតួចនៅឡើយ ដោយថ្ងៃខ្លះលក់បានក្រោម១០០ដុល្លារតែថ្ងៃខ្លះទៀតលក់បានប្រាក់លើសពី១០០ដុល្លារ ។ តែទំហំសាច់ប្រាក់នេះ វាមិនទាន់ឆ្លើយតបទៅនិងអ្វីដែលយើងចង់បាននោះទេ ប៉ុន្តែសន្ទុះនៃការគាំទ្រកើនឡើងជាបន្តបន្ទាប់ដូចសព្វថ្ងៃនេះ វាបានជំរុញឱ្យយើងមានទឹកចិត្តធ្វើវាបន្តទៀត ហើយព្យាយាមកែលម្អផលិតផលឱ្យកាន់តែមានលក្ខណៈស្តង់ដា”។
អ្នកស្រីបន្តទៀតថា បើតាមទស្សនៈយល់ឃើញរបស់ខ្ញុំ ។សម្រាប់អាជីវកម្មកែច្នៃដើមចេកធ្វើជាសម្ភារៈប្រើប្រាស់ទៅតាមប្រភេទផ្សេងៗគ្នានេះខ្ញុំគិតឃើញថាវានឹងមានការកើនឡើងបន្ថែមទៀត ព្រោះពលរដ្ឋងាកគិតដល់បរិស្ថាន ស្របពេលអាជីវកម្មរបស់យើងមានគុណតម្លៃ ទ្រទ្រង់ដល់បរិស្ថាន រួមនិងវប្បធម៌ជាតិនៅតាមតំបន់ជាដើម។ ដូចនេះនៅថ្ងៃខាងមុខសន្ទុះនៃការគាំទ្រមានការកើនឡើងបន្ថែមទៀត។
បើតាមអ្នកស្រី ឆាត សុឃឿប គឺ អាជីវកម្មកែច្នៃពីដើមចេកនេះបានចូលរួមចំណែកផ្តល់ការងារនិងប្រាក់ចំណូលដល់ពលរដ្ឋក្នុងតំបន់បានប្រមាណ២០នាក់ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន ហើយផលិតផលរបស់អ្នកស្រីមានតម្លៃចាប់ពី២០០រៀលរហូតដល់៨ម៉ឺនរៀល ឬស្មើនិង២០ដុល្លារក្នុងមួយផលិតផល។
ទន្ទឹមនឹងអាជីវកម្មបាននិងកំពុងទទួលបានសន្ទុះគាំទ្រពីទីផ្សារជាបន្តបន្ទាប់ សម្រាប់ផលិតផល ឬសម្ភារៈកែច្នៃពីដើមចេកនេះ ក៏ជាសមាជិកភូមិមួយផលិតផលមួយនៃទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រីផងដែរកាលថ្មីៗនេះ។
អ្នកស្រី ឆាត សុឃឿប បាននិយាយាថា “នៅពេលយើងចូលជាសមាជិកភូមិមួយផលិតផលមួយធ្វើឱ្យអាជីវកម្មមានគុណតម្លៃមួយ ដែលមានលក្ខណៈពិសេសមួយទៀតសម្រាប់អាចទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ពីអតិថិជន ឱ្យគាត់បានឃើញកាន់តែច្បាស់  ហើយផលិតផលយើងមានគុណតម្លៃ ធ្វើឱ្យអ្នកទាំងអស់គ្នាអាចទទួលយកបាន អាចទុកចិត្តបាន។
ផលិតករខាងលើ​បាន​មានប្រសាសន៍ផ្តាំផ្ញើរ ថា សូមឱ្យប្រជាជននៅក្នុងស្រុកជួយគាំទ្រដល់ផលិតផលខ្មែរ កែច្នៃផលិតនៅក្នុងស្រុក ព្រោះផលិតផលខ្មែរយើងមាន គុណភាព មានស្តង់ដាមិនចាញផលិតផលបរទេសនោះទេ ។សូមឱ្យមានការជឿជាក់ និងទុកចិត្តលើផលិតផលដែលផលិតដោយដៃខ្មែរ ទោះបីផលិតផលកែច្នៃ ចេញពីស្របាចេកទៀតទោះជាវាងាយរកមែនប៉ុន្តែការធ្វើគឺចេញពីបេះដូង បើអត់មានទឹកចិត្តនិងក្តីស្រលាញ់ដាក់ចូលទេក៏ធ្វើមិនបានដែរ”៕