ភ្នំពេញ៖ បើតាមអង្គការជីវិតធម្មជាតិកម្ពុជា (Nature Life Cambodia) បានឱ្យដឹងនៅពេលថ្មីៗនេះថា កសិករគោលដៅចំនួន១៣៤ ក្នុងចំណោម៣៦៧គ្រួសារនៅក្នុងភូមិចំនួនប្រាំមួយនៃគម្រោងដែនជម្រកសត្វព្រៃលំផាត់ ក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរី ទទួលបានការបញ្ជាក់ថា បានផលិតដោយជោគជ័យនូវស្រូវសរីរាង្គ និងបានលក់ស្រូវសរុបចំនួន២៨៧,៧៧តោន ជូនក្រុមហ៊ុន អាយប៊ីសរាយ នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥។
បើតាមអង្គការនេះ ការផលិតដោយជោគជ័យនូវស្រូវសរីរាង្គ និងបានលក់ស្រូវខាងលើនេះ ក្រោមការគាំទ្រហិរញ្ញវត្ថុរបស់គម្រោងរេដបូក ដែនជម្រកសត្វព្រៃលំផាត់ និងអង្គការ អុកហ្វាមប្រចាំកម្ពុជា (Oxfam in Cambodia) ក្នុងរដូវកាលច្រូតកាត់ ឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅនេះ។
ប្រភពដដែលបានបន្តថា ទោះបីជាតម្លៃស្រូវនៅលើទីផ្សារធ្លាក់ចុះយ៉ាងណា សហគមន៍កសិករសម្រាប់គម្រោងផលិតស្រូវសរីរាង្គមិត្តភាពសង្គ្រោះសត្វព្រៃ ក៏នៅតែទទួលបានតម្លៃថ្លៃជាងទីផ្សារពី ៥០ ទៅ៦០ ភាគរយ គឺបានតម្លៃពី១១៤០ ទៅ១៥០០រៀល ក្នុងមួយគីឡូក្រាម ព្រោះពួកគាត់បានគោរពតាមគោលការណ៍យ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួនដោយមិនប្រើសារធាតុគីមីគ្រប់ប្រភេទ និងមិនប្រព្រឹត្តបទល្មើសធនធានធម្មជាតិ។
ប្រភពដដែលបានសង្កត់ធ្ងន់ថា គម្រោងរេដបូកដែនជម្រកសត្វព្រៃលំផាត់មិនត្រឹមតែចូលរួមការពារព្រៃឈើ និងសត្វព្រៃប៉ុណ្ណោះទេ តែបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការបង្កើនជីវិភាពរបស់សហគមន៍ផងដែរ។
គម្រោងឥណទានកាបូនដែនជម្រកសត្វព្រៃលំផាត់ បានរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការអភិវឌ្ឍសហគមន៍មូលដ្ឋាន ដោយក្នុងនោះ មានគម្រោងរេដបូកផ្ដល់ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដល់ការអភិវឌ្ឍន៍សហគមន៍ ដូចជាសាលារៀន និងមណ្ឌលសុខភាព។ គម្រោងនេះលើកទឹកចិត្តឱ្យមានការការពារព្រៃឈើ សត្វព្រៃ និងធនធានធម្មជាតិ។ សហគមន៍អាចរកប្រាក់ចំណូលបានពីការលក់ឥណទានកាបូន ដែលបានមកពីការអភិរក្សព្រៃឈើ។ គម្រោងរេដបូកជួយសហគមន៍ក្នុងការបង្កើនជីវភាពរស់នៅប្រកបដោយចីរភាព និងលើកកម្ពស់គុណភាពរស់នៅរបស់សហគមន៍។
ដែនជម្រកសត្វព្រៃលំផាត់ នៃតំបន់ទេសភាពខ្ពង់រាបខាងកើត ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយព្រះរាជក្រឹត្យនៅឆ្នាំ១៩៩៣ លើផ្ទៃដីសរុបចំនួន២៥០ ០០០ហិកតា លាតសន្ធឹងក្នុងខេត្តរតនគិរី ប្រមាណជា៨០ភាគរយ នៃផ្ទៃដែនជម្រកសរុប និងខេត្តមណ្ឌលគិរី ប្រមាណ២០ភាគរយ កំពុងតែធ្វើដំណើរឆ្ពោះទៅរកនិរន្តភាពនៃការអភិរក្ស ក្រោមគម្រោងរេដបូក (REDD+)៕