សមាគមបណ្តាញកសិករ និងធម្មជាតិ ផ្សព្វផ្សាយជាផ្លូវការអំពីគម្រោង “គ្រាប់ពូជមានភាពធន់សម្រាប់កសិករ”ដើម្បីពង្រឹងការផលិតពូជនៅក្នុងស្រុក
IMG_9864 (2)
ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង៖ សមាគមបណ្តាញកសិករ និងធម្មជាតិ ហៅកាត់ FNNរួមជាមួយអង្គការដៃគូ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣០ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ បានរៀបចំកម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយជាផ្លូវការអំពីគម្រោង “គ្រាប់ពូជមានភាពធន់សម្រាប់កសិករ”,ការជំរុញប្រព័ន្ធគ្រាប់ពូជស្រូវក្នុងស្រុកនៅប្រទេសកម្ពុជា និងអាស៊ី និងការធ្វើទស្សនកិច្ចសិក្សាផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ពីកសិករទៅកសិករសម្រាប់ប្រព័ន្ធគ្រាប់ពូជស្រូវ។
ពិធីនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងនៅក្នុងខេត្តកំពង់ឆ្នាំង ក្រោមអធិបតីភាពឯកឧត្តម ឃឹម ហ្វីណង់ អនុរដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ និងមានការចូលរួមពីកសិករប្រមាណ៨០នាក់។
លោក ប៉ាន សុភាព នាយកប្រតិបត្តិនៃសមាគមបណ្តាញកសិករ និងធម្មជាតិ បានឱ្យដឹងថា កម្មវិធីនេះចែកចេញជាពីរ គឺទី១ ការផ្សាយជាផ្លូវការអំពីគម្រោង គ្រាប់ពូជមានភាពធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុសម្រាប់កសិករ ដែលមានការគាំទ្រមូលនិធីអង្គការកសិករ និងការស្តារឡើងវិញ (FFORA)តាមរយៈបណ្តាញកសិករអាស៊ី។ សមាគមបណ្តាញកសិករ និងធម្មជាតិ ធ្វើការជាមួយសហគមន៍កសិកម្មផលិតពូជស្រូវខេមស៊ីដ និងទី២ ដំណើរទស្សនកិច្ចសិក្សារបស់កសិករអាស៊ី ដែលជាបណ្តាញសមាគមកសិកររបស់ FNNនៅកម្ពុជា។
ទាក់ទងនិងគម្រោងគ្រាប់ពូជមានភាពធន់សម្រាប់កសិករ, លោក ប៉ាន សុភាព បានចាត់ទុកជាគម្រោងសំខាន់មួយ ព្រោះវាបានផ្តោតជាចម្បងទៅលើការផលិតពូជដោយខ្លួនឯង ដើម្បីមានឯករាជភាពលើពូជស្រូវ តាមរយៈការផលិតពូជស្រូវក្នុងស្រុក។
លោកបន្តថា ខេមស៊ីដ គឺជាសហគមន៍កសិកម្មទំនើបមួយ នៅក្នុងចំណោមសហគមន៍ទំនើបរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលទើបបង្កើតឡើងថ្មីៗ។ សម្រាប់គម្រោងផលិតពូជស្រូវនេះ ទីមួយ នឹងផ្តល់ឱកាសដល់កសិករនៅក្នុងសហគមន៍អាចពង្រីកការផលិតពូជស្រូវដោយខ្លួនឯង និងទីពីរ គម្រោងផលិតពូជស្រូវមានភាពធន់នេះ និងចូលរួមចំណែកទៅដល់ការអនុវត្តគម្រោងរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលឱ្យសម្រេចបានជោគជ័យ។
លោក ប៊ុន សុធន់ នាយកប្រតិបត្តិសហគមន៍កសិកម្មផលិតពូជស្រូវ ខេមស៊ីដ បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្ន ខេមស៊ីដ ធ្វើការងារពាក់ព័ន្ធនិងផលិតកម្មពូជស្រូវ ដោយធ្វើយ៉ាងណាឱ្យពូជស្រូវ ដែលចេញពីកន្លែងផលិតរបស់ខ្លួនមានភាពសុទ្ធល្អ និងមានតម្រូវការទីផ្សារឱ្យស្របទៅតាមគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល។ ខណៈសព្វថ្ងៃ ខេមស៊ីដ មានសមត្ថភាពផលិតពូជ និងចែកចាយពូជនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបានរហូតដល់១១ខេត្ត។
លោកបានបន្តថា នាពេលកន្លងមកដោយសារសហគមន៍ខ្វះខាតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ការផលិតពូជស្រូវក្នុងមួយឆ្នាំបានតែ៣៥០តោនសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ទៅលើទីផ្សារ។ តែថ្ងៃនេះដោយសារយើងទទួលបានឱកាសចូលរួមកម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយអំពីគម្រោង គ្រាប់ពូជមានភាពធន់សម្រាប់កសិករ និងទទួលបានការបើកភ្លើងខៀវពីក្រសួងកសិកម្ម ក៏ដូចជាការជួយពីសមាគមបណ្តាញកសិករ និងធម្មជាតិ (FNN)ដែលបានមូលនិធិពីអង្គការជាដៃគូ។ ខេមស៊ីដនឹងកាន់តែមានសមត្ថភាពខ្ពស់ ដើម្បីពង្រីកវិសាលភាពផ្គត់ផ្គង់ពូជស្រូវនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលនៅក្នុងរយៈពេលបីឆ្នាំ យើងមានផែនការផលិតឱ្យបាន១២០០តោន។
សូមទស្សនា ការលើកឡើងរបស់លោក ប៉ាន សុភាព នាយកប្រតិបត្តិនៃ សមាគមបណ្តាញកសិករនិងធម្មជាតិ និងលោក ប៊ុន សុធន់ នាយកប្រតិបត្តិសហគមន៍កសិកម្មផលិតពូជស្រូវខេមស៊ីដ (វីដេអូទី២)
សូមជម្រាបជូនថា ពិធីផ្សព្វផ្សាយជាផ្លូវការគម្រោងគ្រាប់ពូជមានភាពធន់របស់កសិករនេះ សហការរៀបចំដោយសមាគមបណ្តាញកសិករ និងធម្មជាតិ, សមាគមសហព័ន្ធកសិករកម្ពុជានៃអ្នកផលិតកសិកម្ម (CFAP), សហព័ន្ធអង្គការកសិករកម្ពុជាដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍ (FCFD), សមាគមបណ្តាញកសិករ និងទឹក (FWN), សមាគមសហព័ន្ធសហគមន៍ជំរុញសហគ្រាសកសិកម្មជាលក្ខណៈគ្រួសារ នៅកម្ពុជា(FAEC)និងសមាគមសម្របសម្រួលសេដ្ឋកិច្ចសហគមន៍កសិកម្ម (FACE Cambodia)និងទទួលថវិការៀបចំពីមូលនិធិសម្រាប់អង្គការកសិករ និងការស្តារឡើងវិញ (FFORA)តាមរយៈការសម្របសម្រួលពីបណ្តាញកសិករអាស៊ី (AFA)៕