វៀតណាមវ៉ាដាច់ថៃក្លាយជាប្រទេសនាំចេញអង្ករធំទីពីររបស់ពិភពលោក
image_2025-07-01_09-31-18
ហាណូយ៖ សមាគមន៍អ្នកនាំចេញអង្កររបស់ថៃ បាននិយាយថា​ ប្រទេសវៀតណាមបានវ៉ាដាច់ប្រទេសថៃ ដែលធ្លាប់ជាអ្នកនាំចេញអង្ករធំជាងគេទីពីរ របស់ពិភពលោក នៅក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ២០២៥នេះ។
សមាគមបានកត់សម្គាល់ថា ចាប់ពីខែមករាដល់ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ប្រទេសឥណ្ឌាបាននាំចេញអង្ករចំនួន១១,៦៨68 លានតោន កើនឡើងចំនួន៣៦,៥ភាគរយពីមួយឆ្នាំទៅមួយឆ្នាំ តាមពីក្រោយដោយប្រទេសវៀតណាម ដែលបាននាំចេញអង្ករចំនួន៤,៧២លានតោន កើនឡើងចំនួន៣,៦ភាគរយ។
ទន្ទឹមនឹងនេះ ប្រទេសថៃបាននាំចេញះអង្ករចំនួន៣,៧៣លានតោន ធ្លាក់ចុះចំនួន២៧,៣ភាគរយ ខណៈប្រទេសប៉ាគីស្ថាន​ បាននាំចេញអង្ករចំនួន២,៧៦លានតោន ធ្លាក់ចុះចំនួន២០,២ភាគរយ។  ចំណែកសហរដ្ឋអាម៉េរិក បាននាំចេញអង្ករចំនួន១,៤លានតោន ធ្លាក់ចុះចំនួន២៣,៥ភាគរយ។
យោងតាមក្រសួងកសិកម្ម និងបរិស្ថានវៀតណាម បានឱ្យដឹងថា ប្រទេសវៀតណាមបាននាំចេញអង្ករប្រមាណ៧៥០ ០០០តោនក្នុងខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ ជាមួយនឹងប្រាក់ចំណូលចំនួន៣៦៦,១លានដុល្លារ។  តួលេខនេះបាននាំឱ្យការនាំចេញអង្ករសរុបសម្រាប់រយៈពេលប្រាំពីរខែដំបូងនៃឆ្នាំ២០២៥នេះ មានចំនួនរហូតដល់ប្រហែល៥,៥លានតោន ដែលបង្កើតប្រាក់ចំណូលបានចំនួន២,៨១ពាន់លានដុល្លារ​ គឺកើនឡើងចំនួន៣,១ភាគរយ ប៉ុន្តែតម្លៃបានធ្លាក់ចុះគួរឱ្យកត់សម្គាល់មកត្រឹម១៥,៩ភាគរយ បើប្រៀបធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នា ក្នុងឆ្នាំ២០២៤។
ការ​ធ្លាក់​ចុះ​នៃ​ប្រាក់​ចំណូល​ត្រូវ​បាន​គេ​សន្មត់​ថា ដោយសារ​ការ​ធ្លាក់​ចុះ​តម្លៃ​នាំ​ចេញ​ជា​មធ្យម។  ក្នុងរយៈពេលប្រាំពីរខែដំបូង តម្លៃនាំចេញជាមធ្យមរបស់វៀតណាម បានធ្លាក់ចុះមកនៅត្រឹម៥១៤ដុល្លារក្នុងមួយតោន គឺធ្លាក់ចុះចំនួណ១៨,៤ភាគរយ បើប្រៀបធៀបនឹងឆ្នាំ២០២៤។
ចំណែកប្រទេសហ្វីលីពីននៅតែជាអ្នកទិញអង្ករធំជាងគេបំផុតរបស់វៀតណាម ដែលស្មើនឹង៤២,៦ភាគរយនៃទំហំនាំចេញសរុប ទោះបីជាតម្លៃនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារនេះបានធ្លាក់ចុះចំនួន១៣,៥ភាគរយនៅក្នុងឆមាសទីមួយនៃឆ្នាំ២០២៥នេះ។
ផ្ទុយទៅវិញ ទីផ្សារអាហ្រ្វិកជាច្រើនបានកត់ត្រាកំណើនគួរឲ្យចាប់អារម្មណ៍។  ការ​នាំ​ចេញ​អង្ករទៅ​កាន់ប្រទេស​ហ្គាណា​ បាន​កើន​ឡើង៥៣,៥ភាគរយ ខណៈ​ការ​នាំ​ចេញ​ទៅកាន់​ប្រទេស​កូតឌីវ័រ​ បាន​កើន​ឡើង​ជិត​ពីរ​ដង គឺ​កើន​ឡើងចំនួន៩៦,៦ភាគរយ។  ក្នុងចំណោមទីផ្សារនាំចេញអង្ករធំៗទាំង១៥ របស់វៀតណាម មានប្រទេសបង់ក្លាដែស បានបង្ហាញពីការកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងនូវតម្លៃអង្ករ ខណៈពេលប្រទេសម៉ាឡេស៊ី បានធ្លាក់ចុះយ៉ាងខ្លាំងបំផុត គឺចំនួន៥៨,៥ភាគរយ។
ទោះបីជាការពង្រឹងជំហររបស់ខ្លួនក្នុងនាមជាអ្នកនាំចេញអង្ករធំជាងគេទីពីររបស់ពិភពលោកក៏ដោយ ក៏ប្រទេសវៀតណាមប្រឈមនឹងសម្ពាធកាន់តែខ្លាំងឡើងពីការធ្លាក់ចុះតម្លៃជាសកល រួមទាំងប្រាក់បញ្ចូលចំណូលពីការនាំចេញ និងប្រាក់ចំណេញសុទ្ធនៅទូទាំងវិស័យអង្ករ។
ប្រធានសមាគមស្បៀងអាហារវៀតណាម បានទទួលស្គាល់ថា គម្លាតរវាងប្រទេសវៀតណាម និងប្រទេសថៃ នៅតូចចង្អៀត ប៉ុន្តែលទ្ធផលបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្រកួតប្រជែងរបស់អង្ករវៀតណាម ដែលរក្សាបាននូវកំណើនចាប់តាំងពីដើមឆ្នាំ២០២៥េហូតមក។
លោកបានសង្កេតឃើញថា ទោះបីជាទីផ្សារអង្ករពិភពលោកកំពុងជួបប្រទះនឹងការធ្លាក់ចុះតម្លៃ និងអ្នកនាំចេញជាច្រើនកំពុងបាត់បង់ដីក៏ដោយ ក៏គ្រាប់ធញ្ញជាតិវៀតណាមនៅតែមានតម្រូវការនៅក្នុងទីផ្សារសំខាន់ៗដូចជាហ្វីលីពីន អាហ្រ្វិក និងចិន។
លោកបានលើកឡើងពីស្ថិតិដែលបង្ហាញថា តម្លៃនាំចេញអង្កររបស់វៀតណាមក្នុងរយៈពេលប្រាំមួយខែកន្លងមកនេះ ជាមធ្យមមានតម្លៃ៥១៧ដុល្លារក្នុងមួយតោន ដែលខ្ពស់ជាងតម្លៃមធ្យមប្រហែល៤០០ដុល្លារ ក្នុងមួយតោន នាពេលកន្លងមក៕