វៀតណាមដាក់ចេញវិធានការលើកកម្ពស់ការនាំចេញអង្ករ ក្នុងរយៈពេលប្រាំឆ្នាំខាងមុខ
rice-export---hanoi-time_nw
ហាណូយ៖ ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម ​និងពាណិជ្ជកម្ម​វៀតណាម ​បានប្រកាស​វិធានការ​ថ្មី​មួយ​ចំនួន​ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​ការ​នាំ​ចេញ​អង្ករ​ដល់​ឆ្នាំ​២០៣០ ដោយ​ក្នុងនេះបានផ្តោត​លើ​ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ ការ​អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​នាំ​ចេញ​ និង ​ការ​ជំរុញ​ពាណិជ្ជកម្មជាដើម។
យោងតាមទីភ្នាក់ងារ​ព័ត៌មានរបស់បារាំង AFP រាយការណ៍​ពី​ទីក្រុង​ហាណូយ បានឱ្យដឹងថា​ ប្រទេស​វៀតណាម​នាពេលថ្មីៗកន្លងមកនេះ ​​ នៅក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​នៅ​ខេត្ត ទៀនយ៉ាង (Tien Giang)​ បានដាក់ចេញវិធានការសម្រាប់ការនាំចេញអង្ករទៅកាន់ទីផ្សារក្រៅប្រទេស។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងមុន​មានការ​ពង្រីក​ការ​ចរចា  និងកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មជាមួយដៃគូអន្តរជាតិ រួមទាំងការលុបបំបាត់បញ្ហាភ័ស្តុភារកម្ម និងបទប្បញ្ញត្តិ ដែលបង្កើតបញ្ហាដល់វិស័យនាំចេញរបស់វៀតណាម។
លើសពីនេះ ខេត្ត ទៀនយ៉ាង មានទីតាំងយុទ្ធសាស្ត្រ និងហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធដឹកជញ្ជូនដ៏រឹងមាំ ទាំងផ្លូវថ្នល់ និងផ្លូវទឹក មានរោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ និងរោងចក្រកែច្នៃធំៗប្រមាណ២០០កន្លែង ដែលអាចផលិតអង្ករបានយ៉ាងហោចណាស់បីលានតោនក្នុងមួយឆ្នាំ និងរកបានប្រាក់ចំណូលពីការនាំចេញប្រមាណ១០០លានដុល្លារ។
លោក លូ វីនហ្វី (Lu Wen Phi)ប្រធាន​ការិយាល័យ​ឧស្សាហកម្ម និង​ពាណិជ្ជកម្ម​ខេត្ត ទៀនយ៉ាង បាន​និយាយ​ថា ដើម្បី​សម្រេច​បាន​នូវ​កំណើន​រយៈពេល​វែង អ្នក​នាំ​ចេញ និង​ពាណិជ្ជករ​ ត្រូវ​តែ​អភិវឌ្ឍ​ផលិតកម្ម​វត្ថុធាតុដើម។ ជាមួយគ្នានេះត្រូវកែលម្អរោងចក្រ ធ្វើទំនើបកម្មខ្សែចង្វាក់ផលិតកម្ម បង្កើនសមត្ថភាពដំណើរការ និងពង្រឹងសក្តានុពលហិរញ្ញវត្ថុ។
ក្នុងរយៈពេលបួនខែដំបូងនៃឆ្នាំនេះ ឬចន្លោះខែមករា ដល់ខែមេសា ប្រទេសវៀតណាមបាននាំចេញអង្ករជាង៣,៤៣លានតោន ដោយរកបានប្រាក់ចំណូលសម្រាប់ប្រទេសជិត១,៨ពាន់លានដុល្លារ  ទោះបីជាវាកើនឡើង៨,១ភាគរយ ក្នុងបរិមាណក៏ដោយ វាថយចុះ១៣,៣ភាគរយ បើប្រៀបធៀបទៅនឹងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន។
ពាណិជ្ជករ ដែលជាអ្នកនាំចេញអង្ករវៀតណាមម្នាក់ បាននិយាយថា តម្លៃអង្ករធ្លាក់ចុះយ៉ាងឆាប់រហ័សនេះ ដោយសារតែការប្រែប្រួលនៅលើទីផ្សារពិភពលោក នៅចុងឆ្នាំ ២០២៤រួមទាំងការលុបចោលការហាមឃាត់ការនាំចេញរបស់ឥណ្ឌាផងដែរ។
យោងតាមទិន្នន័យពីអគ្គនាយកដ្ឋានគយវៀតណាម បានឱ្យដឹងនាកន្លងមកថា ការនាំចេញអង្ករសរុបចំនួន ៩លានតោន ក្នុងឆ្នាំ២០២៤ ដោយទទួលបានប្រាក់ចំណូលចំនួន៥,៦៧ពាន់លានដុល្លារ កើនឡើង ១១,១ភាគរយ ជាបរិមាណធៀននិង២១,២ភាគរយ នៃឆ្នាំ២០២៣ ដែលជាទំហំនាំចេញ និងតម្លៃកំណត់ត្រាក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្រឧស្សាហកម្មនាំចេញអង្ករ។ ជាមួយគ្នានេះដែរ ឆ្នាំ២០២៤ ក៏ជាឆ្នាំទី៥ ជាប់ៗគ្នាដែរ ដែលការនាំចេញអង្ករមានកំណើនកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់។​
របាយការណ៍ដដែល បានឱ្យដឹងដែរថា ឆ្នាំ២០២៤ ទីផ្សារនាំចេញអង្ករឈានមុខគេរបស់វៀតណាមភាគច្រើន គឺប្រទេសហ្វីលីពីន ឥណ្ឌូនេស៊ី ម៉ាឡេស៊ី និងប្រទេសហ្គាណាជាដើម៕
Farmers are working in the ricefield at Co Do farm, Can Tho Province, Vietnam on Saturday March 1st 2008. Photographer Heidi Wideroe/Bloomberg News