ការចិញ្ចឹមជ្រូកកណ្តុរ និងជ្រូកស្រែរបស់​ពលរដ្ឋតាមទីជនបទមានកំណើនឡើងវិញ
ភ្នំពេញ៖ពលរដ្ឋរស់នៅតាមទីជនបទខ្មែរដែលនិយមចូលចិត្ត ចិញ្ចឹមជ្រូកតាមផ្ទះសម្បែងគ្រាន់រកចំណូលសម្រាប់គ្រួសារនោះបានកំពុងថែរក្សាទំនៀមទំលាប់នេះឥតបោះបង់ចោលនោះឡើយ។
ជ្រូកដែលពួកគាត់ចូលចិត្តចិញ្ចឹមបំផុតនោះគឺជ្រូកស្រែធម្មតា ឬជ្រូកពូជសម័យថ្មី និងសម្រាប់អ្នករស់នៅព្រៃភ្នំដែលជាជនជាតិភាគតិចពួកគាត់ចូលចិត្តចិញ្ចឹមជ្រូកកណ្តុរ ឬជ្រូកកាត់ព្រៃដែលមានសាច់រសជាតិឆ្ងាញ់ពិសារ។
លោក ស្រេវ ផែត ប្រធានសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចព្នង ស្ថិតនៅក្នុងភូមិពូរ៉ាង ឃុំសែនមនោរម្យ ស្រុកអូររាំង ខេត្តមណ្ឌលគិរី បានប្រាប់ARDB ថា៖ជ្រូកកណ្តុរគឺ ជនជាតិភាគតិចពួកគាត់ចូលចិត្តចិញ្ចឹមតាំងតែពីដូនតាមក។ជ្រូកប្រភេទនេះបើទោះមាឌតូចៗជាងជ្រូកកសិដ្ឋាន ឬជ្រូកស្រែដទៃទៀតពិតមែន តែតម្លៃវាខ្ពស់គួរសមដោយមួយក្បាលគេអាចលក់បានថ្លៃពីជាង៣០ទៅ៥០ម៉ឺនរៀល។
ប្រធានសហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិចព្នង ស្ថិតនៅក្នុងភូមិពូរ៉ាងរូបនេះបានប្រាប់បន្ថែមថាអ្នកភូមិភាគច្រើនបានចិញ្ចឹមជ្រូកកណ្តុរក្នុងមួយផ្ទះៗប្រមាណ២ទៅ១០ក្បាល។ពួកគាត់អាចរកចំណូលតាមរយៈជ្រូកដូនតានេះសម្រាប់ជួយគ្រួសារក្រៅពីធ្វើស្រែចំការ និងការលក់ដូរ។
លោក ផាន់ ផុន ប្រធានសហគមន៍ព្រៃធំអន្លង់ធំ លើខ្នងភ្នំគូលេន ខេត្តសៀមរាបវិញ បានបញ្ជាក់ប្រាប់ដែរថា ជ្រូកកណ្តុរ ជាប្រភេទសត្វងាយស្រួលចិញ្ចឹម ស៊ីចំណីធម្មជាតិដូចជាដើមចេក ឬសឈើ ផ្លែឈើជ្រុះពីដើម ឬអ្វីផ្សេងពីនេះ ហើយនៅពេលជ្រូកទម្ងន់ចាប់ពី ៦គីឡូដល់ជាង១០គីឡូក្រាម កសិករនៅសហគមន៍នេះអាចចាប់លក់ក្នុងមួយក្បាលតម្លៃ៣០ទៅ៤០ម៉ឺនរៀល ប៉ុន្តែបើគេទិញអាំងឬខ្វៃគេលក់ក្នុងតម្លៃចាប់ពី ជាង៥០ទៅ៦០ម៉ឺនរៀល។
ប្រធានសហគមន៍ព្រៃធំអន្លង់ធំរូបនេះបានប្រាប់បន្ថែមថាក្នុងសហគមន៍របស់លោកមានប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅ៣២៨គ្រួសារ ហើយក្នុងចំណោមនេះមានប្រមាណជិត១០០គ្រួសារបានចិញ្ចឹមជ្រូកកណ្តុរ និងខ្លះទៀតចិញ្ចឹមជ្រូកសាច់លក់។ជ្រូករបស់ប្រជាសហគមន៍លើខ្នងភ្នំគូលេននេះគឺភាគច្រើនបំផុតលក់ឱ្យភ្ញៀវទេសចរ និងមួយចំនួនទៀតលក់ទៅតាមបណ្តាខេត្តក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ទាក់ទិនក្នុងការចិញ្ចឹមជ្រូកនេះដែរលោក ស្រ៊ុន ពៅ ប្រធានសមាគមន៍អ្នកចិញ្ចឹមសត្វកម្ពុជាបានបញ្ជាក់ប្រាប់ឱ្យដឹងថា៖ការចិញ្ចឹមជ្រូករបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋតាមផ្ទះសម្បែងតាមទីជនបទ ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំចុងក្រោយនេះបានហក់ឡើងបន្តបន្ទាប់ ពោលគឺ ក្រោយការបិទការនាំចូលជ្រូកទាំងស្រុងពីបណ្តាប្រទេសជិតខាង​ដែលជាមូលហេតុចម្បងបំផុតដែលជ្រូកមានតម្លៃថោក ហើយកសិករចិញ្ចឹម ពុំចេំណេញថ្លៃចំណីអាហារដែលធ្វើឱ្យពួកគាត់បោះបង់ចោល។
លោកថាក្រោយការបិទ នាំជ្រូកចូលពីប្រទេសជិតខាង ក្នុងឆ្នាំ២០២១ធ្វើឱ្យពលរដ្ឋនៅតាមជនបទបាននាំគ្នាងាកមកចិញ្ចឹមឡើងវិញ ហើយបើលោកប៉ាន់ប្រមាណនោះគឺបានកើនឡើង៤០ភាគរយ។ការចិញ្ចឹមនេះដែរដោយសារពួកគាត់អាចរកប្រាក់ចំណេញបាន ហើយបើទោះខាតនោះក៏តិចតួចដែរ។
យ៉ាងណាក្តីលោក ស្រ៊ុន ពៅ បានឱ្យដឹងដែរថាបើគេធ្វើការប្រៀបធៀបបរិមាណចិញ្ចឹមជ្រូករបស់ក្រុមហ៊ុនឯកជននៅកម្ពុជានោះឃើញថាមានបរិមាណច្រើនក្បាល ហើយអាចផ្គត់ផ្គង់បានគ្រប់គ្រាន់លើទីផ្សារ  មានខែខ្លះអាចលើសតម្រូវការថែមទៀត។ពិសេសនៅ ពេលនេះដល់រដូវត្រីត្រូវ តម្រូវការសាច់ជ្រូកធ្លាក់ចុះវិញខ្លះជារឿងធម្មតា ប៉ុន្តែចុងឆ្នាំនេះតម្លៃសាច់ជ្រូកក៏មិនទាន់ចុះទេពោលគឹបើជាសាច់កាប់រួចឈ្មួញលក់ក្នុងរង្វង់មួយគីឡូក្រាម១៧០០០ទៅ២០០០០រៀលទៅតាមផ្សារនីមួយៗនិងតាមខេត្តក្រុងប៉ុណ្ណោះ”។
ប្រធានសមាគមន៍ចិញ្ចឹមសត្វនៅកម្ពុជាបានបញ្ជាក់ប្រាប់បន្ថែមថាបច្ចុប្បន្ននេះបើគិតពីតម្លៃជ្រូករស់ របស់ពលរដ្ឋតាមទីជនបទគាត់អាចលក់ក្នុងមួយគីឡូក្រាមចាប់ពី៧០០០ដល់៨០០០រៀល។ចំណែកក្រុមហ៊ុនវិញអាចលក់ចាប់ពី៨០០០ដល់៨៥០០០រៀល បានសេចក្តីថាជ្រូកក្រុមហ៊ុនបានតម្លៃខ្ពស់ជាងបន្តិចបន្តួច។
ប្រធានសមាគមន៍ចិញ្ចឹមសត្វបានឱ្យដឹងដែរថា ជ្រូកកណ្តុរដែលជាជ្រូកល្បីឈ្មោះនៅកម្ពុជាមានចិញ្ចឹមភាគច្រើននៅខេត្តមណ្ឌលគិរី ហើយបើគិតពីភាគរយនោះមានប្រមាណ៥ទៅ ១០ភាគរយប៉ុណ្ណោះបើធៀបនឹងជ្រូកសាច់ចិញ្ចឹមនៅប្រទេសកម្ពុជា។សម្រាប់ជ្រូកសាច់ប្រភេទជ្រូកហាយណាំច្រើនចិញ្ចឹមនៅខេត្តព្រៃវែង និងស្វាយរៀង។
គួរបញ្ជាក់ថា នៅកម្ពុជាក្នុងមួយឆ្នាំៗការចិញ្ចឹមជ្រូកមាន ប្រមាណពី៣ទៅ៥លានក្បាល ហើយចំពោះតម្រូវការសាច់ជ្រូកនៅកម្ពុជាវិញមាន ប្រមាណ៨ទៅ៩ពាន់ក្បាលក្នុងមួយថ្ងៃ។នេះបើតាមការឱ្យដឹងពីសំណាក់ លោក ស្រ៊ុន ពៅ ប្រធានសមាគមន៍អ្នកចិញ្ចឹមសត្វកម្ពុជា៕