ប្រជាកសិករជាច្រើនគ្រួសារនៅស្រុកស្វាយអន្ទរ ខេត្តព្រៃវែង បន្តដាំអំពៅ ដើម្បីលើកកម្ពស់ជីវភាពគ្រួសារ
photo_2025-05-07_08-05-58
(ព្រៃវែង)៖ ប្រជាកសិករជាច្រើនគ្រួសារ​ រស់នៅក្នុងឃុំជាខ្លាង ស្រុកស្វាយអន្ទរ ខេត្តព្រៃវែង បាននិងកំពុងមមាញឹកក្នុងការដាំអំពៅ និងអ្នកខ្លះទៀតបានប្រមូលផលអំពៅលក់ទៅកាន់ទីផ្សារ ទោះបីជាតម្លៃអំពៅមានការឡើងចុះយ៉ាងណាក្តី។
បើយោងតាមកសិករឈ្មោះ ហំ សារ៉ុម រស់នៅភូមិធ្នង់ ឃុំជាខ្លាង ស្រុកស្វាយអន្ទរ ខេត្តព្រៃវែង បានរៀបរាប់ថា ពួកគាត់បានដាំអំពៅនេះ អស់រយៈពេលជាង២០ឆ្នាំមកហើយ។ បើសិនអំពៅបានផលល្អលក់បានតម្លៃជាង ៣០លានរៀល តែបើអំពៅមិនសូវបានផលល្អវិញ អាចធ្លាក់ដល់ជាង២០លានរៀល ទៅជាង១០លានរៀល។
កសិករខាងលើ​បាន​រៀបរាប់ថា ក្នុងមួយហិកតា ត្រូវចំណាយដើមទុនជាង១០លានរៀល ហើយទោះបីជាយ៉ាងណាក្រី អំពៅអាចបន្ថែមចំណូលមួយចំណែកធំ សម្រាប់ជួយដល់គ្រួសារគាត់បានមួយកម្រិត បន្ទាប់ពីដំណាំស្រូវ។
កសិកររូបនោះបានលើកឡើងថា ដំណាំអំពៅឲ្យផលយូរជាងការធ្វើស្រែបន្តិច ដោយការធ្វើស្រែ ត្រឹមរយៈពេលតែ៣ខែ អាចប្រមូលផលបាន ដោយឡែកអំពៅចាប់ពីប្រាំពីរ ខែទៅប្រាំបីខែទើបអាចប្រមូលផលបាន។ លើសពីនេះ ចំពោះការថែទាំអំពៅក៏មានការលំបាកខ្លះៗដែរ ដោយត្រូវការដាក់ទឹក ប្រើជី និងសកស្លឹកអំពៅធ្វើឲ្យអំពៅលូតលាស់បានល្អ ដើម្បីបំពេញតម្រូវការដល់អតិថិជនក៏ដូចជា ឈ្មួញកណ្តាល ដែលមកទទួលទិញអំពៅផងដែរ៕