ការដាំដុះមើមយ៉េនមានភាពងាយស្រួល ផ្តល់ទិន្នផលខ្ពស់ និងមានទីផ្សារល្អសម្រាប់កសិករ​ នៅខេត្តមណ្ឌលគិរី
មណ្ឌលគិរី៖ ការដាំដុះមើមយ៉េនមានភាពងាយស្រួល ដោយប្រើពេលត្រឹមតែបីខែអាចប្រមូលផលបាន និងមានទីផ្សារល្អសម្រាប់កសិករ​នៅក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរី រួមនិងការដាំបន្លែបង្ការផ្សេងទៀតអស់រយៈពេលច្រើនឆ្នាំ រហូតមានលទ្ធភាពអាចផ្គត់ផ្គង់ជិវភាពក្នុងគ្រួសារបានល្អរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន។
លោក លឿង វណ្ណថុន កសិករដាំមើលយ៉េន នៅក្នុងខេត្តមណ្ឌលគិរី បានឱ្យដឹងថា អស់រយៈពេលបួនឆ្នាំកន្លងមកហើយ លោកបានរកចំណូលពីដំណាំមើមយ៉េន និងបន្លែបង្ការផ្សេងៗទៀត ដើម្បីចិញ្ចឹមគ្រួសាររហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន ខណៈការដាំមើមយ៉េនចំនួនប្រាំមួយរង អាចប្រមូលផលបានចំនួន៦០០គីឡូក្រោម និងលក់ប្រាបក់ចំណូលរហូតដល់បួនលានរៀន។
លោក លឿង វណ្ណថុន បានរៀបរាប់ថា ការដាំមើមយ៉េន គឺដំបូងឡើយត្រូវភ្ជួររាស់ហាលដីឱ្យបានមួយសប្ដាហ៍សិន បន្ទាប់មកយកជីអាចម៍មាន់យកមកលាយដាក់ក្នុងមួយរងចំនួន២០គីឡូក្រាម​រួចហើយឆូតរងដាក់គ្រាប់ដាំ ចន្លោះមួយតឹងកន្លះពីគ្នា និងស្រោចទឹកមួយថ្ងៃពីរដង គឺនៅពេលព្រឹក និងពេលល្ងាច។​ ម្យ៉ាងទៀត ដំណាំនេះមិនសូវមានសត្វល្អិតចង្រៃបំផ្លាញនោះទេ នៅក្នុងរដូវប្រាំង ប៉ុន្តែបើនៅក្នុងរដូវវស្សាវិញងាយស្រួលថែទាំណាស់ ដោយគ្រាន់តែថែទាំបោចស្មៅ និងស្រោចទឹក។
បើយោងតាមកសិករខាងលើនេះ​ បានឱ្យដឹងថា លក្ខណពិសេសនៃការដាំមើមយ៉េន គឺត្រូវចេះជ្រើសរើសពូជ និងយល់ដឹងពីប្រភេទជំងឺរបស់វា​ តាមរយៈការណែនាំបណ្តុះបណ្តាលដោយមន្ទីរកសិកកម្មខេត្ត អំពីរបៀបមើលថែទាំងដំណាំ មើលពីជំងឺរបស់ដំណាំ និងណែនាំពីរបៀបព្យាបាលដំណាំ។
លោក វណ្ណថុន បានបញ្ជាក់ថា “មើមយ៉េនចំនួនប្រាំមួយរងនេះ បើទីផ្សារគេកម្មង់មួយថ្ងៃ៥០គីឡូក្រោម ប្រហែលជា១០ថ្ងៃ ទើបប្រមូលផលអស់។ កុងត្រាជាមួយក្រុមហ៊ុនមួយគីឡូ លក់បាន៥០០០រៀល បើលក់រាយមួយគីឡូ ៧០០០រៀល។ ការដាំមើមយ៉េននេះ ខ្ញុំចំណាយអស់៣០ភាគរយ ហើយចំណូលមកវិញ បាន៧០ភាគរយ។ ទីផ្សារមើមយ៉េនល្អ មិនពិបាករកទីផ្សារនោះទេ”។
លោកបានអះអាងថា បច្ចុប្បន្នជីវភាពគ្រួសាររបស់លោកបានប្រសើរជាងមុន គឺដោយសារការដាំដំណាំបន្លែរបស់លោកអាចទទួលបានទិន្នផលខ្ពស់​ និងមានទីផ្សារលក់ចេញជាហូរហែ កួបផ្សំនិងការចូលជាសមាជិកសហគមន៍ផង និងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលផ្នែកបច្ចេកទេសដាំដុះពីខាងមន្ទីរកសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ​ ខេត្តមណ្ឌលគិរីផងដែរ។
កសិករដាំមើមយ៉េនរូបនេះ បានបញ្ជាក់យ៉ាងដូច្នេះថា៖“ពីមុនខ្ញុំមិនទាន់់ចូលជាសមាជិក ដូចជាស្ពៃបូកគោ មើមយ៉េនតែពីរ ទៅបីរង ខ្ញុំលក់អត់ចេញទេ។ វាអត់មានទីផ្សារ។ តែពេលខ្ញុំចងក្រងជាសហគមន៍ពីមុនរហូតមកដល់ឥឡូវនេះ ទីផ្សារយើងល្អ សហគមន៍មានក្រុមហ៊ុនចុះមកចុះកុងត្រាផ្ទាល់ៗ”។
ក្នុងនាមជាអ្នកស្រឡាញ់ផ្នែកកសិកម្ម លោក វណ្ណថុន មានគម្រោងពង្រីកការដាំដុះដំណាំវិលជុំប្រចាំថ្ងៃ និងប្រភេទដំណាំផ្សេងៗទៀត ដើម្បីផ្គត់ផ្គង់តាមតម្រូវការទីផ្សារ។
ទន្ទឹមគ្នានេះ លោក ឡុង នី ប្រធានសហគមន៍សាមគ្គីសែនមនោរម្យ ក៏បានលើកឡើងថា ដំណាំបន្លែនៅទីនោះមានលក្ខណពិសេសអាចផ្គត់ផ្គង់ទីផ្សារបាន គឺត្រូវមានភាពស្មោះត្រង់ចំពោះអ្នកលក់ អ្នកទិញ និងអ្នកបរិភោគ ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យបន្ថែមានគុណភាពល្អ មិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាពអ្នកបរិភោគ។ ដូច្នេះត្រូវពង្រឹងផ្នែកដាំដុះគ្រប់សមាជិកក្នុងសហគមន៍ទាំងអស់ ដែលពួកគេបានចូលរួមសិក្សាវគ្គបណ្ដុះបណ្ដាល ដែលមន្ទីរកសិកម្មចុះបង្រៀនរបៀបដាំដុះបែបកសិកម្មល្អ៕​ (ដោយ​ ញឹក សំអូន)