សហគ្រាស ជេអឹមអេច ប្រមូលទិញកសិផលពីប្រជាកសិករមក​​​​កែច្នៃ​​​​​​និងផ្គត់​ផ្គង់​ទីផ្សារ​​​​ក្នុងស្រុក​​
បាត់ដំបង៖ អ្នកស្រី សេង សំណាង ស្ថាបនិកសហគ្រាស ជេអឹមអេច  ស្ថិតនៅភូមិអង់ សង្កាត់អូរចារ ក្រុងបាត់ដំបង ខេត្តបាត់ដំបង ​​កំពុងតែ​​ប្រមូលទិញកសិផលពីប្រជាកសិករខ្មែរដែលបាន​​ដាំដុះមក​​​​កែច្នៃ​​​​​​ជា​ផលិតផលដំណីអាហារ សម្រាប់សុខភាព សម្រាប់​​ផ្គត់​ផ្គង់​ទីផ្សារ​​​​ក្នុងស្រុក​​។
ការកែច្នៃ​​ផលិតផលចេញពីកសិកម្ម​របស់​អ្នកស្រី សេង សំណាង រួម​មាន ចេកណាំវ៉ា ខ្វី ល្មៀត សាគូស ល្ងខ្មៅ ចេក សណ្តែកសៀង និងដាំដុះក្នុងស្រុកផ្សេងៗទៀត ដែលកសិករ​ដាំដុះហើយគ្មានទីផ្សារ គឺ ខាងសហគ្រាស​ នឹង​​ធានាទិញ​​​​​យកមកកែច្នៃ​​​​​​​​​​​ និងស្វែងរកទីផ្សារ។​​​​
អ្នកស្រី សេង សំណាង បាន​លើក​ឡើងថា ការបង្កើតសហគ្រាសនេះឡើង ដោយសារតែ​​ជួបបញ្ហាសុខភាពខ្លួន​ឯង​ផ្ទាល់​ឈឺក្រពះជាង១០ឆ្នាំ​ ទើបរៀនកែច្នៃកសិផលចេញជាម្សៅចេក ខ្លួនឯងមកបរិភោគ រហូតចេញលទ្ធផល ទើបឈានដល់ការ​​ពង្រីកមុខរបរនេះឡើង ​​ដើម្បីជួយអភិវឌ្ឍន៍ដំណាំកសិកម្ម​​កម្ពុជាឲ្យក្លាយជាអាហាររូបត្ថម្ភ សំរាប់សុខភាពប្រជាជន​​ ជាពិសេស​ ជួយបង្កើនប្រាក់ចំណូលដល់ប្រជាពលរដ្ឋនៅមូលដ្ឋាន បង្កើតការងារដល់សិស្ស និស្សតិនៅតាម​​ជនបទ ។​​
សម្រាប់​ផលិតករខាងលើ​​​​បាន​រៀបរាប់ថា រយៈពេល៤ឆ្នាំនេះ ទោះបីជាសហគ្រាសអ្នកស្រី​ ជួបការលំបាកច្រើន ទម្រាំប្រជាពលរដ្ឋយើងទទួលបាន​ការគាំទ្រនោះ​​​ ។ ពីមុន​ជាសិប្បកម្មតូចមួយ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះ បន្ទាប់ពីទទួលបានការ​​គាំទ្រពីប្រជាជនកម្ពុជាយើង​​ហើយនោះ សហគ្រាស ជេអឹមអេច ចាប់​ផ្តើម​ពង្រីកជាសហគ្រាសខ្នាតធំមកដល់​សព្វថ្ងៃនេះ ​​។
អ្នកស្រី សេង សំណាង បាន​​លើកឡើងថា ​សហគ្រាស ជេអឹមអេច ដើម្បីក្លាយជាសហគ្រាសមានស្តង់ដារនោះ គឺបាន​​ជួលអ្នកបច្ចេកទេស​មក​ពីសាកលវិទ្យាបច្ចេកវិទ្យាភ្នំពេញ ដោយទទួលបាន​ការគាំទ្រពី​​អង្គការ GIZ ក្នុងការសម្របសម្រួល​បច្ចេកទេស ទើបជំរុញ​ការកែច្នៃ​​ប្រកបដោយ​គុណភាព ហើយ​ជាពិសេស​នោះ បាន​ជួយដល់​កសិករ​ជាង៣០០រយគ្រួសារ​​នៅជនបទ​​ ដែលជាអ្នកដាំចេក ក្នុងស្រុក​ និងផលិតផលផ្សេងៗទៀត​ឲ្យមានតម្លៃបន្ថែម​​ផងដែរ​​។​
​លើសពីនេះផលិតករខាងលើ​បន្ថែមថា សព្វថ្ងៃនេះ​​មានសហគ្រាសកែច្នៃចេញពីកសិកម្ម​​មានការ​​រីកចម្រើនបានធ្វើ​ឲ្យ​​​ប្រជាពលរដ្ឋ​​អ្នកដាំដុះខ្ងី ចេក សណ្តែកខ្ញី នៅស្រុកសំឡូត​​​​​​ ស្ទើរតែពិបាករក​ផលិតផល​​នាំយកមក កែច្នៃ ដោយសារតែពីមុន​ផលិតផល​ទាំងនោះ​មិន​មានតម្លៃនោះទេ ប៉ុន្តែ​​ឥឡូវនេះ​មានតែអង្វរកសិករ​វិញឲ្យជួយដាំឲ្យច្រើនយកមកផ្គត់​ផ្គង់ដល់សហគ្រាស។​
យោងតាម​ផលិតករខាងលើ​ ​កន្លងមករាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ​ជាពិសេស​នោះ​​ខាងសហគ្រិនខ្មែរបាន​ជួយច្រើន​ដល់​​សិប្បកម្មក្នុងស្រុកលើកម្ចប់ដើមទុន​​​​​ ការវេចខ្ចប់ ម៉ាស៊ីន​កែច្នៃជាដើម​​ បាន​ធ្វើឲ្យសហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម​មានការរីកចម្រើន​ជាបន្តបន្ទាប់​​​​​ នឹងជម្រុញការកែច្នៃកសិផលក្នុងស្រុក​​ទៅជា​ផលិតផល​ចំណីអាហារនិងប្រើ​ប្រាស់​ប្រចាំថ្ងៃ។​
​​បន្ថែមពីនេះម្ចាស់សហគ្រាស ជេអឹមអេច បាន​​​​ស្នើសុំឲ្យ​​កសិករ​គាំទ្រផលិតផលខ្មែរឲ្យ​បាន​ច្រើនថែមទៀតជាពិសេស​​នោះ ប្រជាពលរដ្ឋ​​​ដែលមាន ដំណាំខ្ងី ខ្ចាយ ល្មៀត ចេក សណ្តែកសៀង សាគូស សូមរក្សាឬបង្កើន​ទំហំដីបន្ថែមទៀត ដោយសារតែ​​ខាង​សហគ្រាសនឹងជួយទិញ​ផលិតផល​ទាំងនេះ​​ទៅតាមតម្លៃទីផ្សារ​​មកកែច្នៃ​​​។
សូមជម្រាប់ថា អ្នកស្រី សេង សំណាង ស្ថាបនិក សហគ្រាស ជេអឹមអេច បានដាក់​តាំង​​ផលិតផលខ្លួននៅក្នុងទិវាប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាព ពីថ្ងៃទី២៤-២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤នេះ នៅមណ្ឌលសន្និបាត និងពិព័រណ៍កោះពេជ្រ ដែលមានការចូលរួមពីភាគីពាក់ព័ន្ធក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាព ដើម្បីអបអរសមិទ្ធផល និងបន្តលើកកម្ពស់ការអភិវឌ្ឍសហគ្រិនភាពនៅកម្ពុជា។
ទិវាប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាព មានគោលដៅផ្តល់ភាពអង់អាច និងជំរុញទឹកចិត្តសហគ្រិនជំនាន់ថ្មីរបស់កម្ពុជា ដោយផ្តល់ឱកាសកសាងបណ្តាញធុរកិច្ច ចែករំលែកចំណេះដឹង ដាក់តាំងបង្ហាញផលិតផល និងសេវាកម្មដែលកើតចេញពីនវានុវត្តន៍ និងគំនិតច្នៃប្រឌិតរបស់សហគ្រិន។