ការដំឡើងពន្ធនាំចូលផលិតផលកសិកម្ម នឹងធ្វើឲ្យអ្នកលក់ដំឡើងតម្លៃដែរ ជនរងគ្រោះ គឺពលរដ្ឋអាម៉េរិក
aHR0cHM6Ly93d3cudHJiaW1nLmNvbS9pbWctNTQ4MjQ0OTIvdHVyYmluZS9sYS1tZXhpY28tbGFib3ItZGlwdHljaC05LTIwMTQxMjAxLw==
អន្តរជាតិ៖ ប្រជាពលរដ្ឋអាម៉េរិក នឹងចំណាយលុយថែមទៀតលើមុខទំនិញនាំចូលពីប្រទេសធំៗបី ដែលលោកប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ បានសម្រេចដំឡើងពន្ធនាំចូលទៅកាន់ទីផ្សារសហរដ្ឋអាម៉េរិក ជាពិសេសតម្លៃម្ហូបអាហារតែម្តង។
យោងតាមការផ្សាយរបស់ CNN បានឲ្យដឹងថា ការដំឡើងពន្ធនាំចូលនេះ មានការលើកលែងតិចតួចសម្រាប់ផលិតផលផ្នែកថាមពលមួយចំនួនរបស់ប្រទេសកាណាដា ចំណែកឯផលិតផលស្ទើរទាំងអស់ ដែលសហរដ្ឋអាម៉េរិកនាំចូលត្រូវជាប់ពន្ធយ៉ាងហោចណាស់២០ភាគរយ សម្រាប់ផលិតផលរបស់ប្រទេសចិន និង២៥ភាគរយសម្រាប់ផលិតផលរបស់ប្រទេសម៉ិកស៊ិក និងប្រទេសកាណាដា។
ប្រជាពលរដ្ឋអាម៉េរិក អាចមិនចាប់មានអារម្មណ៍ពីផលប៉ះពាល់ភ្លាមៗនោះទេ ប៉ុន្តែការដំឡើងពន្ធនាំចូលនឹងបង្កឲ្យមានការដំឡើងតម្លៃស្ទើរគ្រប់មុខទំនិញ ជាពិសេសដោយសារទំនិញជាង៤០ភាគរយ ដែលអាម៉េរិកបាននាំចូលកាលពីឆ្នាំមុន គឺមានប្រភពមកពីបណ្តាប្រទេសទាំងបីខាងលើនេះ។
ប្រទេសម៉ិកស៊ិក និងប្រទេសកាណាដា គឺជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ផ្នែកចំណីអាហារសំខាន់ៗ ជាច្រើនប្រភេទសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋអាម៉េរិក។  ឧទាហរណ៍ជាក់ស្តែង ប្រទេសម៉ិកស៊ិក គឺជាអ្នកផ្គត់ផ្គង់ផ្លែឈើ និងបន្លែធំជាងគេទៅកាន់សហរដ្ឋអាម៉េរិក ចំណែកប្រទេសកាណាដា នាំមុខគេក្នុងការនាំចេញគ្រាប់ធញ្ញជាតិ សត្វរស់ សាច់ និងផលិតផលជាច្រើនទៀត។ ជាពិសេស ផលិតផលកសិកម្មមានប្រភពពីប្រទេសម៉ិកស៊ិក និងប្រទេសកាណាដា អាចមានតម្លៃថ្លៃជាងសម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់ និងទទួលទាន។
ការដំឡើងពន្ធរបស់លោក ដូណាល់ ត្រាំ លើទំនិញម៉ិកស៊ិក នឹងបង្ខំឱ្យក្រុមហ៊ុននាំចូល និងអ្នកលក់រាយនៅក្នុងសហរដ្ឋអាម៉េរិក ដំឡើងថ្លៃផ្លែឈើ និងបន្លែ នាពេលខាងមុខឆាប់ៗនេះ។
បើយោងតាមក្រសួងកសិកម្មសហរដ្ឋអាម៉េរិក បានឲ្យដឹងថា  ទោះបីសហរដ្ឋអាម៉េរិកនាំចេញទំនិញកសិកម្មច្រើនជាងការនាំចូលក៏ដោយ ក៏តម្លៃនៃការនាំចូលពីក្រៅប្រទេសវិញ បានកើនឡើងលឿនជាងការនាំចេញ ក្នុងទសវត្សរ៍កន្លងមកនេះ។ លើសពីនេះ ការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ បានធ្វើសហរដ្ឋអាម៉េរិកងាកទៅពឹងផ្អែកលើប្រទេសដូចជាម៉ិកស៊ិក ដែលអាកាសធាតុអំណោយផលសម្រាប់ដំណាំបន្លៃ និងផ្លែឈើ៕
កាល​ពី​ឆ្នាំ​មុន សហរដ្ឋ​អាម៉េរិក​បាន​នាំ​ចូល​កសិផល ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់​ចំនួន៤៦ពាន់​លាន​ដុល្លារ​ពី​ប្រទេស​ម៉ិកស៊ិក  ក្នុង​នោះ​រួម​មាន​បន្លែ​ស្រស់​តម្លៃ៨,៣ពាន់​លាន​ដុល្លារ ស្រាបៀរ៥,៩ពាន់​លាន​ដុល្លារ និង​ស្រា​ចំនួន៥ពាន់​លាន​ដុល្លារ។ ដូច្នេះ ការដំឡើងពន្ធនាំចូលរបស់លោកប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ លើផលិតផលនាំចូលពីប្រទេសម៉ិកស៊ិក កាណាដា និងមកពីប្រទេសចិន នឹងធ្វើឲ្យតម្លៃម្ហូបអាហារ ដែលមានពីប្រទេសទាំងនេះ និងនៅទូទាំងពិភពលោក ឡើងថ្លៃជាក់ជាមិនខាន៕