វេទិកា និងពិព័រណ៍កសិកម្មកម្ពុជា ឆ្នាំ​២០២៥ ផ្តល់ឱកាស​ដល់វិនិយោគិន​ស្វែងយល់​ពីកាលានុវត្តភាព​វិនិយោគក្នុងវិស័យកសិកម្ម​ កសិពាណិជ្ជកម្ម និង​កសិស្បៀងអាហារ
photo_2025-11-14_11-20-00
ភ្នំពេញ៖ ​ក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ សហការជាមួយអង្គការដៃគូ បានរៀបចំ​វេទិកា និងពិព័រណ៍កសិកម្មកម្ពុជា ​ឆ្នាំ​២០២៥​ ​ក្នុងគោលបំណង​បង្កើតឱ្យមានការ​ពិភាក្សាកម្រិតខ្ពស់​ និងការដាក់តាំងបង្ហាញ​កសិផលសក្តានុពលរបស់កម្ពុជា​ ក៏ដូចជាផ្តល់ឱកាស​ជូនវិនិយោគិន​ស្វែងយល់​ពីកាលានុវត្តភាព​សម្រាប់ការវិនិយោគក្នុងវិស័យកសិកម្ម​ កសិពាណិជ្ជកម្ម និង​កសិស្បៀងអាហារ​។
ក្នុងពិធីបើកវេទិកា និងពិព័រណ៍​កសិកម្មកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី​១៣ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៥​ ឯកឧត្តម ប្រាក់ ដាវីដ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានលើកឡើង​ថា វិស័យកសិកម្មកម្ពុជាបានបោះជំហ៊ាន​មកដល់ដំណាក់កាលថ្មី​ និងកំពុងជួបប្រទះបញ្ហាប្រឈមថ្មី​មួយចំនួន​ ជាពិសេស​និរន្តរភាពនៃផលិតកម្ម​ និងតម្រូវការទីផ្សារ​។
ថ្លៃដើមផលិតខ្ពស់​ ទីផ្សារ និងការកែច្នៃផលិតផលនៅមាន​កម្រិក​ និងការប្រែប្រួលមិនអាចស្មានទុកបានជាមុន​ នៃតម្លៃកសិផលនៅលើទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ ដែលទាំងអស់នេះទាមទារឱ្យគ្រប់តួអង្គ​ពាក់ព័ន្ធ​ចូលរួមសហការ និងគាំទ្រថែមទៀត​ ក្នុងគោលបំណង​បន្តរួមគ្នាដោះស្រាយបញ្ហា ​និងផ្តល់ក្តីសង្ឃឹម​ដល់​ប្រជាកសិករ ដែល​បាននិងកំពុងខិតខំ​ប្រឹងប្រែងផលិតដើម្បីធានាសន្តិសុខស្បៀងផង លើកកម្ពស់ជីវភាពគ្រួសារ​ផង​ និងទ្រទ្រង់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិផង។​
ឯកឧត្តមបន្តទៀតថា ដើម្បី​សម្រេចបាននូវគោលដៅ​នេះ​ ថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីរាជការគ្រប់លំណាប់ថ្នាក់​នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ​ បាននិងកំពុងខិតខំប្រឹងប្រែង​អនុវត្តគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ ជាពិសេស​យុទ្ធសាស្ត្របញ្ជកោណ​ដំណាក់កាលទី​១ និងកម្មវិធីគោលនយោបាយ​អាទិភាពទី៥ និងទី​៦។​ យន្តការរក្សាលំនឹងតម្លៃកសិផលគន្លឹះ ជាពិសេស​តម្លៃស្រូវ​ត្រូវបានជំរុញឱ្យអនុវត្តយ៉ាងសកម្ម​ជាច្រើនលើកប្រកបដោយ​ជោគជ័យនិងមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់​។ ទន្ទឹមនិងនេះដែរ មន្ត្រីកសិកម្មឃុំ​ចំនួន​១៦០០នាក់​ត្រូវបានជ្រើសរើសប្រកបដោយតម្លាភាព​ និងកំពុងតែចុះជួយផ្សព្វផ្សាយបច្ចេកទេស​ដល់កសិករ​ ប្រមូលទិន្នន័យផលិតកម្ម​ និងសម្របសម្រួលទីផ្សារ​សម្រាប់កសិផលរបស់ប្រជាកសិករនៅតាម​ឃុំសង្កាត់​នៅទូទាំងប្រទេស។​
ជាងនេះទៀត សហគមន៍កសិកម្មទំនើបមានប្រមាណ​២៥សហគមន៍ ត្រូវបាន​បង្កើតឡើង​ ក្នុងគោលបំណង​ផ្តល់ការគាំទ្រដល់កសិករ​ ក្នុងការកាត់បន្ថយថ្លៃដើមផលិត ផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងទីផ្សារ​ ចុះកិច្ចសន្យាលក់ក្នុងតម្លៃសមស្រប​ដើម្បីធានាប្រាក់ចំណេញ​សម្រាប់បងប្អូនកសិករ។​
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានមានប្រសាសន៍ទៀតថា ដើម្បីរួមចំណែក​បង្កើនការស្រូបយក​​កសិផល​ក្នុងស្រុកមកកែច្នៃ​ជាផលិតផលក្នុងស្រុក​ និងបង្កើតទីផ្សារបន្ថែម​ ក្រសួងកសិកម្ម ​ ក្រោមគំនិតផ្តួចផ្តើមប្រកបដោយចក្ខុវិស័យ​របស់ថ្នាក់ដឹកនាំ​ បានរៀបចំវេទិកា និងពិព័រណ៍កសិកម្មនេះឡើង​ក្នុងគោលបំណង​បង្កើតឱ្យមានការពិភាក្សាកម្រិតខ្ពស់​ និងដាក់តាំងបង្ហាញ​កសិផលសក្តានុពលរបស់កម្ពុជា​ តាមរយៈនេះ​វិស័យឯកជន​ទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស​ ជាពិសេសវិនិយោគិន និងធុរជន​នឹងមានឱកាសស្វែងយល់​ពីកាលានុវត្តភាព​ វិនិយោគក្នុងវិស័យកសិកម្ម​ កសិពាណិជ្ជកម្ម និង​កសិស្បៀងអាហារ​។
ឯកឧត្តមសង្កត់ធ្ងន់ថា «ខ្ញុំជឿជាក់ថា វេទិកា និងពិព័រណ៍កសិកម្មកម្ពុជា ​ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ នឹងក្លាយជាចំណុច​ចាប់ផ្តើមដ៏ល្អមួយថែមទៀត​សម្រាប់បង្កើតភាពជាដៃគូរវាង​វិនិយោគិន ធុរជន និងកសិករ​ ដែលនិងចូលរួមចំណែកបង្កើតទីផ្សារបន្ថែម​ទៀតសម្រាប់កសិផលកម្ពុជា និងលើកកម្ពស់ជីវភាព​របស់ប្រជាកសិករ​ ដែលជាអ្នកផលិត”​។​
ក្នុងឱកាសនេះផងដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ អ៊ុក រ៉ាប៊ុន ទេសរដ្ឋមន្ត្រី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាស្តារអភិវឌ្ឍន៍វិស័យកសិកម្ម និងជាតំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាមានប្រសាសន៍​ថា​​​ វេទិកា និងពិព័រណ៍កសិកម្មកម្ពុជា ឆ្នាំ​២០២៥ ​គឺជាគំនិត​ផ្តួចផ្តើមមួយ​ ដែលតួអង្គពាក់ព័ន្ធទាំងអស់​ក្នុងខ្សែច្រវាក់ផលិតកម្មកសិកម្ម​មានឱកាសជួបប្រាស្រ័យទាក់ទងគ្នា​ ផ្លាស់ប្តូរមតិយោបល់​ បង្កើតភាពជាដៃគូ និងស្វែងរកឱកាស​ថ្មីៗ សម្រាប់ការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម​ និងការវិនិយោគ​។
ដើម្បីសម្រេចនូវគោលដៅនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ​ផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនដល់តួអង្គពាក់ព័ន្ធ រួមមានក្រសួងស្ថាប័ន ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងវិស័យឯកជន​ដើម្បីជំរុញការធ្វើពាណិជ្ជកម្ម​ និងការវិនិយោគ​ក្នុងវិស័យកសិកម្ម​​៖
១) ការអនុវត្តសហគមន៍កសិកម្មទំនើប​ដើម្បីតម្រង់ទិស និងដើម្បីធានានិរន្តរភាព​នៃផលិតកម្ម​ ស្របតាមតម្រូវការនៃទីផ្សារ​ កាត់បន្ថយថ្លៃដើមផលិតដើម្បីបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែង ​និងផ្សារភ្ជាប់ផលិតកម្ម​ទៅនឹងទីផ្សារ តាមរយៈផលិតកម្មកសិកម្ម​តាមកិច្ចសន្យា​ជាមួយតម្លៃសមរម្យ ដើម្បីធានាប្រាក់ចំណេញ​សម្រាប់ប្រជាកសិករ ក្រោមយន្តការភាពជាដៃគូ​កាន់តែរឹងមាំ​រវាងរដ្ឋ ឯកជន​ ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងសហគមន៍កសិកម្មទំនើប​។
២) បង្កើនការលើកទឹកចិត្ត​ ការគាំទ្រ ការប្រើប្រាស់ផលិតផល និងកសិផល​ខ្មែរ​ ដោយបង្កើនយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយ​ និងកម្មវិធីតាំងពិព័រណ៍ផលិតផល​ និងកសិផលខ្មែរ ឱ្យកាន់តែ​ញឹកញាប់ និងទូលំទូលាយថែមទៀត​ ទាំងនៅក្នុង និងខាងក្រៅប្រទេស​។
៣) បង្កើនការកែច្នៃកសិផល​ដើម្បីបង្កើតទីផ្សារបន្ថែម​សម្រាប់កសិផលនៅក្នុងស្រុកផង ព្រមទាំងបង្កើតការងារ​ និងតម្លៃបន្ថែមផង​ ដោយបង្កើនការកៀរគរ​អ្នកវិនិយោគក្នុងខ្សែច្រវាក់​តម្លៃកសិកម្ម​។ ការវិនិយោគកែច្នៃតាមស្តង់ដារ និងការផ្សព្វផ្សាយម៉ាក​ Make in Cambodiaនិងជួយទាក់ទាញ​វិនិយោគបន្ថែមទៀត​ និងបង្កើនទំនុកចិត្តដល់អ្នកប្រើប្រាស់​។
៤) បង្កើនកិច្ចសហការ​កសាងកេរ្តិ៍ឈ្មោះកម្ពុជា​ ជាប្រទេសផ្គត់ផ្គង់ផលិតផល​ និងកសិផល ដែលមានគុណភាព​ សុវត្ថិភាព និងមេត្រីភាពបរិស្ថាន​ទៅកាន់ទីផ្សារក្នុងស្រុក និង​អន្តរជាតិ​។ ផលិតផល និងកសិផលរបស់កម្ពុជា​ មានគុណភាពល្អ​ ដូច្នេះយើងត្រូវប្រើប្រាស់​សក្តានុពលនេះ​ឱ្យអស់ពីលទ្ធភាព​ ដើម្បីបង្កើនការប្រកួតប្រជែង ​និងជំរុញកំណើនពាណិជ្ជកម្មផលិតផល និងកសិផលកម្ពុជា៕