ព្រឹត្តិការណ៍ម្ហូប​អាហារអន្តរជាតិ២០២៥​​​ ​នៅប្រទេសអាឡឺម៉ង់​នឹងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ធំៗ​ចំនួន​៦សម្រាប់កម្ពុជា​
photo_2023-10-07_18-41-06
ភ្នំពេញ​៖ យោងតាមសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា​ កាលថ្ងៃទី​២៥ ខែកញ្ញា បានឱ្យដឹង​ថា សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជានឹងដឹកនាំ​​ក្រុមហ៊ុន​នាំចេញអង្ករ​ចំនួន​១៣​​​ ដើម្បីចូលរួម​តាំងបង្ហាញ​នូវផលិតផលអង្ករ​ ដែលមានគុណភាព​ល្អបំផុត​របស់កម្ពុជា​ និងធ្លាប់បានឈ្នះពានរង្វាន់​អង្ករល្អបំផុត​របស់ពិភពលោក ​ទៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ម្ហូបអាហារ​អន្តរជាតិ​ដ៏ធំជាងគេ​​ ឈ្មោះថា ​ANUGA 2025 -International Foods Industry Trade Fair នៅទីក្រុង​កូឡូញ​ ប្រទេស​អាឡឺម៉ង់។
ពិធីនេះ​នឹងចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី៤-៨ខែតុលា ឆ្នាំ​២០២៥​ខាងមុខ​ ដោយមានតំណាង​ថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ និងជនបទ(​ARDB) នឹងអញ្ចើញចូលរួម​ជាភ្ញៀវកិត្តិយស​ផងដែរ។​
​ទាក់ទងនិងព្រឹត្តិការណ៍​ម្ហូបអាហារ​ ដែលត្រៀមរៀបចំ​នៅប្រទេសអាឡឺម៉ង់ នាពេលដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ​, ឧកញ៉ា ឡាយ ឈុនហួ ប្រធានសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា ​បានប្រាប់​ ARDB TV​ឱ្យដឹង​ថា​​ ការ​ចូលរួម​របស់កម្ពុជានៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នៅ​ប្រទេសឡឺម៉ង់​ខាងមុខនេះ លោករំពឹងថា នឹង​ទទួលបាន​អត្ថប្រយោជន៍​ធំៗចំនួន​៦៖ ​(១)-បង្កើនឱកាសទីផ្សារនាំចេញ។ ពិព័រណ៍អាហារអន្តរជាតិ Anuga Foods គឺជាវេទិកាសំខាន់ក្នុងការបង្ហាញគុណភាពអង្ករកម្ពុជាដល់អ្នកទិញ និងអ្នកចែកចាយអន្តរជាតិ ព្រមទាំងជួយបង្កើតទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ជាមួយអ្នកនាំចូលថ្មីៗ ជាពិសេសទីផ្សារអ៊ឺរ៉ុប ដែលកំពុងមានតម្រូវការអង្ករគុណភាពខ្ពស់។
(២)-លើកកម្ពស់ម៉ាក “អង្ករកម្ពុជា”។ ការចូលរួមបែបនេះជួយធ្វើឱ្យពិភពលោកស្គាល់ និងទទួលស្គាល់អង្ករកម្ពុជាច្រើនឡើង ជាពិសេសពូជអង្ករពាណិជ្ជសញ្ញា ឧទាហរណ៍អង្ករ​ ផ្ការំដួល​ (Phka Rumduol)។ ជាផ្នែកមួយនៃយុទ្ធសាស្រ្ត Branding និង Positioning អង្ករកម្ពុជាថា ជាផលិតផលកសិកម្មមានគុណភាព និងមានអត្តសញ្ញាណជាតិ។
(៣)​-ទាក់ទាញវិនិយោគ និងបច្ចេកវិទ្យា៖ ការចូលរួមនឹងជួយបង្កើតឱកាសក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគថ្មីៗ ពិសេសផ្នែកកែច្នៃ និងបច្ចេកវិទ្យាផលិតស្រូវអង្ករ, វាអាចជួយដល់ការកែលម្អខ្សែសង្វាក់តម្លៃ និងការបន្ថែមតម្លៃលើផលិតផល (value-added products)។
(៤)-ពង្រឹងឥទ្ធិពលប្រទេសក្នុងវិស័យអង្ករ៖ កម្ពុជាអាចប្រើវេទិកានេះដើម្បីបង្ហាញខ្លួនថា ជាប្រទេសផលិត និងនាំចេញអង្ករដ៏សំខាន់មួយក្នុងតំបន់អាស៊ី, ជួយពង្រឹងឥទ្ធិពលក្នុងកិច្ចពិភាក្សាអន្តរជាតិ ស្តីពីពាណិជ្ជកម្ម និងកសិកម្ម។
(៥)-បង្កើនប្រាក់ចំណូលដល់កសិករ និងអ្នកផលិតក្នុងស្រុក៖ ប្រសិនបើអង្ករកម្ពុជាមានការចូលរួមកាន់តែច្រើនក្នុងទីផ្សារថ្មីៗ នោះតម្លៃលក់ និងទិន្នផលនាំចេញអាចកើនឡើង, វាអាចផ្លាស់ប្តូរជាការបង្កើនប្រាក់ចំណូលដល់កសិករ និងអ្នកផលិតក្នុងស្រុក និង ​(៦)-សិក្សាបន្ថែម Foods Trend និងតម្រូវការថ្មីៗ ក៏ដូចជាស្តង់ដារថ្មី។
​ឧកញ៉ា ឡាយ ឈុនហួ មានប្រសាសន៍ថែមទៀតថា សម្រាប់​ទីផ្សារអាឡឺម៉ង់ និងអ៊ឺរ៉ុបទូទៅ មានទំនោរជ្រើសរើសអង្ករក្រអូប ជាពិសេសសម្រាប់ម៉ាក និងគុណភាពអង្ករល្បីៗ ក្នុងនោះ​៨៧​ភាគរយ​ ជាប្រភេទ​អង្ករក្រអូប។ កាលពីឆ្នាំ២០២៤ ​កម្ពុជានាំចេញអង្ករប្រមាណជា១៧ ០០០តោនទៅកាន់ទីផ្សារអាឡឺម៉ង់ ហើយ​បើ​គិតត្រឹមខែ៨ ឆ្នាំ២០២៥ ​កម្ពុជា​បាននាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារ អាឡឺម៉ង់បាន​ប្រមាណ១២ ៥០០តោន ។
​យោងតាម​សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន​របស់សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា ​បាន​គូសបញ្ជាក់ថា គោលបំណងនៃការចូលរួមនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍តាំងពិរព័ណ៍នេះ គឺដើម្បីធ្វើពិពិធកម្មទីផ្សារ ដែលស្របទៅតាមគោលន​បោយបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដែលមានក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ក្រសួង ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ លើស្ដង់ដារ និងលក្ខខណ្ឌសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ និងក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ជាសេនាធិការក្នុងការជំរុញផលិតផលចូលទីផ្សារ និងការដាំដុះតម្រូវតាមទីផ្សារ។
ព្រឹត្តិការណ៍ ANUGA 2025 ត្រូវបានបង្កើតដំបូងឡើងតាំងពីឆ្នាំ​១៩១៩ ហើយមានការវិវត្តរីកចម្រើន និងក្លា​យ​ខ្លួ​នជាវេទិកាប្រមូលផ្ដុំដ៏សំខាន់មួយសម្រាប់ពិភពលោករបស់អ្នកជំនាញ និងអ្នកធ្វើ​ការស​ម្រេចចិត្តលើការរៀ​ប​ចំ​គោលនយោបាយផ្នែកចំណីអាហារ និងភេសជ្ជៈ។
ក្រុមហ៊ុននាំចេញទាំង១៣ ដែលនឹងចូលរួមតាំងបង្ហាញផលិតផលនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ម្ហូបអាហារ ANUGA 2025 ស្ថិតក្រោមពន្លាសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា​៖ (១)-ក្រុមហ៊ុន ហ្គោលដេន រ៉ាយស៍ (ខេមបូឌា), (២)-ក្រុមហ៊ុន ឥណ្ឌូឆាយណា រ៉ាយស៍ មីល លីមីធីត,(៣)-ក្រុមហ៊ុន ហ្គោលដេន ស្ដារ រ៉ាយស៍ មីល អេន អ៊ីមផត អិចផត, (៤)-ក្រុមហ៊ុន អេមរុ រ៉ាយស៍ (ខេមបូឌា) (៥)-ក្រុមហ៊ុន កំពង់ធំ រ៉ាយស៍ មីល លីមីធីត, (៦)-ក្រុមហ៊ុន ស៊ីធី រ៉ាយស៍ អ៊ីមផត អិចផត ខូអិលធីឌី, (៧)-ក្រុមហ៊ុន ដេលី ហ្រ្វេស ហ្វ៊ូដ (ខេមបូឌា) ឯ.ក, (៨)-ក្រុមហ៊ុន ឡ អៀកហេង សេកមាស រ៉ាយស៍, (៩)-ក្រុមហ៊ុន ស៊ីកនេតឈ័រ រ៉ាយស៍ ឯ.ក, (១០)-ក្រុមហ៊ុន ហ្គោលដិន ដូន​កែវ រ៉ាយស៍ មីល, (១១)-ក្រុមហ៊ុន ហ្វេតរ៉ាយស៍ បាត់ដំបង អិលធីឌី, (១២)-ក្រុមហ៊ុន អៀង ហ៊ាង អ៊ីមផត អិចផត ខូ អិលធីឌី និង (១៣)-ក្រុមហ៊ុន ព្រីម្លិះ ខបភើរេសិន៕