ភ្ញៀវទេសចរចិនម្នាក់ ត្រូវពិន័យអស់១៥៥ដុល្លារអាមេរិក ពីបទយកផ្លែទុរេនចូលក្នុងបន្ទប់សណ្ឋាគារ នៅសិង្ហបុរី
សិង្ហបុរី៖ កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ភ្ញៀវទេសចរជនជាតិចិនម្នាក់ ដែលដើរលេងនៅប្រទេសសិង្ហបុរី បានបង្កឱ្យមានការភ្ញាក់ផ្អើលពេញប្រទេសចិន បន្ទាប់ពីត្រូវផាកពិន័យអស់ប្រាក់២០០ដុល្លារសិង្ហបុរី ឬស្មើនឹង១៥៥ដុល្លារអាមេរិក ពីបទយកផ្លែរទុរេនបរិភោគក្នុងបន្ទប់សណ្ឋាគារផ្កាយបួន។
សារព័ត៌មាននៅក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរី បានធ្វើសេចក្តីរាយការណ៍ថា ស្ត្រីភ្ញៀវទេសចរជនជាតិចិនម្នាក់នេះ​ បានយកសាច់ផ្លែទុរេនមួយផ្លែទិញតាមចិញ្ចើមថ្នល់ចូលក្នុងបន្ទប់សម្រាន្តរបស់នាង ដោយមិនដឹងថា វាខុសនឹងច្បាប់សិង្ហបុរីនោះទេ។
អ្នកទេសចររូបនេះ បាននិយាយរំឭថា នាង និងមិត្តភ័ក្តិម្នាក់ បានដើរលេងក្នុងទីក្រុងសិង្ហបុរី ហើយបានទិញផ្លែទុរេនពីតូបលក់នៅតាមដងផ្លូវ។  ដោយ​គ្មាន​កន្លែង​អង្គុយបិរភោគ អ្នកទាំងពីរក៏បាន​សម្រេច​ចិត្ត​ខ្ចប់​ផ្លែទុរេន​យកទៅសណ្ឋាគារ​ ដើម្បី​បរិភោគជុំគ្នានៅបន្ទប់។
ភ្ញៀវទេសចរណ៍រូបនេះ បានចែករំលែកបទពិសោធន៍របស់នាងនៅលើបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម កាលពីថ្ងៃទី២៦ ខែឧសភា ដោយនិយាយរំឭកថា នាងមិនបានដឹងពីបម្រាមរបស់សណ្ឋាគារ នៅក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរី ដែលហាមភ្ញៀវមិនឲ្យយកទុរេនចូលបន្ទប់នោះឡើយ។
បុគ្គលិកសណ្ឋាគារបានប្រាប់នាងថា ផាកពិន័យត្រឹម២០០ដុល្លារសិង្ហបុរី គឺតិចតួចទេ កាលមុនធ្លាប់ពិន័យរហូតដល់៥០០ដុល្លារសិង្ហបុរី សម្រាប់អ្នកយកផ្លែទុរេនមកបរិភោគក្នុងបន្ទប់សម្រាន្ត។
ស្ត្រីជនជាតិចិន បាននិយាយថា នាងបានមកដល់ប្រទេសសិង្ហបុរី កាលពីថ្ងៃទី២៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ ហើយនៅថ្ងៃបន្ទាប់ នាងបានទិញផ្លែទុរេន និងផ្លែឈើផ្សេងៗទៀត វេចយកទៅបរិភោគក្នុងបន្ទប់សណ្ឋាគារ ដោយសារនៅតូបលក់គ្មានកន្លែងសម្រាប់អង្គុយបរិភោគឡើយ។
នៅថ្ងៃបន្ទាប់ នាងបានទទួលលិខិតមួយសន្លឹកពីសណ្ឋាគារ ដោយប្រាប់នាងថា អ្នកសម្អាតបន្ទប់បានធំក្លិនទុរេននៅក្នុងបន្ទប់របស់នាង ហើយសណ្ឋាគារនឹងកំណត់តម្លៃសម្រាប់សម្អាតក្លិន ចំនួន២០០ដុល្លារសិង្ហបុរី ដើម្បីបំបាត់ក្លិនទុរេនពីក្នុងបន្ទប់។
ក្រោយបង់ប្រាក់ព័យរួចហើយ នាងបានបង្ហោះសារនៅលើបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម ដោយរៀបរាប់ថា​​ ពេល​ជិះតាក់ស៊ី​ត្រឡប់​មកសណ្ឋាគារ​វិញ មិត្ត​ភក្តិ​របស់​នាង​បាន​ប្រាប់ថា ខ្ចប់ហើយនៅតែធំក្លិន​ចេញ​ពី​ប្រអប់ទៀត។​ ខ្លាចតែអ្នកបើកបរតាក់ស៊ីធំក្លិនទុរេននេះដែរទេ។
ពេល​ចូល​បន្ទប់​ភ្លាម អ្នក​ទាំង​ពីរ​ចាប់​ផ្តើម​នាំគ្នាបរិភោគ​ផ្លែ​ទុរេន​យ៉ាងឆ្ងាញ់ ដោយ​មិន​បាន​គិត​ច្រើន​ឡើយ។  ប៉ុន្តែ​បន្ទាប់​ពី​ត្រឡប់​មក​ពី​ដើរ​លេងវិញ​ នា​ល្ងាច​នោះ នាង​បាន​ទទួលសេចក្តីជូនដំណឹងមួយសន្លឹក​​ដាក់​នៅលើ​គ្រែ​របស់​នាង ដោយសរសេរយ៉ាងច្បាស់ថា “សូមជូនដំណឹងថា អ្នកសម្អាតបន្ទប់របស់យើង បានធំក្លិនទុរេននៅក្នុងបន្ទប់របស់លោកស្រី ដូច្នេះត្រូវពិន័យចំនួន២០០ដុល្លារសិង្ហបុរី ដើម្បីបង់ថ្លៃសម្អាតក្លិន”។
ដោយមិនអស់ចិត្ត នាងប្រឹងរកមើលសារបង្ហោះនៅលើបណ្តាញសង្គម ទើបដឹងថា ភ្ញៀវទេសចរផ្សេងទៀតក៏បានជួបប្រទះបញ្ហាពិន័យស្រដៀងគ្នានេះដែរ ករណីយកផ្លែទុរេនចូលបន្ទប់សម្រាន្ត នៅក្នុងប្រទេសិង្ហបុរី។
ក្រោយពីទទួលបានលិខិតពិន័យភ្លាម នាង​បាន​ទាក់ទង​ទៅ​ផ្នែក​គ្រប់គ្រង​សណ្ឋាគារ​ ដើម្បី​តវ៉ា​ចំពោះ​ការ​ផាក​ពិន័យនេះ ប៉ុន្តែខាងសណ្ឋាគារមិនអនុគ្រោះឱ្យឡើយ ដោយលើកហេតុផលថា​​ ដោយសារតែក្លិនដ៏ខ្លាំងរបស់ទុរេន នៅជាប់ក្នុងបន្ទប់យូរពេក ខាងសណ្ឋាគារត្រូវសម្អាតប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ ហើយត្រូវបិទបន្ទប់ចោលអស់ជាច្រើនថ្ងៃ ទើបបាត់ក្លិន។
តាមរយៈរៀនមេរៀននេះ អ្នកទេសចរជាច្រើន​ បានបញ្ចេញមតិយោបល់នៅលើគណនីរបស់នាង ដោយប្រាប់ដល់អ្នកដទៃទៀតថា នៅក្នុងប្រទេសសិង្ហបុរី កុំយកទុរេនចូលក្នុងបន្ទប់សណ្ឋាគារឱ្យសោះ៕