គ្រាប់កប្បាសត្រូវបានគេស្គាល់ជាយូរមកហើយចំពោះតម្លៃផ្នែកអាហារូបត្ថម្ភដល់សត្វ ដោយសារគ្រាប់កប្បាសឥឡូវនេះ គេកំពុងតែយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះសក្តានុពលរបស់វាក្នុងការកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ផ្នែកបរិស្ថាន និងមិនប៉ះពាល់ដល់សុខភាពសត្វ ឬប្រសិទ្ធភាពប្រតិបត្តិការចិញ្ចឹមគោយកសាច់។
ខាងក្រោមនេះ គឺជាអត្ថប្រយោជន៍របស់គ្រាប់កប្បាស សម្រាប់ធ្វើឱ្យគោមានសុខភាពល្អ និងឆាប់ធំធាត់៖
១- សម្បូរសារធាតុបំប៉ន និងបន្សល់កាកសំណល់តិចតួច
តាមរយៈកម្មវិធីផ្តល់ចំណីគោប្រកបដោយនិរន្តរភាព គឺចាប់ផ្តើមជាមួយនឹងប្រភពឆ្លាតវៃ និងងាយរកថែមទៀត។  នៅពេលបង្កើតរបបអាហារ អ្នកចិញ្ចឹមគោយកសាច់ ចាប់ផ្តើមយកចិត្តទុកដាក់លើអាហារូបត្ថម្ភសំខាន់ៗចំនួនបី គឺប្រូតេអ៊ីន ថាមពល និងជាតិសរសៃ ដែលគ្រាប់កប្បាសអាចផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ទាំងបីខាងយ៉ាងនេះ។
លោកសាស្ត្រាចារ្យ ប្លែក វីលសុន (Blake Wilson) មកពីសាកលវិទ្យាល័យ Oklahoma State University បានមានប្រសាសន៍ថា «គ្រាប់កប្បាសទាំងមូល គឺជាចំណីតែមួយគត់ គឺប្រូតេអ៊ីន ខ្លាញ់ និងជាតិសរសៃរបស់វាផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍នៅក្នុងរបបចំណីរបស់គោ ដែលជាអាហារបំប៉នសម្រាប់គោមិនសូវធំធាត់។
លើសពីតម្លៃអាហារូបត្ថម្ភ គ្រាប់កប្បាសជួយកាត់បន្ថយកាកសំណល់ ដោយផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ថ្មីដល់អនុផលកសិកម្ម។  វា​ជា​លក្ខណៈ​ធម្មជាតិ​សុទ្ធសាធសម្រាប់​ប្រតិបត្តិការ​ចិញ្ចឹម ដែលមិនសូវហត់​នឿយ​ ប៉ុន្តែ មានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ថែមទៀតផង។
២- បង្កើនប្រសិទ្ធភាពចំណី និងសម្រួលដល់ដំណើរការផលិតចំណី ព្រមទាំងមានសារធាតុបំប៉នច្រើន
តាមរយៈមូលនិធិពីក្រសួងកសិកម្មរបស់សហរដ្ឋអាម៉េរិក ការស្រាវជ្រាវបានបង្ហាញថា បើប្រៀបធៀបទៅនឹងគោ ដែលមិនទទួលបានជីវជាតិបំប៉នបន្ថែមនៅក្នុងចំណី នោះការបន្ថែមគ្រាប់កប្បាសទៅក្នុងចំណី បានជួយផ្តល់សារធាតុចិញ្ចឹមរហូតដល់៤៤ភាគរយនៃកំណើនទម្ងន់ប្រចាំថ្ងៃរបស់គោ និងការកើនឡើងប្រាំមួយភាគរយនៃជាតិខ្លាញ់ ដែលធ្វើឱ្យគោលូតលាស់ធំធាត់លឿន។ ដូច្នេះ ជាលទ្ធផលចុងក្រោយនេះ គ្រាប់កប្បាសជួយអ្នកចិញ្ចឹមគោឱ្យបង្កើនទិន្នផលបានខ្ពស់ជាងធម្មតាដោយប្រើធនធានតិចតួចប៉ុណ្ណោះ។
ការដាក់បន្ថែមសារធាតុចំណីបំប៉ន ដែលជួយដល់តម្រូវការអាហារូបត្ថម្ភច្រើន ធ្វើឱ្យមានភាពងាយស្រួលក្នុងការស្វែងរកប្រភពវត្ថុធាតុដើម ការរក្សាទុក និងការរៀបចំផែនការផលិតចំណីរូបត្ថម្ភ។  ជាមួយនឹងបញ្ហាប្រឈមនៃខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់តិចជាងមុន និងដំណើរការសត្វកាន់តែប្រសើរ អ្នកផលិតត្រូវបានដាក់ឱ្យដំណើរការសម្រាប់ភាពជោគជ័យរយៈពេលវែង។
៣- កាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នមេតាន
ផលប៉ះពាល់បរិស្ថាននៃផលិតកម្មសាច់នៅតែត្រូវបានគេត្រួតពិនិត្យយ៉ាងដិតដល់ ជាពិសេសអំពីការបញ្ចេញឧស្ម័នមេតានពីការរំលាយចំណីរបស់គោ គឺចំណែកបង្កជាក្តីកង្វល់ដ៏ធំមួយ។
តាមរយៈការស្រាវជ្រាវបង្ហាញថា គ្រាប់កប្បាសជួយកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នមេតានបានរហូតដល់១២,៥ភា៥ភាគរយ។
ការស្រាវជ្រាវនេះបង្ហាញទៀតថា «មេតាន គឺជាឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ ដែលមានអាយុកាលខ្លី។ ដូច្នេះប្រសិនបើយើងអាចកាត់បន្ថយអត្រាការបំភាយរបស់វាឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ យើងអាចកាត់បន្ថយបរិមាណមេតាននៅក្នុងបរិយាកាសបានយ៉ាងឆាប់រហ័ស»។
៤- ធ្វើឱ្យការងារប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់អ្នក
អ្នកបរិភោគសាច់គោ នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ កាន់តែមានការយល់ដឹងអំពីគុណភាពសាច់គោ ដែលគេចង់បាន។
អ្នកជំនាញផ្នែកអាហារូបត្ថម្ភ មានប្រសាសន៍ថា “ការកាត់បន្ថយកាកសំណល់ គឺជាបញ្ហាដ៏ធំមួយ ដែលត្រូវលើកពិភាក្សា នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។  នោះហើយជាមូលហេតុល្អណាស់ ដែលយើងមានសារធាតុសម្រាប់ផ្សំចំណីគោ ហើយអាចជួយកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នមេតាន កាត់បន្ថយកាកសំណល់ និងធ្វើឱ្យការចិញ្ចឹមគោកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់”។
តាមរយៈការរួមបញ្ចូលនូវគ្រាប់កប្បាសនៅក្នុងកម្មវិធីផលិតចំណីគោ អ្នកអាចធ្វើបានតាមការរំពឹងទុកនៃខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ចំណីគោ ពង្រឹងសុខភាពគោ និងជួយគ្រប់គ្រងបរិស្ថានដោយប្រើគ្រឿងផ្សំចំណីគោ គឺមានគ្រាប់កប្បាសតែមួយមុខប៉ុណ្ណោះ។
អ្នកដាំដំណាំកប្បាស និងកសិករចិញ្ចឹមគោយកសាច់ ឬយកទឹកដោះ បានដឹងស្ទើរគ្រប់គ្នាថា តម្លៃនៃកប្បាសមិនត្រឹមតែមានប្រយោជន៍នៅក្នុងវិស័យវាយនភ័ណ្ឌប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងមានប្រយោជន៍នៅក្នុងការផលិតផលចំណីសត្វផងដែរ។
ការដាំដុះ និងការលូតលាស់របស់កប្បាសនៅក្នុងសហរដ្ឋអាម៉េរិក​ គឺស្រដៀងគ្នានឹងដំណាំពោត សណ្តែកសៀង និងស្រូវសាលី​។ រដូវកាលដាំកប្បាស​ គឺតែងតែចាប់ផ្តើមដាំនៅខែកុម្ភៈ ហើយត្រូវបានប្រមូលផលនៅខែតុលា។
សហរដ្ឋអាម៉េរិក គឺជាប្រទេសផលិតកប្បាសធំជាងគេបំផុតនៅលើពិភព​ ដោយសារគេត្រូវការសំឡីកប្បាសសម្រាប់កែច្នៃផលិតជាក្រណាត់។​ ចំណែកគ្រាប់របស់វា​ ត្រូវបានគេកែច្នៃយកប្រេង ឬផលិតជាចំណីគោ ដោយសារវាមានសារធាតុបំប៉នច្រើន មិនខុសពីពោត សណ្តែកសៀង​ និងស្រូវសាលីឡើយ៕