ទូរទស្សន៍អនឡាញ​ARDB TVចូលរួម​អបអរសាទរ​ទិវាសេរីភាពសារព័ត៌មាន​និងពិធីជួបជុំរវាងសម្តេចបតី ហ៊ុន​​ ម៉ាណែត​ជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាន​លើកទី​៧​
photo_2025-05-05_09-15-23
រាជធានីភ្នំពេញ៖ ដោយទទួលបានការអនុញ្ញាតដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ពីឯកឧត្តបណ្ឌិត កៅ ថាច​ ប្រតិភូ​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងកសិកម្ម​ ​(ARDB), តំណាង​​​ទូរទស្សន៍អនឡាញ ARDB TV ​បានចូល ​អបអរសាទរ​ទិវា​សេរីភាព​សារព័ត៌មាន​ និងពិសារភោជនាហារសាមគ្គី រវាង​សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត​ នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ជាមួយអ្នកសារព័ត៌មាន​លើកទី​៧ ឆ្នាំ២០២៥​ ​នៅមជ្ឈមណ្ឌល​សន្និបាត និងពិព័រណ៌អន្តរជាតិ​ជ្រោយចង្វារ កាលថ្ងៃទី​៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥​ ដែលមានអ្នកចូលរួមជាង​៥ពាន់នាក់​។​
យោងតាមឯកឧត្តម នេត្រ ភ​ក្ត្រា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន​ បានថ្លែងថា ​ជំនួបមហាគ្រួសារសារព័ត៌មាននៅថ្ងៃ​នេះ បានឆ្លុះបញ្ចាំងឱ្យឃើញយ៉ាង​ពីការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់​ និងការគិតគូរអំពីសុខទុក្ខ​អ្នកសារព័ត៌មានទាំងអស់​របស់សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ ហ៊ុន ​ម៉ា​ណែត​ នាយករដ្ឋមន្ត្រី ព្រមទាំង​ថ្នាក់ដឹកនាំ​រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ ហើយ​ជំនួបនេះ​ក៏បន្តរក្សាបាន​នូវកេរ្តិ៍តំណែល​នៃភាពជាអ្នកដឹកនាំ​ប្រកបដោយ​គិតបណ្ឌិត​ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់សម្តេច​អគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន​ អ​តីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី​ បច្ចុប្បន្ន​ជាប្រធានព្រឹត្តសភាព​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា​ និងជាប្រធានក្រុមឧត្តម​ប្រឹក្សាផ្ទាល់​របស់ព្រះមហាក្សត្រ​។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន​ បានមានប្រសាសន៍ថា ពិធី​ជួបជុំ​ប្រចាំឆ្នាំលើកទី​៧នេះ ​ប្រព្រឹត្តិទៅ​ក្នុងបរិយាកាស ​ដែលប្រទេសកម្ពុជាស្ថិតក្រោមដំបូលត្រជាក់នៃសុខសន្តិភាព​ ស្ថិរភាពនយោបាយ និងការរីកចម្រើនលើគ្រប់វិស័យ​ ក្រោមការដឹកនាំ​ប្រកបដោយចក្ខុវិស័យវែងឆ្ងាយ​ និងភាពឆ្លៀសវៃ​របស់សម្តេច​មហាបវរធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ បន្តពី​បិតា​សន្តិភាព​កម្ពុជា​ សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន ​ដែលក្នុងនោះវិស័យសារព័ត៌មាន​កម្ពុជាក៏មានការរីកចម្រើន​ មានសណ្តាប់ធ្នាប់​ និង​បន្ត​មាន​សេរីភាព​កាន់តែរីកធំ​ ប្រកបដោយការទទួលខុសត្រូវ​ និងគោរព​ក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈ សេរីភាពសារព័ត៌មាន​កាន់តែមានភាពប្រសើរឡើង​។
បើយោង​តាម​ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងព័ត៌មាន, វិស័យសារព័ត៌មាន ​និងប្រព័ន្ធផ្សាយផ្សាយនៅកម្ពុជា​មានការវិវត្តន៍គួរឱ្យកត់សម្គាល់​ ជាពិសេសនៅក្នុងដំណាក់កាលនៃការរីកចម្រើន​នៃផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា ដែលបាននាំមកនូវ​ប្រព័ន្ធផ្សាយផ្សាយជំនាន់ថ្មី ដូចជា​បញ្ញាសិប្បនិម្មិត​ និងការចាប់ផ្តើម​ជំនាន់ទី​៥​​ ក្នុងដំណាក់កាល​បដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម០.៤ ។
ឯកឧត្តមបានបញ្ជាក់ថា​ គិតត្រឹម​ត្រីមាសទី​២ ដើមឆ្នាំ​២០២៥នេះ ​អង្គភាពសារព័ត៌មានទាំងអស់​ ដែលបានចុះបញ្ជីនៅក្រសួងព័ត៌មាន​ មានចំនួន​១៦២០អង្គភាព​ នៅក្នុងនោះប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយបុរាណ​ ដែលមានវិទ្យុ ទូរទស្សន៍ កាសែត ទស្សនាវដ្តី រោងពុម្ព​ មានចំនួន​៧​៤៥អង្គភាព​ និងប្រព័ន្ធផ្សាយផ្សាយទំនើប រួមមាន​ គេហទំព័រ ទូរទស្សន៍អនឡាញ ទូរទស្សន៍ឌីជីថល ​ និងទូរទស្សន៍ផ្កាយរណប​ចំនួន​៨៧៥អង្គភាព​។ នេះមិនទាន់រាប់បញ្ចូល​គណនីហ្វេសប៊ុក​ចំនួន​៩លានគណនី​, គណនីតិកតុក​ចំនួន​១០លានគណនី​ ប្រព័ន្ធតេឡេក្រាម​ ជាង​១០លានគណនី​ គណនីទ្វីតធើ ឬបណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម (X-អិច) មានជិតកន្លះលាន​គណនី​ និងបណ្តាញទំនាក់ទំនង ខូល អែប របស់កម្ពុជាមានប្រមាណ​កន្លះលានគណនី​”។
យោងតាមការសិក្សា​ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា​៧២,៤ភាគរយ ​ប្រើប្រាស់បណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គម​ ហើយការប្រើប្រាស់បណ្តាញទំនាក់ទំនងសង្គមទាំងនេះ​ ប្រព័ន្ធតេឡេក្រាម បាននិងកំពុងដើរតួសំខាន់ក្នុងការទទួលព័ត៌មាន​ និងបញ្ចេញព័ត៌មានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ​។
ក្នុងឱកាសនេះផងដែរ, ​សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះក្រសួងព័ត៌មាន ​ដែលបានខិតខំបំពេញតួនាទីជាសេនាធិការ​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល​ក្នុងការលើកកម្ពស់វិស័យសារព័ត៌មាន​​ឱ្យមានការរីកចម្រើនជាលំដាប់​ ព្រមទាំងបានលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកសារព័ត៌មាន​ឱ្យបំពេញភារកិច្ចប្រកបដោយក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈក្នុងការ​ផលិតព័ត៌កាន ការចែករំលែកព័ត៌មាន​ឱ្យបានទូលំទូលាយ​ និងទាន់ពេល​ ទាំងក្នុងក្របខណ្ឌ​ជាតិ និងអន្តរជាតិ​ ។​
បន្ថែមលើសពីនេះ ​​សម្តេចមហាធិបតី ក៏បាន​វាយតម្លៃខ្ពស់​ចំពោះអ្នកសារព័ត៌មាន​ទាំងក្របខណ្ឌរដ្ឋ និងឯកជន ​ដែលបានប្រកាន់ភ្ជាប់នូវក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន​​​ ដោយបានផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មាន​ទាក់ទងនិងកម្មវិធី​គោលនយោបាយ ក៏ដូចជា​លិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តិ និងលទ្ធផលនានារបស់រាជរដ្ឋាភិបាល​។
សម្តេចមហាធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ បានមានប្រសាសន៍ថា​ អ្នកសារព័ត៌មានអាជីព គឺជាកញ្ចក់ឆ្លុះបញ្ចាំង​យ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព​នៅក្នុងសង្គម​ ដែលជាមូលដ្ឋាន​នៃការកសាងប្រសិទ្ធភាព​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ និងជួយប្រជាជនឱ្យចៀសផុត​ពីការបំភាន់ ​ពីជនមួយចំនួន​ និងឈ្មួញនយោបាយ​ព្រមទាំង​ជួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការ​ដោះស្រាយបញ្ហា​បាន​ទាន់សភាពការនិងចំគោលដៅ​។
សម្តេច​មហាបរវធិបតី ​ហ៊ុន ម៉ាណែត​ មានប្រសាសន៍សង្កត់ធ្ងន់ថា “គ្មានអ្នកណាស្រលាញ់អាជីព​សារព័ត៌មានជាង​អ្នកសារព័ត៌មាន​នោះទេ​ ហើយគ្មាន​អ្នកណា​អាចថែរក្សា និងបង្កើនតម្លៃ​ក្នុងអាជីពនេះជាងអ្នកសារព័ត៌មាន​ខ្លួនឯងដែរ​។ ​នៅក្នុងនោះ​​ប្រកាន់ភ្ជាប់នូវក្រមសីលធម៌​វិជ្ជាជីវៈបានច្បាស់លាស់​ ដែលផ្អែកទៅលើកត្តាមួយចំនួន ​ខ្ញុំលើកយកកត្តា​៣ ៖ កត្តាទី​១) សុក្រឹត្យភាព, កត្តាទី​២)​ សុចរិតភាព​ និងកត្តាទី​៣) គឺទំនួលខុសត្រូវ​។ បើមានកត្តាទាំង៣នេះ  ​គឺទទួលបានការគាំទ្រ​ពីប្រជាពលរដ្ឋបាន​យូរ។ តែផ្ទុយទៅវិញ​បើគ្មាន​កត្តា​ទាំង៣នេះ អ្នកសារព័ត៌មាន​ណា​ក៏មិនអាចរក្សាអាជីព ​និងតម្លៃរបស់ខ្លួនបានយូរអង្វែងដែរ ”៕