កសិករម៉ាឡេស៊ី គួរយកចិត្តទុកដាក់លើការផលិតស្បៀង ដើម្បីធានាបាននូវការផ្គត់ផ្គង់ស្ថិរភាពសម្រាប់ការនាំចេញ
Kch-271022-hi-MELFEATURE-p2
អន្តរជាតិ​៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់របស់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី​ កាលពីថ្ងៃទី១១ ខែមេសា​ ឆ្នាំ២០២៥ បានអំពាវនាវដល់កសិករ ឬសហគ្រឹន​ នៅក្នុងរដ្ឋសារ៉ាវ៉ាក់ (Sarawak) គួរតែផ្តល់អាទិភាពដល់ការផលិតស្បៀង ដើម្បីរក្សាការផ្គត់ផ្គង់ផលិតផលប្រកបដោយស្ថិរភាពសម្រាប់ទីផ្សារនាំចេញ។
លោកបណ្ឌិត ស្តេហ្វិន រុនឌី អ៊ូទុម (Stephen Rundi Utom) រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម ស្បៀងអាហារ ទំនិញ និងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ បានចង្អុលបង្ហាញថា ខណៈពេលផលិតផលរបស់រដ្ឋសារ៉ាវ៉ាក់ មានតម្រូវការខ្ពស់នៅបរទេស វិស័យកសិកម្មរបស់រដ្ឋនៅតែបន្តប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាដោយសារផលិតកម្មក្នុងស្រុកមិនស៊ីសង្វាក់គ្នា ដែលជាកត្តារារាំងដល់ការរីកចម្រើនផ្នែកឧស្សាហកម្មនេះ មិនឱ្យឈានដល់ទីផ្សារអន្តរជាតិទាំងមូល។
លោកបានជំរុញឱ្យមន្ទីរកសិកម្មបង្កើនកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ខ្លួនក្នុងការណែនាំកសិករឱ្យដាំដំណាំណា ដែលមានតម្រូវការខ្ពស់នៅលើទីផ្សារ និងបានអំពាវនាវឱ្យមានការរៀបចំសិក្ខាសាលាអប់រំដល់អ្នកអ្នកផលិត ឱ្យយល់ពីរបៀបថែរក្សាទិន្នផលឱ្យជាប់លាប់។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា «ដើម្បីរក្សាបាននូវការប្រកួតប្រជែងជាសកល យើងត្រូវការការផ្គត់ផ្គង់ប្រកបដោយស្ថិរភាព និងអាចទុកចិត្តបាន។ ប្រសិនបើយើងមានទីផ្សារ ប៉ុន្តែមិនមានការផ្គត់ផ្គង់ទេ យើងមិនអាចទ្រទ្រង់ឧស្សាហកម្មនេះបានទេ»។
លោករដ្ឋមន្ត្រី​បាន​ថ្លែង​បែប​នេះ​ក្នុង​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​ ក្នុង​ពិព័រណ៍ម្ហូបអាហារ ក្នុង​ប្រទេស​សិង្ហបុរី ​កាលពីថ្ងៃទី១០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥។
លោកបានមានប្រសាសន៍ទៀតថា យុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍន៍ ឆ្នាំ២០៣០ ក្រោយវិបត្តកូវីដ-១៩ គួរតែ
ផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់កសិករឱ្យទទួលបានប្រាក់ចំណូលកាន់តែប្រសើរឡើង ជាពិសេសតាមរយៈការទទួលយកនូវបច្ចេកទេសកសិកម្មទំនើប ដើម្បីជម្នះបញ្ហាផលិតកម្មដែលមានរយៈពេលយូរ។
ជាមួយគ្នានេះ លោកបានជំរុញឱ្យកសិករផ្លាស់ប្តូរផ្នត់គំនិតរបស់ពួកគេ និងបញ្ឈប់ការចាត់ទុក
វិស័យកសិកម្ម ជាវិស័យដែលមានចំណូលទាប ដោយសង្កត់ធ្ងន់ថា ឧស្សាហកម្មនេះដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការធានាសន្តិសុខស្បៀងក្នុងស្រុក និងនៅលើសកលលោក។
នៅក្នុងពិព័រណ៍ពាណិជ្ជកម្មនេះ លោករដ្ឋមន្ត្រី បានពណ៌នាថា​ វាជាវេទិកាដ៏ល្អសម្រាប់ផលិតផលរបស់ រដ្ឋសារ៉ាវ៉ាក់ ដើម្បីជ្រាបចូលទៅក្នុងទីផ្សារពិភពលោក។
លោក​បាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ថា​ «មានរឿងជាច្រើន ដែលកសិករត្រូវរៀនពីប្រទេសផ្សេងទៀត អំពីស្តង់ដារវេចខ្ចប់ រហូតដល់ការរំពឹងទុករបស់ទីផ្សារ។ វាក៏ជាឱកាសដ៏ល្អក្នុងការកសាងទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិផង
ដែរ។ ​ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា មុន​នឹង​ធ្វើ​ដូច្នេះ យើង​ត្រូវ​តែ​ធានា​ថា​ មាន​ការ​ផ្គត់ផ្គង់​បន្ត​»។
ក្នុង​ពិព័រណ៍ម្ហូបអាហារ ក្នុង​ប្រទេស​សិង្ហបុរី ឆ្នាំ២០២៥ ​ត្រូវ​បាន​គេ​លើក​ឡើង​ថា ​ជា​ពិព័រណ៍​ពាណិជ្ជកម្ម​អាហារ ​និង​ភេសជ្ជៈ​ធំ​បំផុត​របស់​អាស៊ី​ ដោយបាន​ដំណើរការ​ពី​ថ្ងៃ​ទី៨ ដល់ថ្ងៃទី១១ ខែ​មេសា ហើយ​មាន​ចំនួន៨០សាលធំៗ ​មាន​អ្នក​តាំង​ពិព័រណ៍ចំនួន១ ៥០០មក​ពី​ជាង៥០ប្រទេស និង​តំបន់៕