បច្ចេកវិទ្យា​សម្រាប់​​វិស័យ​កសិកម្ម​របស់​អាមេរិក ​​អភិវឌ្ឍឥតឈប់ឈរ ដើម្បីបង្កភាពងាយស្រួល និងកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព
bg-MIT-pesticides-1-632x355
អាម៉េរិក៖ កសិកម្ម នៅតែជាឧស្សាហកម្មឈានមុខគេមួយនៅក្នុងសហរដ្ឋអាមេរិក ដោយបានផ្តល់ចំណីអាហារដល់ពលរដ្ឋរបស់ខ្លួនអស់ជាច្រើនសតវត្សមកហើយ និងបានក្លាយជាកន្លែងសាកល្បងសម្រាប់ការច្នៃប្រឌិតផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាផ្សេងៗ​ នាពេលបច្ចុប្បន្ននេះ។
សព្វ​ថ្ងៃនេះ​ វិស័យ​កសិកម្ម​របស់​សហរដ្ឋ​អាមេរិក​កំពុងតែ​អភិវឌ្ឍ​យ៉ាង​សកម្ម និងគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ។ បច្ចេកវិទ្យានេះបានជះឥទ្ធិពលជាវិជ្ជមានយ៉ាងខ្លាំងដល់ឧស្សាហកម្មទាំងមូល ដោយបានប្រែក្លាយទៅជាធាតុផ្សំសម្រាប់បង្កើតប្រព័ន្ធសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប្រទេសអាម៉េរិក។
ការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មកសិកម្មរបស់សហរដ្ឋអាម៉េរិក មានកម្រិតខ្ពស់ណាស់ ដូចជាការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធផ្លូវថ្នល់កសិកម្មដល់ទីកន្លែងតែម្តង។ នៅគ្រប់រដ្ឋទាំងអស់ មានផ្លូវហាយវេខ្វាត់ខ្វែងជាច្រើនត្រូវបានសាងសង់សម្រាប់ឧស្សាហកម្មនេះ ដោយតភ្ជាប់កសិដ្ឋានជាមួយទីក្រុងក្បែរៗ ឃ្លាំងសម្រាប់រក្សាទុកគ្រាប់ធញ្ញជាតិ បន្លែ ផ្លែឈើ និងផលិតផលបសុសត្វ ប្រព័ន្ធផ្គត់ផ្គង់ទឹក មានដូចជា​អាងស្តុកទឹក អណ្តូង ស្ថានីយ៍បូមទឹកសម្រាប់ស្រោចដំណាំ។
ចំណែកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធថាមពលសម្រាប់វិស័យកសិកម្មក៏មានគ្រប់គ្រាន់ដែរ​​ ដូចជាបំពង់បង្ហូរឧស្ម័ន បណ្តាញថាមពល និងថាមពលដើរដោយព្រះអាទិត្យ​ និងកម្លាំងខ្យល់។  ចំណែករោងចក្រសម្រាប់កែច្នៃផលិតផលសម្រេច កន្លែងលក់ទំនិញ មានដូចជារផ្សារលក់ដុំ លក់រាយ និងមន្ទីរពិសោធន៍សម្រាប់ការត្រួតពិនិត្យគុណភាពចំណីអាហារក៏មានគ្រប់គ្រាន់ដែរ។
តាមរយៈបច្ចេកវិទ្យា ស្ទើរគ្រាប់ដំណើរការផលិត​ កែច្នៃ វេចខ្ចប់ រក្សាតទុក និងចែកចាយ ស្ទើរតែដំណើរការដោយស្វ័យប្រវត្តិ និងមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការអភិវឌ្ឍវិស័យកសិកម្ម និងឧស្សាហកម្មផ្សេងទៀតនៅក្នុងសហរដ្ឋអាមេរិក។
បច្ចេកវិទ្យាអាចជួយកាត់បន្ថយកត្តាប្រើមនុស្ស ដែលសព្វថ្ងៃនេះ ឧបករណ៍ទំនើបៗជាច្រើនត្រូវបានយកទៅប្រើនៅក្នុងគ្រប់វិស័យកសិកម្ម ដូចជាឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាផ្សេងៗ ដែលប្រមូលព័ត៌មានចាំបាច់ និងអាចដ់រដោយស្វ័យប្រវត្តិនូវដំណើរការនៃការសាបព្រួស ការស្រោចទឹក ការប្រមូលផល ការគ្រប់គ្រងសត្វល្អិត ការត្រួតពិនិត្យគុណភាពដី ការត្រួតពិនិត្យស្ថានភាពនៃវាលស្រែជាដើម។  ជាពិសេសបច្ចេកវិទ្យាជួយកែលម្អគុណភាពនៃផលិតផល និងបង្កើនការប្រកួតប្រជែងនៅលើទីផ្សារពិភពលោក។
បច្ចេកវិជ្ជាទំនើប មានដូចជាការប្រើបញ្ញាសិប្បនិមិត្តដើម​ ដែលថ្មីៗនេះត្រូវដាក់បញ្ចូលទៅក្នុងវិស័យកសិកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក។  គ្មាននរណាម្នាក់ដឹងពីដែនកំណត់នៃសមត្ថភាពរបស់បញ្ញាសិប្បនិមិត្តនៅឡើយទេ។  ដូច្នេះហើយ គ្មានការងឿងឆ្ងល់ទេថា បញ្ហាសុប្បនិមិត្ត អាចក្លាយជាធាតុផ្សំដ៏សំខាន់នៃការអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀតរបស់ឧស្សាហកម្មកសិកម្មនេះ។ បច្ចេកវិទ្យានេះត្រូវបានប្រើប្រាស់ក្នុងកិច្ចការជាច្រើនក្នុងវិស័យកសិកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក។  វាត្រូវបានប្រើដើម្បីវិភាគទិន្នន័យ ដែលប្រមូលបានពីឧបករណ៍ចាប់សញ្ញាផ្សេងៗ ដូចជាអំពីសីតុណ្ហភាព សំណើម ស្ថានភាពដី។ល។​ និងធ្វើការសម្រេចចិត្តត្រឹមត្រូវ ដើម្បីបង្កើនទិន្នផលដំណាំ កាត់បន្ថយការចំណាយ និងកាត់បន្ថយកំហុសឆ្គង។
បញ្ញាសិប្បនិមិត្ត ក៏ជួយជ្រើសរើសទីកន្លែងសម្រាប់ដាំគ្រាប់ពូជ កំណត់ជីដ៏ល្អ និងផលិតផលកម្ចាត់សត្វល្អិត ទស្សន៍ទាយទិន្នផលដំណាំ និងបង្កើនប្រសិទ្ធភាពផ្នែកដឹកជញ្ជូន។  បើគ្មានបច្ចេកវិជ្ជានេះទេ វានឹងពិបាក ឬមិនអាចធ្វើកិច្ចការទាំងអស់ខាងលើបាន។  ដូច្នេះ បញ្ញាសិប្បនិមិត្តកំពុងក្លាយជាធាតុផ្សំដ៏សំខាន់នៃការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មកសិកម្មទាំងមូលរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
បច្ចេកវិទ្យាទំនើបជួយផ្លាស់ប្តូរយ៉ាងខ្លាំងដល់វិស័យកសិកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិក និងបើកឱកាសថ្មីសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍវិសយកសិកម្ម​ដោយ​ជោគជ័យ​បំផុត។  ចំណែកពាក់ព័ន្ធនឹងវិធីសាស្រ្តកសិកម្មក្នុងផ្ទះសំណាញ់វិញ បច្ចេកវិទ្យាជួយផ្តល់ឱ្យនូវបរិមាណចាំបាច់នៃពន្លឺ ទឹក និងជី ដែលអាចជួយបង្កើនទិន្នផល និងជៀសវាងបញ្ហាផ្សេងៗបង្កឡើងដោយសត្វល្អិតចម្រៃ។
អត្ថប្រយោជន៍ចម្បងនៃបច្ចេកវិទ្យានេះ គឺសមត្ថភាពគ្រប់គ្រងផលិតផលកសិកម្មក្នុងបរិមាណមិនឱ្យច្រើនលើសពីបរិមាណកំណត់។  ប៉ុន្តែ នៅក្រោមលក្ខខណ្ឌជាក់លាក់ បច្ចេកវិទ្យាអាចធ្វើបានសូម្បីតែនៅក្នុងតំបន់ទីក្រុង ដោយជួយសម្រួលដល់ការទំនាក់ទំនងនានាក្នុងទីក្រុង និងកាត់បន្ថយថ្លៃដើមនៃការដឹកជញ្ជូនផលិតផលសម្រេច ទៅកាន់ហាងលក់ និងទីផ្សារ។
ល្បឿន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​វិស័យកសិកម្ម​ផ្នែកគ្រប់គ្រងជីសរីរាង្គ ដែលផលិតពីសារធាតុសុវត្ថិភាពសម្រាប់មនុស្ស និងធម្មជាតិ។  សមាសធាតុទាំងនេះបង្កើនទិន្នផលដំណាំ និងមិនបំពុលបរិស្ថាន។  បច្ចេកវិជ្ជាជីវសាស្រ្តក៏អនុញ្ញាតឱ្យទទួលបានប្រភេទដំណាំថ្មីៗផងដែរ ដែលមានភាពធន់ទៅនឹងលក្ខខណ្ឌខាងក្រៅ ដូចជាសីតុណ្ហភាពទាបពេក ឬខ្ពស់ពេក សំណើមលើសលប់ពេក ឬស្ងួតខ្លាំងពេក។  ការលេចឡើងនៃដំណាំធន់នឹងជំងឺ គឺជាសមិទ្ធផលមួយទៀតនៃបច្ចេកវិទ្យាជីវសាស្ត្រ។  រុក្ខជាតិទាំងនេះ មិនតម្រូវឱ្យមានការកែច្នៃបន្ថែមទេ ហើយតែងតែផ្តល់ផលខ្ពស់ និងនាំមកនូវប្រាក់ចំណូលខ្ពស់ជាប់លាប់ និងផ្តល់ឱ្យឧស្សាហកម្មនូវមូលនិធិ ដែលចាំបាច់សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍបន្ថែមទៀត។
ដោយសារបច្ចេកវិជ្ជាទំនើប និងសមត្ថភាពក្នុងការសម្របខ្លួនបានយ៉ាងឆាប់រហ័សទៅនឹងលក្ខខណ្ឌប្រែប្រួល ការរួមបញ្ចូលគ្នានៃកត្តាទាំងអស់នេះបានអនុញ្ញាតឱ្យកសិកម្មរបស់សហរដ្ឋអាមេរិកវ៉ាដាច់ឧស្សាហកម្មជាច្រើនទៀតក្នុងការអភិវឌ្ឍ និងក្លាយជាចំណែកដ៏សំខាន់នៃសេដ្ឋកិច្ចរបស់អាម៉េរិក៕