ផ្លែទុរេនកម្ពុជារំពឹងថា នឹងធ្វើការនាំចេញទៅកាន់ប្រទេសចិនដោយផ្ទាល់នៅឆ្នាំ២០២៥
ភ្នំពេញ៖បើសិនដំណើរការរៀបចំឯកសារផ្នែកបច្ចេកទេស ក៏ដូចជានីតិវិធីចរចារស្តីពីការនាំចេញផ្លែទុរេនទៅប្រទេសចិនអាចប្រព្រឹត្តិទៅដោយរលូនដោយពុំមានការរាំងស្ទះណាមួយកើតឡើង ផ្លែទុរេនកម្ពុជារំពឹងថា នឹងធ្វើការនាំចេញដោយផ្ទាល់ទៅកាន់ប្រទេសចិនបាននៅឆ្នំាំ២០២៥ ហើយដល់ពេលនោះវានឹងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមកបានច្រើន។ សម្រាប់កម្ពុជាមានទីផ្សារជាក់លាក់ ហើយចំណែកភាគីចិននិងទទួលបាននូវផលិតដែលមានគុណភាពល្អ និងមានតម្លៃសមរម្យបើប្រៀបធៀបទៅនិងការនាំចូលផ្លែទុរេនរបស់ខ្លួនកាលពីពេលមុនៗ។
ឯកឧត្តម ងិន ឆាយ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជា អគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្មនៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់និងនេសាទ បានប្រាប់ក្រុមអ្នកសារព័ត៌មានក្នុងស្រុក កាលពីថ្ងៃទី២៥ខែតុលាថា “អគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្មបាននិងកំពុងរៀបចំឯកសារប្រូតូកូលសម្រាប់ដំណាំទុរេន ហើយយើងសង្ឃឹមថានៅឆ្នាំក្រោយនេះអាចនាំចេញផ្លែទុរេនទៅប្រទេសចិន។ បច្ចុប្បន្នខាងភាគីចិនកំពុងតែពិនិត្យលើឯកសារនេះ ក្រោយពីពិនិត្យរួចហើយ យើងនឹងឈានទៅពិនិត្យលើពិធីសារបច្ចេកទេស ពេលត្រួតពិនិត្យហើយ ខាងភាគីចិននឹងចុះមកត្រួតពិនិត្យនៅតាមចំការទុរេនដែលយើងបានដាំដុះនិងទីតាំងវេចខ្ចប់សម្រាប់ធ្វើការនាំចេញ”។
លោក ឃឹម ប៊ុនឡែន ស្ថាបនិកសហគមន៍ចម្ការស្តេចទុរេន ក្រៅពីសម្តែងនូវការគាំទ្រនិងសាទរ លោកថែមទាំងបានចាត់ទុកជារឿងមួយដ៏ល្អសម្រាប់អ្នកផលិតនិងអ្នកប្រមូលទិញទុរេនសម្រាប់នាំចេញ ហើយនៅពេលកន្លងមក លោកថែមទាំងបានជំរុញការនាំចេញផ្លែទុរេនទៅប្រទេសចិនតាមរយៈអ្នកបញ្ជាទិញ និងបានផ្តល់ព័ត៌មានទៅក្រសួងពាក់ព័ន្ធអំពីភាពជាក់ស្តែងនៃចំការទុរេន ព្រមទាំងផលលំបាកនៃការនាំចេញ ឆ្លងកាត់ប្រទេសវៀតណាម និងប្រទេសថៃផងដែរ។
លោក ឃឹម ប៊ុនឡែន លើកឡើងថា “បើចិនទិញផ្លែទុរេនផ្ទាល់ពីកម្ពុជា ចិននឹងទទួលបានតម្លៃល្អជាងទិញបន្តពីវៀតណាមនិងថៃ ដែលបច្ចុប្បន្នវៀតណាមក៏ដូចជាថៃ គេទទួលបានប្រាក់ចំណេញចន្លោះពី៣០ទៅ៥០% ។ ផ្ទុយទៅវិញបើឈ្មួញចិនទិញផ្លែទុរេនពីកម្ពុជាផ្ទាល់ គេចំណេញបានតម្លៃ និងផលិតផលមានគុណភាព ហើយខ្មែរយើងចំណេញបានទីផ្សារមានស្ថិរភាពនិងតម្លៃល្អ និងមានឱកាសទាក់ទាញអ្នកវិនិយោគមកបណ្តាក់ទុននៅកម្ពុជា ពេលដែលកម្ពុជាបើកទីផ្សារបាននៅប្រទេសចិន” ។
ទាក់ទងនិងការនាំចេញផ្លែទុរេនទៅកាន់ទីផ្សារចិន លោកធ្លាប់ឡើងថា បើកម្ពុជាអាចបើកទីផ្សារទៅប្រទេសចិនបាន អាចរកចំណូលរាប់ពាន់លានដុល្លារអាម៉េរិកចាក់ចូលមកប្រទេសកម្ពុជា ហើយទុរេននឹងក្លាយជាផលិតផលកសិកម្មសក្តានុពលមួយនេះ អាចចូលរួមចំណែកទ្រទ្រង់ដល់សេដ្ឋកិច្ចធំជាងផលិតផលផ្សេងៗទៀត ហើយក្នុងពេលបច្ចុប្បន្នលោកមានទុរេនប្រហែល៥ ០០០ដើមស្ថិតក្នុងខេត្តកំពត ហើយបាននិងពុងធ្វើការពង្រីកការដាំដុះបន្ថែមទៀតផងដែរ៕