ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យ៉ង សាំងកុមារ ​​បញ្ជាក់ថា ទីផ្សារនិងតម្លៃស្រូវវស្សាកសិករប្រមូលផលល្អសម្រាប់ស្រូវផ្ការំដួល​​
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត យ៉ង សាំងកុមារ រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ​​បញ្ជាក់ថា ទីផ្សារនិងតម្លៃល្អសម្រាប់ស្រូវផ្ការំដួល បើគិតតាំងពីរសៀលថ្ងៃទី 9 វិច្ឆិកា 2024 ហើយថ្មីៗនេះបានទៅជួបកសិករប្រើប្រាស់ពូជសុទ្ធផ្ការំដួលតាមរយៈការសម្របសម្រួលដោយមន្រ្តីកសិកម្មឃុំនៅស្រុកជើងព្រៃដែលកំពុងច្រូតកាត់ស្រូវដោយទទួលបានផលល្អ និងមានទីផ្សារល្អដោយមានអ្នកត្រូវការទិញច្រើននិងហ៊ានឲ្យតម្លៃខ្ពស់គឺជាង 1300 រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាមតម្លៃនៅតាមវាលស្រែ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បានលើកឡើងថា តម្លៃនេះអាចនឹងកើនថែមទៀតដោយសារបរិមាណស្រូវផ្ការំដួលពូជសុទ្ធមានតិច តែតម្រូវការមានច្រើន នៅទូទាំងស្រុកជើងព្រៃនៅឆ្នាំនេះមានកសិករចំនួន 618 គ្រួសារបានប្រើគ្រាប់ពូជសុទ្ធផ្ការំដួល ហើយចំនួននេះនឹងកើនឡើងកាន់តែច្រើនថែមទៀតនៅឆ្នាំខាងមុខដោយកសិករកាន់តែយល់ពីផលចំណេញពីការប្រើពូជសុទ្ធ។
បន្ថែមពីនេះឯកឧត្តមបណ្ឌិត បញ្ជាក់ថា នេះអាច​​ចាត់ទុកជាការចាប់ផ្តើមដ៏ល្អរបស់មន្រ្តីកសិកម្មក្នុងការធ្វើការបម្រើកសិករ។ខ្ញុំបានណែនាំឲ្យមន្រ្តីកសិកម្មឃុំចាប់ផ្តើមចុះឈ្នោះកសិករដើម្បីចូលរួមក្រុមផលិតស្រូវផ្ការំដួលផ្សារភ្ជាប់មកទីផ្សារនៅរដូវក្រោយ។
រោងម៉ាស៊ីនក្នុងស្រុកទិញស្រូវផ្ការំដួលដឹកដល់ឃ្លាំងដោយឲ្យតម្លៃពី ១៣៥០ ទៅ ១៤០០ រៀលក្នុងមួយគីឡួទៅតាមគុណភាព ។ ជាពិសេសនោះ កាលពីនៅថ្ងៃទី 6 វិច្ឆិកា 2024នេះ រោងម៉ាស៊ីន City Rice បាន​​​ទិញចូលចំនួន 600 តោន ហើយ​​តម្លៃស្រូវផ្ការំដួលគុណភាពល្អគឺ 1380រៀល ក្នុងមួយគីឡូក្រាមតម្លៃស្រូវស្រង៉ែ 1220 រៀលមួយគីឡូក្រាម។
បន្ថែមពីនេះ រោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវ City Rice ថ្មគោលបាត់ដំបង ត្រូវការទិញស្រូវផ្ការំដួល 50000 តោនក្នុងខែវិច្ឆិកា និងខែធ្នូខាងមុខនេះ។ ដោយឡែក សម្រាប់ រោងម៉ាស៊ីនកិនស្រូវឈិត ប៊ុនថនខេត្តព្រៃវែង ទទួលទិញស្រូវពីខេត្តព្រៃវែង ស្វាយរៀង និងខេត្តផ្សេងទៀត ក្នុងបរិមាណទិញប្រចាំថ្ងៃ 500 តោន ឬឯសកម្មភាពទិញស្រូវចូលរបស់ Khmer Foods Group ក្រុមហ៊ុន ខ្មែរហ៊្វូតគ្រុប ដែលបងប្អូនកសិករ ដឹក ស្រូវមកលក់នៅរោងម៉ាស៊ីនផ្ទាល់ ស្រុកគងពិសី ខេត្ត កំពង់ស្ពឺ នារដូវកាលទិញស្រូវ ផ្ការំដួលនេះ កំពុងតែមមាញឹកផងដែរ។
លោកឧកញ៉ា ឡាយ ឈុនហូរ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន City Rice Import &Export Co Ltd បានមានប្រសាសន៍ថា បរិមាណចូលមកលើសការរំពឹងទុក ស្រូវគុណភាពល្អឆ្នាំនេះ គុណភាពល្អ និងតំលៃល្អ
ហើយ ក្រុមហ៊ុន​​ City Rice បាននឹងកំពុងធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយកសិករក្នុងស្រុក ដើម្បីផលិតអង្ករដែលមានគុណភាពខ្ពស់ស្របតាមស្តង់ដារអន្តរជាតិ។
​​យោងតាមសហព័ន្ធស្រូវអង្ករបង្ហាញថា ស្រូវភាគច្រើនដែលរោងម៉ាស៊ីនក្នុងស្រុកត្រូវការទិញស្តុកសម្រាប់កែច្នៃជាអង្ករដើម្បីនាំចេញគឺពូជស្រូវសែនក្រអូប និងស្រង៉ែដែលការទិញជាមួយតម្លៃខ្ពស់ជាងរាល់ឆ្នាំ។ ដោយឡែកក្រសួងកសិកម្ម កំពុងធ្វើការសម្របសម្រួលជាមួយរោងម៉ាស៊ីនក្នុងស្រុកធំៗមួយចំនួនក្នុងការប្រមូលទិញស្រូវពីកសិករឲ្យបានទាន់ពេលក្នុងតម្លៃសមរម្យ។