ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កៅ ថាច ថ្លែងបើកវេទិកាអន្តរជាតិថ្នាក់ដឹកនាំនៃសមាគមគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងតំបន់អាស៊ីនិងប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី ១៧
ឥណ្ឌូនេស៊ី ៖ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កៅ ថាច ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលទទួលបន្ទុកជា អគ្គនាយកធនាគារអភិវឌ្ឍន៍ជនបទ និងកសិកម្ម (ARDB) និងជាប្រធានសមាគមគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងតំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក (ADFIAP) បានអញ្ជើញចូលរួម ថ្លែងសុន្ទរកថាបើក វេទិកាអន្តរជាតិថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់របស់សមាគមគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុអភិវឌ្ឍន៍ក្នុងតំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក លើកទី ១៧ (ADFIAP International CEO Forum XVII) នាព្រឹកថ្ងៃទី៦ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ នៅកោះបាលីនៃប្រទេសឥណ្ឌូនេស៊ី ” ។
វេទិកាអន្តរជាតិនេះ សមាសភាពអញ្ជើញចូលរួម ពីថ្នាក់ដឹកនាំជាន់ខ្ពស់របស់ធនាគារ និងស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុចំនួន ៤០ប្រទេស សរុប ៩៤ ស្ថាប័ន ជាសមាជិករបស់សមាគម ADFIAP ដែល ក្រោមប្រធានបទ “ការកសាងអនាគតប្រកបដោយចីរភាព តួនាទីដ៏សំខាន់របស់គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុអភិវឌ្ឍន៍នៅក្នុងរបៀបវារៈនៃការអភិវឌ្ឍដែលបញ្ចេញកាបូនតិច” ។
ឆ្លៀតក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កៅ ថាច បានរំលេចថា គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុអភិវឌ្ឍន៍គឺជាកាតាលីករសម្រាប់ការបោះជំហានប្រកបដោយសមធម៌ ឆ្ពោះទៅរកការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច ដែលបញ្ចេញកាបូនតិចហើយជាវេទិកាមិនត្រឹមតែសម្រាប់ការផ្លាស់ប្តូរគំនិតប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងសម្រាប់បង្កើតភាពជាដៃគូដែលនឹងកំណត់អនាគតរួមរបស់យើង។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត កៅ ថាច បានថ្លែងថា ប្រធានបទនៅឆ្នាំនេះ “ការកសាងអនាគតប្រកបដោយនិរន្តរភាព តួនាទីដ៏សំខាន់របស់គ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុអភិវឌ្ឍន៍ DFIs នៅក្នុងរបៀបវារៈនៃការអភិវឌ្ឍន៍កាបូនទាប” មិនអាចកំណត់បានទាន់ពេលវេលានោះទេ។
លើសពីនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត បញ្ជាក់ថា សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍កាបូនទាប មិនមែនគ្រាន់តែជាក្របខ័ណ្ឌគោលនយោបាយប៉ុណ្ណោះទេ។ វាគឺជាការចាំបាច់ខាងសីលធម៌ ដែលការដោះស្រាយនូវគោលដៅដែលមានទំនាក់ទំនងគ្នាចំនួនបី កាត់បន្ថយការបញ្ចេញកាបូន ការជំរុញភាពធន់នឹងការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ និងការលើកកម្ពស់វឌ្ឍនភាពសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមសម្រាប់ទាំងអស់គ្នា។
របៀបវារៈនេះត្រូវបានទទួលស្គាល់ជាសកលថា ជាមាគ៌ាមួយដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់ដ៏អាក្រក់នៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ ខណៈពេលដែលផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយប្រកបដោយនិរន្តរភាពដើម្បីលើកប្រជាជនចេញពីភាពក្រីក្រ។ ការពិភាក្សាដែលយើងហៀបនឹងចូលរួមពីការផ្លាស់ប្តូរថាមពលប្រកបដោយសមធម៌ ទៅជាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធធន់ ការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថល និងការទទួលបានទឹក មិនមែនជាគំនិតអរូបីនោះទេ។
សូមជម្រាបថា ​​អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកសេដ្ឋកិច្ចបាន​​រួមចំណែកដល់ជាង 50% នៃឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់របស់ពិភពលោកការបំភាយឧស្ម័ន ហើយតួលេខនេះត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងកើនឡើង នៅពេលដែលយើងបន្តធ្វើទីក្រុង និងឧស្សាហកម្មក្នុងល្បឿនដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក។
​បើ​តាម​ការ​ព្យាករ​មួយ អាស៊ីហើយប៉ាស៊ីហ្វិកត្រូវបានគេរំពឹងថា នឹងឃើញទីក្រុងធំថ្មីចំនួនប្រាំមួយ និងទីក្រុងធំថ្មីចំនួនប្រាំបួនទីក្រុងនានាលេចឡើងនៅឆ្នាំ 2030។ ទីក្រុងអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិករបស់យើងគឺទទួលខុសត្រូវរួចហើយចំពោះ 75% នៃការបំភាយកាបូនក្នុងតំបន់ ដែលភាគច្រើនបណ្តាលមកពីការធ្វើផែនការទីក្រុងមិនគ្រប់គ្រាន់។
នគរូបនីយកម្មដ៏ឆាប់រហ័សនេះនឹងទាមទារយ៉ាងសម្បើមការពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ថាមពល និងទិន្នផលកសិកម្ម ដែលទាំងអស់នេះប៉ះពាល់បរិស្ថានធ្ងន់ធ្ងរ ប្រសិនបើមិនចូលទៅជិតនិរន្តរភាពជាស្នូល។ ជា​ការ​គួរ​ឱ្យ​ភ្ញាក់​ផ្អើល តំបន់​របស់​យើង​ក៏​មាន​ការ​ថយ​ចុះ​ក្នុង​តំបន់​របស់​វា​ដែរ។
ជាមួយគ្នានេះ វឌ្ឍនភាពលើសកម្មភាពអាកាសធាតុក្នុងឆ្នាំ 2023 ជាពិសេសក្នុងការកាត់បន្ថយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ការបំភាយឧស្ម័ន ដូចដែលបានគូសបញ្ជាក់នៅក្នុងការវាយតម្លៃនាពេលថ្មីៗនេះអំពីវឌ្ឍនភាពរបស់យើងឆ្ពោះទៅរកគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព (SDGs)។