ម្ចាស់ចំការទុរេនក្នុងស្រុកសាទរនូវវិធានការ​​ហាមឃាត់នាំចូលផ្លែទុរេនស្រស់ពីប្រទេសវៀតណាមនិងថៃ ក្រោយពីប្រទេសចិនរកឃើញមានជំងឺ​​
photo_2025-02-25_14-47-52
ភ្នំពេញ ៖ ម្ចាស់ចំការទុរេនក្នុងស្រុកកាលពីថ្ងៃទី២៤ខែកុម្ភៈនេះបាន​​សាទរនូវវិធានការ​​ហាមឃាត់ការនាំចូលផ្លែទុរេនស្រស់ពីប្រទេសវៀតណាមនិងថៃ ក្រោយពីថ្មីៗនេះ អាជ្ញាធរគយនៃប្រទេសចិនបានរកឃើញមានផ្ទុកសារធាតុ Basic Yellow 2 ឬ Auramine O និង Cadmium។
​​លោកស្រី ម៉ាន់ ថង ម្ចាស់ចំការនៅស្រុកទឹកឈូខេត្តកំពត បាន​​មានប្រសាសន៍ថា កសិកម្មដំណាំទុរេននៅក្នុងប្រទេស​កម្ពុជាសព្វថ្ងៃនេះ អាចផ្គត់​ផ្គង់ដល់ប្រជាជន​បរិភោគបានហើយ អាចនាំចេញទៅក្រៅប្រទេស​បាន​ថែម​​ទៀត ហើយ​បើសិន​​ជា​​ការ​​ប្រកាសរបស់​រាជរដ្ឋាភិបាលទប់ស្កាត់​មិន​​ឲ្យ​នាំចូលធុរេនជាប់រហូតនោះ ក្នុងនាម​​​​ជាម្ចាស់​ចំការមានការសប្បាយចិត្ត​និងគាំទ្រ ព្រោះអ្នកបរិភោគយើង​មានការគាំទ្រទុរេននៅក្នុងស្រុក​​ភាគច្រើន។
អ្នកស្រីជាម្ចាស់ចំការបាន​លើកឡើងថា​  ទីផ្សារនាំចូលទុរេនពីប្រទេសជិតខាងតាមរយៈឈ្មួញនោះមានតម្លៃទាប គឺ ពីចន្លោះ ៥ពាន់រៀលក្នុង ១គីឡូក្រាម ដែលមានតម្លៃថោកជាងទុរេនក្នុងស្រុកយើង ហើយទុរេនប្រទេសជិតខាងគេប្រមូលផល ២ទៅ៣ដង ក្នុង១ឆ្នាំ​​​​ ចំពោះទុរេនវិលជុំ ។
ម្ចាស់ចំការខាងលើបន្ថែមថា ​សម្រាប់កសិករយើងមិន​អាចធ្វើ​បាន​ដូចគេទេ ដោយសារតែមិន​មានបច្ចេកទេស គឺប្រមូលផលបានត្រឹមតែ១ដងក្នុង១ឆ្នាំ​​ ហើយ​តម្លៃទុរេនកម្ពុជា ​​​បើសិន​ជាមិន​មានការប្រកួតប្រជែងជាមួយនិងទុរេននាំចូលទេនោះ​គឺ កសិករយើង​អាចលក់បាន​ផលចំនេញ​​។
សូមជម្រាប់ថា យើងតាមម្ចាស់ចំការ ទុរេនកំពតក្នុងស្រុកពេញរដូវ ​បើតម្លៃបោះដុំគឺ ១៥០០០រៀល ទៅ១៨០០០រៀល  ក្នុង១គីឡូក្រាម និងតម្លៃលក់ចេញវិញចម្លោះពី២០០០០រៀលទៅ ២៥០០០រៀល ក្នុង១គីឡូក្រាម​​​ ពោលតម្លៃធុរេនកំពតមិន​ទាប់នោះទេ។
ដោយឡែករដូវកាលទុរេនកសិករមានខុសរដូវខ្លះនិងតាមរដូវកាលគឺនៅចុងខែមេសានិងដើមខែឧសភាឬនៅចុងខែមិថុនា ដែលអាស្រ័យលើអាកាសធាតុមិនអាចកំណត់​បានទេ​​។ ចំពោះទុរេនខុសរដូវវិញគឺប្រមូលផលនៅចុងខែមីនា និងដើមខែមេសា ។
សម្រាប់លោកឧកញ៉ា​ ចាន់ ស៊ីថា ជាអ្នកវិនិយោគមួយរូបនៅខេត្តកំពត ដែលមានចំការទុរេនដែរនោះ​​បាន​​សម្តែងការគាំទ្រ ចំពោះវិធានការរបស់​ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ការហាមនាំចូលទុរេនពីប្រទេសថៃនិងប្រទេស​វៀតណាម ហើយ​​ការធ្វើ​ដូច្នោះ​គឺ ដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់កសិករយើងអ្នកដាំដុះ ដើម្បីការពារសុវត្ថិភាពដល់អ្នកបរិភោគ ហើយបាន​​រួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិយើង។
អ្នកវិនិយោគខាងលើ​មានប្រសាសន៍ថា វិធានការនេះ​​គឺ ដើម្បីការពារសុខភាពអ្នកប្រើ​ប្រាស់និងអ្នក​បរិភោគ ក្នុងស្រុក ហើយយើងទាំងអស់គ្នាត្រូវមានការប្រុងប្រយ័ត្នទាំងអ្នកដាំដុះ ដោយឈរលើគុណភាពជូនដល់អតិថិជន ជាពិសេសអ្នកបរិភោគ គឺ លើកស្ទួយមួយជ្រុងដល់កសិករយើងអ្នកដាំដុះផង​​ នឹងលើកស្ទួយសេដ្ឋកិច្ច​​ជាតិយើងបន្ថែមទៀត​។​
យោងតាមលិខិត របស់ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្រ្តី ផ្ញើទៅរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួង ពាណិជ្ជកម្ម កាលពីថ្ងៃ១៨ កុម្ភៈបាន​​បញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា បានហាមឃាត់ការ នាំចូលផ្លែទុរេនស្រស់ ពីប្រទេសវៀតណាម និងថៃ ក្រោយ ពីអាជ្ញាធរគយ នៃប្រទេសចិន បានរកឃើញ មានផ្ទុកសារធាតុ Basic Yellow 2 ឬ Auramine O និង Cadmium ។
លិខិតបាន​​លើកឡើងថា ការអនុវត្តវិធានការ នៃការហាមឃាត់នាំចូលនេះ ត្រូវធ្វើឡើងនៅក្នុងរយៈពេលខ្លីខាងមុខ ព្រោះសារធាតុBasic Yellow 2 ឬ Auramine O និង Cadmiumបានធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ សុខភាពរបស់អ្នកហូប ។
លិខិតបានគូសបញ្ជាក់ទៀតថា “សេចក្តីដូចមានចែងក្នុងកម្មវត្ថុនិងយោងខាងលើ ទីស្តីការគណៈរដ្ឋមន្ត្រី សូមជម្រាបជូនលោកជំទាវ ជ្រាបថា រាជរដ្ឋាភិបាលបានឃើញ និងសម្រេចឱ្យក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ទាំងការនាំចូលទុរេន និងការដាំដុះក្នុងប្រទេស និងត្រូវពន្លឿន កិច្ចការរៀបចំកសាង សមត្ថភាពមន្ទីរពិសោធន៍ លើការវិភាគរកសារធាតុ Basic Yellow 2 ឬ Auramine O និង Cadmium ដោយចាត់ទុកជាការប្រញាប់ ក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លីខាងមុខ” ។
ការស្នើឲ្យប្រញាប់នេះ ដើម្បីជួយគាំទ្រដល់អគ្គនាយកដ្ឋាន គយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជា ក្នុងការវិភាគនៅតាមមាត់ច្រក នៅពេលដែលមានការនាំចូល ផ្លែទុរេនស្រស់ ដែលមិនមានវិញ្ញាបនបត្របញ្ជាក់ និងធានាមិនឱ្យមានការ ប្រើប្រាស់សារធាតុទាំងពីរនេះលើ ផលិតផលក្នុងស្រុក ដើម្បីការពារអ្នកប្រើប្រាស់ ៕