កម្ពុជាអាចចុះឈ្មោះនាំចេញផល ផលិតផលជលផលត្រីសាបទៅអឺរ៉ុបបាននៅឆ្នំា២០២៦
អង្គការ UNIDO មានទិសដៅចង់ឃើញផលិតផល ជលផលត្រីទឹកសាបរបស់កម្ពុជាអាចនាំចេញទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប ខណៈបច្ចុប្បន្ន UNIDO កំពុងព្យាយាមធ្វើឱ្យប្រព័ន្ធនៅក្នុងស្រុក បន្ស៊ីគ្នាជាមួយនឹងលក្ខខណ្ឌរបស់អឺរ៉ុប ហើយ UNIDO រំពឹងថានឹងនាំជោគជ័យនេះមកឱ្យកម្ពុជាយ៉ាងយូរនៅឆ្នំា២០២៦។
យោងតាម មន្ត្រីតំណាងអង្គការ UNIDO បានលើកឡើងក្នុងកម្មវិធី «កិច្ចសន្ទនាអាជីវកម្មវារីវប្បកម្មថ្នាក់តំបន់» ដែលរៀបចំឡើងក្នុងខេត្តបាត់ដំបង កន្លងទៅថ្មីៗនេះថា គម្រោងចង់នាំចេញផលិតផលជលផលត្រីទឹកសាបទៅអឺរ៉ុបនេះ សម្រាប់អង្គការ UNIDO កំពុងរៀបចំធ្វើទៅលើប្រព័ន្ធច្បាប់ សុវត្ថិភាពម្ហូបអាហារ បង្កើតឱ្យមានស្តង់ដារ គោលការណ៍ និងបទបញ្ញាតផ្សេងៗ ហើយជួយកសាងសមត្ថភាពអាជ្ញាធរមានសម្ថកិច្ចពាក់ព័ន្ធ រួមនិងសហគ្រាសឯកជន។
បើតាមតំណាងអង្គការ UNIDOបញ្ជាក់ថា ទិសដៅរបស់ UNIDO មួយទៀត គឺយើងត្រូវចុះឈ្មោះប្រទេសកម្ពុជាដែលជាប្រទេសដែលអាចនាំចេញផលិតផលជលផលទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុបបាន។ មានន័យថាអឺរ៉ុបអនុញ្ញាតឱ្យយើងអាចនាំចេញទៅទីផ្សារអឺរ៉ុបបានលុះត្រាតែប្រព័ន្ធ នៅស្រុកយើងវាបន្ស៊ីគ្នាត្រូវតាមលក្ខខណ្ឌតម្រូវរបស់អឺរ៉ុប ហើយដើម្បីថាយើងបំពេញលក្ខណ្ឌរបស់គេត្រូវ ឬមិនត្រូវ គេនឹងចុះមកត្រួតពិនិត្យប្រព័ន្ធរបស់យើងនៅឆ្នំា២០២៥។
ដូចនេះយើងសង្ឃឹមថា ការរៀបចំប្រព័ន្ធនេះអង្គការ UNIDOនឹងធ្វើការជាមួយ រដ្ឋបាលជលផល និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ផ្សេងៗទៀត ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណានាំភាពជោគជ័យមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជានៅក្នុងឆ្នំា២០២៥ និង២០២៦ គឺកម្ពុជាអាចចុះឈ្មោះជាប្រទេសដែលអាចនាំចេញផល ផលិតផលជលផលត្រីទឹកសាបរបស់កម្ពុជាយើងទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុបបាន។
ទាក់ទងនឹងគម្រោងនាំចេញផល ផលិតផលជលផលត្រីទឹកសាបទៅទីផ្សារអឺរ៉ុបនេះ ត្រូវបានលោក ឡែមផូរ វរិទ្ធិ ប្រធានគណៈកម្មការប្រតិបត្តិសមាគមវារីវប្បករកម្ពុជា បានសម្តែងនូវការរីករាយ ស្របពេលសមាគមកំពុងតែជំរុញឱ្យអ្នកចិញ្ចឹមត្រីក្នុងស្រុកឱ្យ ចិញ្ចឹមតាមបែបស្តង់ដារសម្រាប់ទីផ្សារក៏ដូចធ្វើការនាំចេញ។
លោក ឡែមផូរ វរិទ្ធិ បានបន្តថា ការចិញ្ចឹមត្រីនៅក្នុងស្រុកនាពេលបច្ចុប្បន្ននេះនៅមិនទាន់អាចនាំចេញទៅអឺរ៉ុបានទេ ព្រោះនៅអឺរ៉ុប មានស្តង់ដារកំណត់ច្បាស់លាស់ ហើយសម្រាប់ការចិញ្ចឹមត្រីគេមើលទៅលើប្រភេទពូជត្រី, ចំណី និងគុណភាពទឹក។
លោកលើកឡើងថា «សព្វថ្ងៃនេះយើងមានកន្លែងចិញ្ចឹមត្រីខ្នាតធំៗមួយចំនួន អាចផ្គត់ផ្គង់ត្រីក្នុងបរិមាណច្រើនបាន ហើយកន្លែងទំាងនេះមិនទាន់អនុវត្តតាមស្តង់ដារគុណភាពនៅឡើយទេ គាត់ចិញ្ចឹមតាមបែបធ្លាប់ធ្វើដូចសព្វមួយដង ហើយបើពួកគាត់ចង់នាំចេញត្រូវចាប់ផ្តើមស្នើសុំស្តង់ដារចាប់ពីពេលនេះទៅទើបអាចនាំចេញបាននៅពេលខាងមុខ»។
បើតាមប្រធានប្រតិបត្តិសមាគមវារីវប្បករកម្ពុជា ផលិតករក្នុងស្រុកដែលទទួលបានស្តង់ដារបញ្ជាក់ពីការរអនុវត្តវារីវប្បកម្មនៅមានចំនួនតិចតួច តែបើសិនជាមានទីផ្សារនៅអឺរ៉ុបមែន នឹងមានអ្នកដាក់ពាក្យយកស្តង់ដារបញ្ជាក់គុណភាពផលិតផលនឹងមានច្រើន ស្របពេលសមាគមវារីវប្បករកម្ពុជារួមជាមួយគម្រោងដៃគូបានសហការគ្នាជំរុញឱ្យកសិករធ្វើការចិញ្ចឹមត្រីតាមបែបស្តង់ដារឱ្យបានច្រើន វាមិនមែនមានប្រយោជន៍ត្រឹមតែប្រកួតប្រជែងលើទីផ្សារនោះទេ វាជួយកាត់បន្ថយហានិភ័យបានមួយចំនួនរបស់កសិករផងដែរ៕