វិស័យកសិកម្ម ជាពិសេសផ្នែកជលផលហ្វីលីពីន ស្ថិតក្នុងដំណើរឆ្ពោះទៅរកការងើបឡើងវិញ
ម៉ានីល៖ សាកលវិទ្យាល័យអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក សម្រាប់ស្បៀងអាហារ និងកសិកម្មប្រទេសហ្វីលីពីន បានប្រកាសថា វិស័យកសិកម្មរបស់ខ្លួនអាចរក្សាបាននិរន្តរភាពនៃនិន្នាការល្អឡើងវិញនៅឆ្នាំ២០២៥នេះ ដោយត្រូវបានរំពឹងថា នឹងកើនឡើងចន្លោះពី១,៥ភាគរយ ទៅ២,៥ភាគរយ ដែលបង្ហាញពីដំណើរការដ៏រឹងមាំនៃការដំាដំណាំ និងឧស្សាហកម្មបសុបក្សី។
នាយិកាប្រតិបត្តិនៃសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក សម្រាប់អាហារ និងកសិកម្ម លោកស្រី ម៉ារី អាណែត ដាកុល (Marie Annette Dacul) បានមានប្រសាសន៍ថា តម្លៃបន្ថែមសរុបរបស់វិស័យកសិកម្ម និងនេសាទ អាចស្ទុះងើបឡើងវិញ បន្ទាប់ពីបានធ្លាក់ចុះចំនួន១,៥ភាគរយ កាលពីឆ្នាំ២០២៤។
លោកស្រីនាយិកាប្រតិបត្តិ បានបញ្ជាក់ដូច្នេះនៅក្នុងសន្និសិទបង្ហាញលទ្ធផលពាក់កណ្តាលឆ្នាំ របស់មជ្ឈមណ្ឌលពាណិជ្ជកម្មស្បៀងអាហារ និងកសិកម្ម ដោយលើកឡើងថា ក្តីសង្ឃឹមដែលអាចប៉ាន់ស្មានបាននៅពេលនេះ គឺកើតចេញពីការវិនិយោគលើការស្រាវជ្រាវ និងការអភិវឌ្ឍន៍ដំណាំ និងឧបករណ៍ឌីជីថលរបស់ប្រទេសហ្វីលីពីន។
លោកស្រីបានបន្ថែមថា ទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ បញ្ហាជាប្រព័ន្ធ​មានដូចជាករណីកសិករឈានចូលដល់វ័យចំណាស់ កសិដ្ឋានចាប់ផ្តើមទ្រុឌទ្រោម និងខ្សែសង្វាក់តម្លៃមិនទាន់បានអភិវឌ្ឍនៅឡើយ គឺនៅតែជាកត្តាកំណត់ចំពោះសក្តានុពលរីកចម្រើន។ កំណើននាពេលអនាគតនឹងនៅតែពឹងផ្អែកយ៉ាងខ្លាំងលើការដោះស្រាយភាពរាំងស្ទះដោយសាររចនាសម្ព័ន្ធជាមូលដ្ឋានទាំងនេះ។
លោក​ស្រី​បាន​មានប្រសាសន៍​ថា ការដាំដំណាំ ការចិញ្ចឹមបសុបក្សី និង​អាជីវកម្ម និង​សេវាកម្ម​ផ្នែកវិស័យកសិកម្ម​ នឹង​ដើរ​តួនាទី​ជា​កត្តា​ជំរុញ​សម្រាប់​កំណើនកសិ​សេដ្ឋកិច្ច ដែលត្រូវបាន​រំពឹង​ទុក​នៅក្នុង​ឆ្នាំ២០២៥​នេះ។
យោងតាមមជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់អាជីវកម្មស្បៀងអាហារ និងកសិកម្ម របស់សាកលវិទ្យាល័យ​អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក បានឱ្យដឹងទៀតថា​​ វិស័យដាំដំណាំត្រូវបានព្យាករណ៍ថា នឹងកើនឡើងពី១,៥ភាគរយ ទៅ២,៥ភាគរយ ចំណែកការចិញ្ចឹមបសុបក្សី នឹងកើនឡើងពី៨ភាគរយ ទៅ៩ភាគរយ និងសកម្មភាពកសិកម្ម និងសេវាកម្ម នឹងកើនឡើងពី២ភាគរយ ទៅ៣ភាគរយ។
ការដាំ​ដំណាំ ​គឺជា​យុថ្កា​នៃ​ការអនុវត្ត​វិស័យ​កសិកម្ម និង​ជលផល​របស់​ប្រទេសហ្វីលីពីន ដោយសារ​វិស័យនេះ បានរួមចំណែក​ពាក់កណ្តាល​នៃ​ផលិតកម្ម​ប្រចាំឆ្នាំ​។ ទន្ទឹមនឹងនេះ ការចិញ្ចឹមបសុបក្សីនៅតែជាតួអង្គរួមចំណែកយ៉ាងសំខាន់ក្នុងវិស័យកសិកម្ម និងនេសាទ ដែលតម្លៃសរុបបន្ថែមត្រូវបានជំរុញដោយការកើនឡើងនៃតម្រូវការប្រូតេអ៊ីនសម្រាប់សត្វ។
មជ្ឈមណ្ឌលសម្រាប់អាជីវកម្មស្បៀងអាហារ និងកសិឧស្សាហកម្ម នៃសាកលវិទ្យាល័យអាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក បាននិយាយថា វិស័យបសុសត្វ និងជលផល នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះនឹងនៅតែងើបឡើងវិញយឺតៗ ដោយសារបញ្ហាប្រឈមនៃការផ្ទុះជំងឺឆ្លងជាបន្តបន្ទាប់។
វិស័យបសុសត្វ ដែលត្រូវបានជំរុញជាចម្បងដោយផលិតកម្មជ្រូក អាចកើនឡើងរវាង១,៥ភាគរយ និង២,៥ភាគរយ លើមូលដ្ឋានប្រចាំឆ្នាំ។  តម្លៃសរុបបន្ថែមរបស់វិស័យជលផលអាចធ្លាក់ចុះមួយភាគរយ ឬនៅតែស្ថិតក្នុងកម្រិតល្អដដែល។ ចំណែកតម្លៃបន្ថែមសរុបនៃវិស័យកសិកម្ម និងនេសាទ បានកើនឡើងចំនួន២,២ភាគរយនៅក្នុងត្រីមាសទីមួយ ឆ្នាំ២០២៥នេះ។
លោកស្រី ម៉ារី អាណែត ដាកុល បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការការពារសម្រាប់អនាគតវិស័យកសិកម្ម គឺជាការចាំបាច់ដោយសារកំណើនប្រជាជនរបស់ប្រទេសហ្វីលីពីន និងការកើនឡើងនៃតម្រូវការស្បៀងអាហារ ស្របពេលមានការគំរាមកំហែងកាន់តែខ្លាំង ដែលបណ្តាលមកពីការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
លោកស្រីបាននិយាយថា ការច្នៃប្រឌិត ភាពធន់ និងការប្រកួតប្រជែងប្រកបដោយនិរន្តរភាព គឺចាំបាច់ណាស់ក្នុងការធានាថា វិស័យកសិកម្មនឹងបំពេញតម្រូវការស្បៀងអាហារនាពេលអនាគត។ ចំណែកបច្ចេកវិទ្យាមួយចំនួន ដែលអាចចូលរួមជួយដល់ការផ្លាស់ប្តូរវិស័យកសិកម្មហ្វីលីពីន រួមមាន ដ្រូន បញ្ញាសិប្បនិមិត្ត កសិដ្ឋានឆ្លាតវៃ វេទិកាឌីជីថលសម្រាប់ពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិក និងបច្ចេកវិទ្យាជីវសាស្រ្ត។
លោកស្រីនាយិកា បានបញ្ជាក់បន្ថែមទៀតថា វិស័យកសិកម្មក៏កំពុងបង្ហាញនូវនិន្នាការ ដែលកំពុងតែរីកចម្រើន មានដូចជា កសិកម្មឆ្លាតវៃផ្នែកអាកាសធាតុ និងកសិកម្មកកើតឡើងវិញ ពាណិជ្ជកម្មអេឡិចត្រូនិក ការកើនឡើងនៃកសិករសហគ្រឹនវ័យក្មេង និងការធ្វើកសិកម្មនៅតាមតំបន់ទីក្រុង។
លោក​ស្រី​បាន​បញ្ជាក់ដូច្នេះ​ថា​ «​ប្រសិន​បើ​មាន​អាហារ​នៅ​លើ​តុ​ មានន័យថា ប្រទេស​មាន​អនាគតល្អ​។​ វិស័យកសិកម្ម គឺ​ជា​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​សម្រាប់​សន្តិសុខ​ជាតិ​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​រួម​ទាំង​អស់​។ ការធ្វើ​កំណែទម្រង់​ត្រូវ​តែ​អនុវត្តប្រកប​ដោយ​ទស្សនៈ​វែង​ឆ្ងាយ​ ដោយមិន​គ្រាន់​តែ​សម្រាប់​ការ​រស់រាន​មាន​ជីវិត​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ ប៉ុន្តែ​សម្រាប់​វិបុលភាព​ទាំងអស់»៕