រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្មលើកទឹកចិត្តដល់សហគ្រិនក្នុងស្រុកអនុវត្តការងារសំខាន់ៗ៣នៅក្នុងអាជីវកម្ម
photo_2024-11-27_15-14-52
ភ្នំពេញ៖  នៅក្នុងកម្មវិធីប្រគល់ពានរង្វាន់ សហគ្រិនខ្មែរ២០២៤កាលពីថ្ងៃទី២៦ខែវិច្ឆិ, ឯកឧត្តម ហែម វណ្ឌី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាបរធនបាននៃសហគ្រិនខ្មែរ បានលើកទឹកចិត្តដល់សហគ្រិនក្នុងស្រុកអនុវត្តការងារសំខាន់ៗចំនួន៣ នៅក្នុងអាជីវកម្មនាពេលបច្ចុប្បន្ននិងអនាគត។
ឯកឧត្តម ហែម វណ្ឌី មានប្រសាសន៍ថារាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ ក្រោមការដឹកនាំដ៏ស្វាហាប់និងឈ្លាសវៃរបស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានដាកចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី១ដើម្បីជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនិងបង្កើតការងារ ធានាសមធម៌ បង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងរក្សាស្ថិរភាព សំដៅសម្រេចឱ្យបាននូវចក្ខុវិស័យរបស់កម្ពុជានៅឆ្នាំ២០៥០ ក្នុងនោះសហគ្រិនខ្មែរបានបំពេញមុខងារស្របតាមបញ្ចកោណទី២ គឺការធ្វើពិពិធកម្មសេដ្ឋកិច្ចនិងបង្កើនភាពប្រកួតប្រជែង និងបញ្ចកោណទី៣ គឺការអភិវឌ្ឍវិស័យឯកជននិងការងារ ដើម្បីគាំទ្រសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម ធុរកិច្ចថ្មី និងគ្រប់ដំណាក់កាលនៃអាជីវកម្មរួមមាន ដំណាក់កាលបណ្តុះគំនិតធុរកិច្ច ដំណាក់កាលចាប់ផ្តើមធុរកិច្ចថ្មី និងដំណាក់ពន្លឿននិងពង្រីកអាជីវកម្ម។
ឯកឧត្តមលើកឡើងថា កម្មវិធីរបស់សហគ្រិនខ្មែរបានគាំទ្រជំនួយទាំងហិរញ្ញវត្ថុ និងជំនួយបច្ចេកទេស រួមទាំងការបណ្តុះបណ្តាលសហគ្រិនលើជំនាញភាពជាអ្នកដឹកនាំ ការគ្រប់គ្រងអាជិវកម្មប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ ការបង្កើនលទ្ធភាព និងសក្តានុពលទីផ្សារ ការធ្វើទំនើបកម្មអាជីវកម្មឱ្យមានភាពធន់ និងមាននិរន្តរភាព។
ជារួមសហគ្រិនភាពនៅកម្ពុជាកំពុងវិវត្តន៍ និងរីកចម្រើនគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ប៉ុន្តែយើងនៅមានបញ្ហាជាច្រើនដែលជំម្នះផងដែរ ខណៈកម្ពុជាកំពុងត្រៀមខ្លួនចាកចេញពីឋានៈជាប្រទេសអភិវឌ្ឍន៍តិចតួចនៅឆ្នាំ២០២៩ លក្ខខណ្ឌតម្រូវនិងទីផ្សារមានកាន់តែខ្ពស់ ហើយភាពអនុគ្រោះពាណិជ្ជកម្មក៏និងថយចុះ។ ទន្ទឹមនឹងនេះយើងក៏ត្រូវត្រៀមខ្លួនសម្រាប់អនុវត្តសុខដុមនីយកម្មស្តង់ដាអាស៊ានឆ្នាំ២០២៥ដែលមានគោលដៅសម្រួលចរចរណ៍ទំនិញនៅក្នុងតំបន់ តាមរយៈការទទួលស្គាល់ទៅវិញទៅមកនៅលទ្ធភាពធ្វើតេស្ត និងវិញ្ញាបនបត្របញ្ជាក់គុណភាពទំនិញ។
ឯកឧត្តមមានប្រសាសន៍គូសបញ្ជាក់ថា  “ក្នុងបរិបទមានការផ្លាស់ប្តូរសំខាន់ៗទាំងនេះខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តឱ្យសហគ្រិនរបស់យើងអនុវត្តការងារសំខាន់ៗមួយចំនួនដូចជា៖
១)- បន្តចាប់យកគុណភាពឱ្យស្របតាមស្តង់ដានិងលក្ខខណ្ឌតម្រូវរបស់ទីផ្សារ ពង្រីកខ្លួនឱ្យឆ្លើយតបតាមខ្សែច្រវ៉ាក់ផ្គត់ផ្គង់ដើម្បីបង្កើនសក្តានុពលផលិតផលរបស់យើងនៅក្នុងទីផ្សារក្នុងស្រុក ទីផ្សារតំបន់និងទីផ្សារសកលលោក។ សហគ្រិនខ្មែររួមទាំងតួអង្គនៃប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិភាព ពិសេសវិទ្យាស្ថានស្តង់ដាកម្ពុជា មន្ទីរពិសោធន៍ជាតិ នវានុវត្តន៍បានត្រៀមខ្លួនគាំទ្របងប្អូននៅក្នុងដំណើរក្នុងដំណើរការឆ្ពោះទៅចាប់យកស្តង់ដារគុណភាព និងភាពអនុលោមទំាំងនេះ។
២)- ភាពជោគជ័យរបស់ធុរកិច្ចពឹងផ្អែកកាន់តែខ្លំាងទៅលើបច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ ហើយខ្ញុំសូមលើកទឹកចិត្តដល់ធុរកិច្ចថ្មីនិងសិស្សនិស្សិតផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់ហ៊ានវិនិយោគ និងហ៊ានប្រឡងក្នុងវិស័យបច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍។ រាជរដ្ឋាភិបាលបានបង្កើតយន្តការនិងស្ថាប័នគាំទ្រមួយចំនួន ដូចជាមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចថ្មីតេជោ និងវិទ្យាស្ថានជាតិវិទ្យាសាស្ត្របច្ចេកវិទ្យានិងនវានុវត្តន៍ដែលនឹងជួយគាំទ្រដល់ការស្រាវជ្រាវនិងអភិវឌ្ឍន៍ ពិសេសសម្រាប់គម្រោងដែលមិនបានផ្តល់ក្តីសេចក្តីត្រូវការរបស់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម
៣)- សូមម្ចាស់សហគ្រាសទាំងអស់ឈានចូលទៅក្នុងប្រព័ន្ធដោយបង្កើតអាជីវកម្មផ្លូវការបន្តពង្រឹងសមត្ថភាព មានប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រង មានរបាយការណ៍គណនេយ្យ និងមានហិរញ្ញវត្ថុច្បាស់លាស់ដើម្បីបងប្អូនអាចពង្រឹងអភិបាលកិច្ចអាជីវកម្ម បង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន និងសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ទទួលបានការគាំទ្រនានាទៅលើភាពប្រកួតប្រជែងរបស់ខ្លួន”។
ឯកឧត្តមលើកឡើងថា ជាយន្តការស្ថាប័នដើម្បីគំាំទ្រដល់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាពនៅកម្ពុជា, សហគ្រិនខ្មែរត្រូវបានបង្កើតឡើង សម្រាប់អនុវត្តកម្មវិធីផ្ទាល់ជាមួយស្ថាប័នដៃគូ និងភាគី ដែលផ្តល់ការគាំទ្រទាំងហិរញ្ញវត្ថុនិងមិនមែនហិរញ្ញវត្ថុដល់ធុរកិច្ចថ្មី និងសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមដែលមានសក្តានុពលនៅក្នុងវិស័យអាទិភាពដូចជា បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាននិងទំនាក់ទង ,សេវាកម្ម កសិកម្មនិងផលិតកម្មដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ ជាលទ្ធផលនៅក្នុងរយៈពេលដ៏ខ្លី សហគ្រិនខ្មែរបានបំផុសស្មារតីសហគ្រិនគ្រប់វ័យ ដែលគ្របដណ្តប់ទូទាំង២៥រាជធានី ខេត្ត រួមទាំងសិស្សានុសិស្សកម្រិតវិទ្យាល័យ និស្សិតមហាវិទ្យាល័យ, សហគ្រិនធុរកិច្ចថ្មី រហូតដល់ម្ចាស់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ក្រសួងឧស្សាហកម្មមានប្រសាសន៍គូសបញ្ជាក់ថា  កម្មវិធីពានរង្វាន់សហគ្រិនខ្មែរ ឆ្នាំ២០២៤ បានជ្រើសរើសជ័យលាភី ជាក្រុមហ៊ុន និងក្រុមប្រកួត ដែលបានបង្ហាញនវានុវត្តន៍ និងការរួមចំណែកដល់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីសហគ្រិនភាពរបស់កម្ពុជា ហើយនៅក្នុងរយៈពេល៥ឆ្នាំកន្លងមកនេះ សហគ្រិនខ្មែរបានអនុវត្តកម្មវិធីចំនួន៣៧៩ ប្រើប្រាស់ថវិកាសរុបប្រមាណ១៥លានដុល្លារអាម៉េរិក និងទាក់ទាញថវិកាពីដៃគូប្រមាណ២៥លានដុល្លារអាម៉េរិក ក្នុងនោះមានអ្នកទទួលផលដោយផ្ទាល់មានប្រមាណជាង៥ម៉ឺននាក់ បានផ្តល់ថវិកាដល់ធុរកិច្ចថ្មី និងសហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម៧៧០ នៅទូទាំងប្រទេស៕