សមាគមកសិកម្មខាំបូដ្រារៀបចំវេទិកាធុរកិច្ចសហគមន៍កសិកម្មឆ្នាំ​២០២៥ ដើម្បី​កសាងសហគមន៍កសិកម្ម​ឱ្យកាន់តែរឹងមាំ​តាមរយៈដំណោះស្រាយឌីជីថល​
photo_2025-11-13_12-07-30
រាជធានីភ្នំពេញ​៖ ​សមាគមកសិកម្មខាំបូដ្រា​ នៅព្រឹកថ្ងៃទី​១២ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២៥នេះ បានសហការជាមួយអង្គការដៃគូ​រៀបចំវេទិកា​ធុរកិច្ចសហគមន៍កសិកម្ម​ឆ្នាំ​២០២៥​ ក្រោមប្រធានបទ​ ការកសាងសហគមន៍​កសិកម្មឱ្យកាន់តែរឹងមាំ​តាមរយៈដំណោះស្រាយឌីជីថល​។
វេទិកានេះ​ធ្វើនៅសណ្ឋាគារ កាំបូឌីយ៉ាណា ​ដោយមានអញ្ចើញចូលរួមជាកិត្តិយសពី​លោកបណ្ឌិត ចាយ ជីម ប្រធាននាយកដ្ឋានកសិឧស្សាហ៍កម្ម នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ, លោក នេត សុវណ្ណ ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​សមាគម​ខាំបូដ្រា , លោក ហ៊ុន សៀងហុន នាយកប្រតិបត្តិសម្ព័ន្ធសហគមន៍​កសិកម្មកម្ពុជា, លោក សឿង សារឿង នាយកប្រតិបត្តិវេទិកានៃអង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាលស្តីពីកម្ពុជា ,លោក Frew Behabtu នាយកប្រចាំប្រទេស​នៃមូលនិធិ​អន្តរជាតិ​សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍កសិកម្ម រួមនិងតំណាងសហគមន៍កសិកម្មពាក់ព័ន្ធ​ជាង៣០០នាក់​ផ្សេងទៀត​។
​វេទិកាធុរកិច្ចសហគមន៍កសិកម្មឆ្នាំ២០២៥ មានគោលបំណង​​៖ ទី១)-ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹង និងការសម្របខ្លួនក្នុងចំណោមសហគមន៍កសិកម្ម និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ (រដ្ឋាភិបាល អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល អង្គការសង្គមស៊ីវិល វិស័យឯកជន និងគ្រឹះស្ថានសិក្សាស្រាវជ្រាវ) អំពីបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដែលអាចកែប្រែគំរូអាជីវកម្មសហគមន៍កសិកម្ម និងបង្កើនប្រសិទ្ធភាពខ្សែច្រវាក់តម្លៃ។ ទី២)-ដើម្បីបង្ហាញពីការអនុវត្តល្អ បទពិសោធន៍ជោគជ័យ និងនវានុវត្តន៍ក្នុងទីផ្សារឌីជីថល​ ការគ្រប់គ្រងខ្សែច្រវាក់ផ្គត់ផ្គង់ឌីជីថល ការតាមដាន ដំណោះស្រាយបច្ចេកវិទ្យាកសិកម្ម និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ។ ទី៣)-ដើម្បីសម្រួលដល់ភាពជាដៃគូរវាងសហគមន៍កសិកម្ម អ្នកទិញ បច្ចេកវិទ្យាកសិកម្មឌីជីថល និងអ្នកផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈវគ្គផ្គូផ្គង និងបណ្តាញអាជីវកម្ម និងទី៤)-ដើម្បីកំណត់តម្រូវការគោលនយោបាយ និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពចាំបាច់អំណោយផលដល់បរិវត្តកម្មឌីជីថលប្រកបដោយបរិយាបន្ន និងនិរន្តរភាពក្នុងវិស័យកសិកម្ម។
លោក នេត សុវណ្ណ ប្រធាន​ក្រុមប្រឹក្សាភិបាល​សមាគម​ខាំបូដ្រា​​ ចង់ឃើញក្រុមកសិករ តំណាងសហគមន៍ពាក់ព័ន្ធ ដែលបានចូលរួម​នៅក្នុងវេទិកា​រពេល​នេះ ទទួលបាននូវឱកាស​​​ផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនង​រវាងខ្លួនឯងនៅក្នុងគ្រប់វិស័យ​ ដើម្បីស្វែងរកឱកាសបំប៉នជំនាញ​ ចំណេះដឹង​ផ្សេងៗជួយឱ្យអ្នកទាំងអស់គ្នា​អាចរីកចម្រើនបន្ថែមទៀត​។ ដូចនេះសូមក្តាប់ឱកាសឱ្យបាន​ក្នុងការផ្សារភ្ជាប់​នូវទំនាក់ទំនងល្អ​ អាចជួយជាប្រយោជន៍ដល់អ្នកគ្រប់គ្នា​។
លោក បណ្ឌិត ចាយ ជីម ប្រធាននាយកដ្ឋានកសិឧស្សាហ៍កម្ម នៃក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បានមានប្រសាសន៍ថា គំនិតផ្តួចផ្តើមថ្មីនេះ​ពិតជាមានសារសំខាន់ ​ដែលផ្តោតលើការជំរុញ​បង្កើនការប្រើប្រាស់ប្រព័ន្ធ​ឌីជីថល​សម្រាប់ការតាមដាន​ប្រភពនៃការផ្គត់ផ្គង់កសិផល​ និងតម្រូវការទីផ្សារ​។ ជំហានថ្មីនេះ គឺជាសក្ខីភាព​នៃកិច្ចសហការដ៏ជិតស្និទ្ធរវាងក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ វិស័យឯកជន និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍​ ក្រោមចក្ខុវិស័យលើកកម្ពស់​កិត្យានុភាព និងការទាញ​យកនូវសក្តានុពល​ផលិតផលកម្ពុជាដើម្បីបង្ហាញនៅលើឆាកតំបន់ និង​អន្តរជាតិ​។
លោកបន្តថា ក្នុងនាមក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ សូម​កោតសសើរ និងវាយតម្លៃខ្ពស់ ចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់តួអង្គពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់ណ ដែលបានចូលរួមសហការគ្នា​បានយ៉ាងល្អប្រសើរ​រៀបចំវេទិការចាប់តាំងពីដំបូងរហូតមកទល់បច្ចុប្បន្ន​ និងទៅថ្ងៃអនាគត។
​សូមជម្រាបជូនផងដែរថា វេទិកាធុរកិច្ចសហគមន៍កសិកម្ម​ឆ្នាំ​២០២៥​ ក្រោមប្រធានបទ​ «ការកសាងសហគមន៍​កសិកម្មឱ្យកាន់តែរឹងមាំ​តាមរយៈដំណោះស្រាយឌីជីថល​»រំពឹងទុកថា ទទួលបានលទ្ធផល​៖ ១) ការយល់ដឹងកាន់តែច្រើនឡើងក្នុងចំណោមសហគមន៍កសិកម្ម និងអ្នកពាក់ព័ន្ធលើឱកាសនៃការផ្លាស់ប្តូរឌីជីថល៖ ការយល់ដឹងខ្ពស់ និងការទទួលស្គាល់ដោយសហករណ៍កសិកម្ម និងការគាំទ្រពីភាគីពាក់ព័ន្ធ ​អំពីអត្ថប្រយោជន៍ និងការប្រើប្រាស់ជាក់ស្តែង នៃបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលកសិកម្ម ​ដើម្បីកែលម្អទំនើបកម្មអាជីវកម្ម​ និងមុខរបររស់នៅរបស់ពួកគេ។​
២) ការបង្ហាញពីការអនុវត្តល្អ និងការច្នៃប្រឌិតលើបរិវត្តកម្មឌីជីថល៖ វេទិកានេះនឹងចែករំលែកករណីសិក្សាជោគជ័យ និងការផ្តួចផ្តើមគំនិតច្នៃប្រឌិតថ្មីៗពីសហគមន៍កសិកម្ម កសិករខ្នាតតូច វិស័យឯកជន និងអ្នកផ្តល់សេវាឌីជីថល។ ទាំងនេះគឺជាសក្ខីកម្មដ៏មានអានុភាពសម្រាប់ទំនើបកម្មនៃកសិកម្មឌីជីថល ការកែលម្អលទ្ធភាពទទួលបានទីផ្សារ និងការអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ វាក៏ត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីជាប្រភពនៃការបំផុសគំនិត និងការរៀនសូត្រ ដោយផ្លាស់ប្តូរលើសពីទ្រឹស្តីទៅជាការអនុវត្ត ដែលបង្ហាញឱ្យឃើញជាក់ស្តែង។
៣) កសាងភាពជាដៃគូ៖ វេទិកាធុរកិច្ចសហគមន៍កសិកម្មឆ្នាំ២០២៥ នឹងក្លាយជាកន្លែងសំខាន់មួយសម្រាប់សហគមន៍កសិ​កម្មដើម្បីកសាងទំនាក់ទំនងដ៏រឹងមាំជាមួយអ្នកទិញ អ្នកផ្គត់ផ្គង់ធាតុចូល និងអ្នកផ្តល់ដំណោះស្រាយឌីជីថល។ កិច្ចសហការនេះមានសារៈសំខាន់សម្រាប់ការសាកល្បង និងពង្រីកអាជីវកម្មប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត និងដំណោះស្រាយបែបឌីជីថល។
៤) អនុសាសន៍គោលនយោបាយ ដែលបានកំណត់ដើម្បីគាំទ្រដល់ការដាក់បញ្ចូលឌីជីថលនៅក្នុងខ្សែច្រវាក់តម្លៃកសិកម្ម៖ វេទិកាធុរកិច្ចសហគមន៍កសិកម្ម នឹងក្លាយជាវេទិកាដើម្បីកំណត់ និងបង្កើតអនុសាសន៍គោលនយោបាយសំខាន់ៗដោយផ្អែកលើធាតុចូល និងបទពិសោធន៍ផ្ទាល់របស់សហគមន៍កសិកម្ម និងកសិករខ្នាតតូច។ អនុសាសន៍ទាំងនេះនឹងដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមសំខាន់ៗ និងបង្ហាញពីឱកាស ដែលត្រូវបង្ហាញដល់អ្នករៀបចំគោលនយោបាយ និងរដ្ឋាភិបាលសម្រាប់ការធ្វើបរិវត្តកម្មឌីជីថលបែបបរិយាបន្ន និងមានប្រសិទ្ធភាពជាងមុនក្នុងវិស័យកសិកម្ម៕