​ ​ខ្ទឹមក្រហម​ឥណ្ឌា ចូលដល់រដូវប្រមូលសម្រាប់​នាំ​ចេញទៅកាន់ទីផ្សារអាស៊ី
ញូវដេលី៖ ក្រុមហ៊ុននាំចេញខ្ទឹមក្រហមរបស់ឥណ្ឌា បាននិយាយថា​ ការនាំចេញខ្ទឹមក្រហមរបស់ឥណ្ឌា ចាប់ផ្តើមមានស្ថិរភាពល្អនៅក្នុងរដូវប្រមូលផល ​ឆ្នាំ២០២៥នេះ ដោយមានខ្សែសង្វាក់ផលិតកម្មយ៉ាងរឹងមាំ ក្រោមគោលនយោបាយបន្ធូរបន្ថយពន្ធរបស់រដ្ឋាភិបាលឥណ្ឌា ស្របពេលមានតម្រូវការនាំចេញកាន់តែច្រើនឡើងនៅក្នុងទីផ្សារអាស៊ី។
គេហទំព័របន្លែ និងផ្លែឈើ ហ្វ្រេសផ្លាស្សា (Freshplaza) បានចេញផ្សាយដោយដកស្រងសម្តីអ្នកនាំចេញ​ ដែលបាន​លើក​ឡើង​ថា​ «​រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ ចូលដល់​​​រដូវ​ប្រមូលផល​ប្រកបដោយសេចក្តីសង្ឃឹមថា ខ្ទឹមនឹងផ្តល់ទិន្នផលខ្ពស់ជាងឆ្នាំមុន ជា​ពិសេស​បន្ទាប់​ពី​រដ្ឋាភិបាល​បាន​ទន្ទាបពន្ធនាំចេញ ​និង​​បន្ធូរបន្ថយ​ការរឹត្បិតលើការ​នាំ​ចេញ»។
ពាណិជ្ជកររូបនេះ បានពន្យល់ថា កាលពីក្នុងខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ រដ្ឋាភិបាលឥណ្ឌាបានកំណត់ពន្ធនាំចេញខ្ទឹមក្រហមចំនួន៤០ភាគរយ និងកម្រិតតម្លៃនាំចេញអប្បបរមាចំនួន៥៥០ដុល្លារក្នុងមួយតោន។ ក្រោយមកទៀត អត្រាពន្ធនេះត្រូវបានបន្ធូរបន្ថយនៅក្នុងខែកញ្ញា ដោយបានទម្លាក់មកនៅត្រឹមតែ២០ភាគរយប៉ុណ្ណោះ ចំណែកតម្លៃនាំចេញអប្បបរមាវិញក៏ត្រូវបានបន្ធូរបន្ថយផងដែរ។ ឥឡូវនេះ ហាក់ដូចជាគ្មានពន្ធលើការនាំចេញ និងគ្មានការកម្រិតតម្លៃអប្បបរមាទាល់តែសោះ ដែលបានធ្វើឱ្យខ្ទឹមក្រហមឥណ្ឌាកាន់តែមានលទ្ធភាពប្រកួតប្រជែងនៅលើទីផ្សារ។
ចំណែកការផ្គត់ផ្គង់ឱ្យតម្រូវការលើទីផ្សារវិញ លោកកត់សម្គាល់ថា ប្រទេសឥណ្ឌាកំពុងមើលឃើញតម្រូវការកើនឡើងយ៉ាងខ្លាំងនៃផលិតកម្មខ្ទឹមក្រហមនៅឆ្នាំ២០២៥នេះ បើប្រៀបធៀបទៅនឹងរដូវប្រមូលផល កាលពីឆ្នាំមុន ដោយផលិតកម្មខ្ទឹមក្រហមកើនឡើងប្រហែល២៥ភាគរយ  គួបផ្សំនឹងការខិតខំប្រឹងប្រែងបង្កបង្កើនផលរបស់កសិករ បានកើនឡើងជិត៦០ភាគរយ។ ការកើនឡើងនៃទិន្នផលខ្តឹមក្រហមបានជួយថែរក្សាស្ថិរភាពតម្លៃ និងបង្កើនបរិមាណនាំចេញ ខុសពីផលិតកម្មទាប កាលពីឆ្នាំមុន និងការរឹតបន្តឹងនៅលើទីផ្សារ។
ស្របពេលការប្រមូលរដូវផលកំពុងដំណើរការយ៉ាងល្អស្ទើរគ្រប់ទីកន្លែង អ្នកនាំចេញខ្ទឹមក្រហមនៅតែបន្តប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាមួយចំនួនដែរ ដោយអាកាសធាតុធ្លាក់ទឹកភ្លៀងមិនទៀងទាត់បានបង្កជាឧបសគ្គដល់ខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ និងប៉ះពាល់ដល់គុណភាពខ្ទឹមក្រហម ក្នុងអំឡុងពេលវាយតម្លៃសរុប។ លើសពីនេះ តម្លៃដឹកជញ្ជូនឡើងខ្ពស់ ក៏បានធ្វើឱ្យមានសម្ពាធលើការនាំចេញទៅកាន់បណ្តាប្រទេសនៅតាមតំបន់ឈូងសមុទ្រថែមទៀត។
ផ្ទុយទៅវិញ ចំពោះទីផ្សារអាស៊ីបែរជាកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព បើទោះបីជាពេលវេលាដឹកជញ្ជូនមានរយៈពេលយូរជាងក៏ដោយ។ ដូច្នេះដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះ ពាណិជ្ជករនាំចេញ​ខ្ទឹមក្រហមត្រូវផ្តោតលើការធ្វើលទ្ធកម្ម ដើម្បីកាត់បន្ថយថ្លៃដើម និងថ្លៃដឹកជញ្ជូនខ្លះផងដែរ។
បើតាមការអះអាងរបស់ពាណិជ្ជកររូបនេះ​ បានឱ្យដឹងទៀតថា តម្រូវការខ្ទឹមក្រហមឥណ្ឌានៅក្នុងប្រទេសមួយចំនួន ដូចជាម៉ាឡេស៊ី វៀតណាម និងប្រទេសស្រីលង្កានៅតែមានបរិំមាណច្រើនដដែល។
លោកបានបញ្ជាក់បន្ថែមថា តម្រូវការខ្ទឹមបារាំងនៅតាមផ្ទះ និងតាមភោជនីយដ្ឋានរបស់ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី នៅតែមានបរិមាណខ្ពស់ ខណៈពេលប្រទេសវៀតណាមកំពុងក្លាយជាមជ្ឈមណ្ឌលនាំចេញឡើងវិញ ដើម្បីចែកចាយបន្តទៅកាន់ទីផ្សារផ្សេងទៀត ដូចជាប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសឡាវជាដើម។ ចំណែកប្រទេសស្រីលង្កាវិញ នៅតែបន្តពឹងផ្អែកយ៉ាងខ្លាំងលើការនាំចូលខ្ទឹមក្រហមពីប្រទេសឥណ្ឌាដោយសារការផ្គត់ផ្គង់មិនគ្រប់គ្រាន់នៅក្នុងប្រទេសរបស់ខ្លួន។
លោកបានចែករំលែកបទពិសោធថា កាលពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៤ តម្លៃលក់ដុំ គឺប្រហែល០,៣ដុល្លារក្នុងខ្ទឹមក្រហមមួយគីឡូក្រាម ចំណែកនៅឆ្នាំ២០២៥នេះ នៅត្រឹមតម្លៃប្រហែល០,២៣ដុល្លារក្នុងមួយគីឡូក្រាម។ បើ​ធៀប​នឹង​ឆ្នាំ​២០២៤ តម្លៃ​លក់​ដុំ​ទាប​ជាងមុន​បន្តិច​ដោយ​សារ​ថ្លៃដើមផលិត​​ក៏ទាបជាងមុនដែរ។
លោក​បាន​សន្និដ្ឋាន​ថា​ «​ខ្ទឹមក្រហម​ស្តុក​ទុក​ក្រោយពី​ប្រមូល​ផលឆ្នាំមុន ​ឥឡូវ​ដល់ពេលត្រូវបញ្ចេញទៅកាន់​ទីផ្សារ​ហើយ ​គួបផ្សំ​នឹង​រដូវ​បុណ្យ​ទានចូល​មក​ដល់ផងនោះ យើង​រំពឹង​ថា ​តម្រូវការ​ខ្ទឹមក្រហមទាំង​ក្នុងប្រទេស ​និង​ក្រៅប្រទេស ​អាចធ្វើឱ្យ​តម្លៃ​ឡើង​ខ្ពស់​ជាក់ជាមិនខាន»​៕