របរដាំដើមទុរេនលក្ខណៈគ្រួសារកំពុងផ្តល់ប្រាក់ចំណូលយ៉ាងខ្ពស់ដល់ប្រជាកសិករ
photo_2025-07-18_08-14-59
បាត់ដំបង៖ ទុរេន គឺជាដំណាំឈើហូបផ្លែ ដែលផ្លែមានតម្លៃខ្ពស់កំពុងផ្តល់ប្រាក់ចំណូលច្រើនគួរសមដល់ប្រជាកសិករ ដែលក្នុងគ្រួសារខ្លះ ក្នុងមួយរដូវប្រមូលផលផ្លែទុរេនអាចរកចំណូលបានប្រាក់ជិតមួយម៉ឺនដុល្លារ និងខ្លះទៀតអាចរកប្រាក់ចំណូលរហូតដល់ខ្ទង់ជាងមួយសែនដុល្លារ ដោយជួយគ្រួសារពួកគាត់មានជីវភាពធូរធាជាងមុន។
ក្នុងរដូវប្រមូលផលទុរេនឈានដល់ម្តងៗ ចាប់ពីខែឧសភា ដល់កក្កដា ម្ចាស់ចម្ការទុរេនចាប់ផ្តើមសប្បាយចិត្តជាមួយនឹងការបេះផ្លែទុរេន លក់ជូនអតិថិជនរបស់ខ្លួន ក្នុងតម្លៃជិត២០ ០០០រៀល និងខ្លះជាង២០ ០០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ធ្វើឱ្យពួកគាត់អាចរកប្រាក់ចំណូលចូលផ្ទះយ៉ាងកាក់កប។
នៅឆ្នាំ២០២៤នេះ ប្រជាពលរដ្ឋដាំទុរេនមិនថានៅខេត្តបាត់ដំបង កំពត កោះកុង កំពង់ចាម និងបណ្តាលខេត្តមួយចំនួននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា បាននាំយកផ្លែទុុរេនរបស់ខ្លួនមកលក់តាមទីផ្សារ ដោយទទួលបានការគាំទ្រយ៉ាងខ្លាំងពីសំណាក់ពលរដ្ឋកម្ពុជា ដែលគេជឿជាក់ថា ពុំមានសារជាតិគីមី ដូចទុរេននាំចូលពីប្រទេសជិតខាងកម្ពុជា ដូចជាប្រទេសថៃ ឬវៀតណាមនោះឡើយ។
នៅក្នុងពិធីតាំងពីព័រណ៍ផ្លែឈើ នាទីរួមខេត្តបាត់ដំបង ដែលមានរយៈពេលប្រាំពីរថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៧ ខែមិថុនា ដល់ថ្ងៃទី៣ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ នៅបរិវេណទីធ្លាមុខសាលាខេត្តបាត់ដំបងនោះ លោក ប្រាក់ ឆែ ជាប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅភូមិ​ស្រែរែក ឃុំស៊ុង ស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង កំពុងអង្គុយលក់ផ្លែទុរេន នៅក្នុងពិធីពិព័រណ៍ព្រឹត្តិការណផ្លែឈើនេះ បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា ក្នុងការដាំទុរេនចំនួនបីហិកតាកន្លះ ដែលមានដើមទុរេនសរុបចំនួន៥៤០ដើម ដែលក្នុងនេះ ដើមទុរេនចាប់ផ្តើមហុចផលមានចំនួនត្រឹមតែ៣០០ដើមប៉ុណ្ណោះ។ ក្នុងឆ្នាំ២០២៤កន្លងមកនេះ ដើមទុរេនរបស់លោកបានផ្តល់ទិន្នផលសរុប១៧តោន ហើយក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះដោយសារភ្លៀងធ្លាក់ខ្លាំងបន្តបន្ទាប់នោះ បើតាមការប៉ាន់ប្រមាណទុរេនរបស់លោកអាចផ្តល់ទិន្នផលធ្លាក់ចុះមកប្រមាណ១២តោន តិចជាងឆ្នាំមុន។
បុរសរូបនេះ បានប្រាប់ដែរថា ថវិការកបានសរុបពីការលក់ផ្លែទុរេន​ ក្នុងមួយរដូវប្រមាណជិត៤០ ០០០ ទៅ៥០ ០០០ដុល្លារ។
សម្រាប់ប្រាក់ចំណូលនេះដែរ លោកបានចាត់ទុកថា ជាចំណូលមួយខ្ពស់សម្រាប់គ្រួសារ ពីព្រោះក្រៅពីដំណាំទុរេន មិនអាចករកថវិការដ៏ច្រើនបែបនេះឡើយ។ ទោះជាយ៉ាងណាក្តី ការដាំដំណាំទុរេនត្រូវចំណាយពេលយូរ និងពិបាកថែទាំផងដែរ ហើយលោកចាត់ទុកថា អ្នកដាំទុរេន គឺការជ្រើសរើសមួយដ៏ត្រឹមត្រូវ ពីព្រោះយើងអាចទទួលបានប្រាក់ចំណូលយ៉ាងខ្ពស់ ដោយនឹកស្មានមិនដល់។
ដោយឡែកទាក់ទងក្នុងការលក់ផ្លែទុរេន ក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានថ្ងៃកន្លងមកនេះ លោកទទួលបានការគាទ្រពីសំណាក់អតិថិជនខ្មែរយ៉ាងគគ្រឹកគគ្រេង ដែលធ្វើឱ្យលោកសប្បាយចិត្តខ្លាំងណាស់ដែរ។ ក្នុងមួយថ្ងៃលោកអាចលក់ផ្លែទុរេនបានជិតមួយតោ ឬថ្ងៃខ្លះលក់រហូតបានជាងមួយតោន។
ចំណែកអ្នកស្រី ឡុង រឿង រស់នៅភូមិកញ្ចាំ ឃុំស៊ុង ស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង បានប្រាប់ថា អ្នកស្រីបានដាំដើមទុរេនលើផ្ទៃដីទំហំមួយហិកតាចំនួនជាង២០០ដើម ដែលរយៈពេល១០ឆ្នាំកន្លងមកហើយ។  ជារៀងរាល់ឆ្នាំ ដំណាំទុរេនរបស់អ្នកស្រី អាចផ្តល់ប្រាក់ចំណូលពី៥០០០ ទៅ៧០០០ដុល្លារ។ ទោះបីទំហំចម្ការទុរេនតូចពិតមែន ប៉ុន្តែផ្លែទុរេនអាចផ្តល់ប្រាក់ចំណូលច្រើនគួរសមដល់ក្រុមគ្រួសារអ្នកស្រី។
ស្រ្តីរូបនេះក៏បានប្រាប់ដែរថា ក្រៅពីដាំដំណាំទុរេន អ្នកស្រីក៏មានដាំដំណាំសាម៉ាវ ម្រេចផងដែរ ដែលអាចជួយរកចំណូលបន្ទាប់បន្សំសម្រាប់គ្រួសារអ្នកស្រី។
បញ្ជាក់ប្រាប់ដូចគ្នានេះដែរ លោក សេង វណ្ណា ម្ចាស់ចម្ការទុរេន ស្ថិតនៅភូមិ​កញ្ចាំ ឃុំស៊ុង ស្រុកសំឡូត ខេត្តបាត់ដំបង និងជាម្ចាស់រមណីយដ្ឋានស្ទឹងថ្មដា បាននិយាយឱ្យដឹងថា ក្នុងចំណោមចម្ការទំហំ១៧ហិកតា ដែលដាំដំណាំចម្រុះនេះ លោកដាំដើមទុរេនទំហំប្រាំបីហិកតា ដែលមានដើមទុរេនសរុបចំនួន១ ០០០ដើម ជាពូជទុរេនណម៉ានថង ហើយលោកបានទទួលផលពីផ្លែទុរេនចំនួនបួនឆ្នាំរួចមកហើយ។
ម្ចាស់ចម្ការរូបនេះ បានប្រាប់ដែរថា ក្នុងដំណាំទុរេនទំហំប្រាំបីហិកតានេះ បានហុចផលក្នុងមួយឆ្នាំជាង៥០តោន និងគិតជាប្រាក់ចំណូលសរុបជាងមួយសែនដុល្លារ។​
គួររំលឹកដែរថា ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ផ្លែឈើនាទីរួមខេត្តបាត់ដំបង ឆ្នាំ២០២៥នេះ មានការតាំងលក់ផលិតផលភូមិ១ ផលិតផល១ជាច្រើនស្តង់ មានបង្អែមផ្លែឈើចម្រុះ ដែលសុទ្ធសឹងជាស្នាដៃអ្នកបាត់ដំបងរួមជាមួយនឹងស្តង់លក់ផ្លែទុរេន សាវម៉ាវ មង្ឃុត ផ្លែប័រ ដូងខ្ទិះ ក្រូចថ្លុង ក្រូចពោធិ៍សាត់ ម្នាស់ ម្រេច និងផលិតផលផ្លែឈើជាច្រើនប្រភេទ ដែលដាំដុះនៅក្នុងទឹកដីខេត្តបាត់ដំបង។
ជាងនេះទៅទៀត រដ្ឋបាលខេត្តបានរៀបចំឲ្យមានប៊ូហ្វេទុរេនបាត់ដំបងរយៈពេលបីថ្ងៃ ចាប់ពីថ្ងៃទី២៧ ដល់ថ្ងៃទី២៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ដែលរៀបចំនៅក្នុងរោងមានម៉ាស៊ីនត្រជាក់ ដោយបន្ថែមផ្លែឈើផ្សេងទៀតមានដូចជា មង្ឃុត សាវម៉ាវ និងផ្ដល់ជូនទឹកសុទ្ធ ដោយមិនគិតថ្លៃ ចំណែកផ្លែទុរេន គឺបកដោយផ្ទាល់ដៃម្ចាស់ចម្ការតែម្តង៕