សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលតិចតួចនៅឡើយ​​
490193772_1095223025979479_1733883347324214596_n
រាជធានីភ្នំពេញ៖ ឧកញ៉ា តែ តាំងប៉ ប្រធានសម្ព័ន្ធសមាគមសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះសហគ្រាសក្នុងស្រុកបានប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលសម្រាប់ធ្វើអាជីវកម្មនៅមានចំនួនតិចតួចនៅឡើយ។
ការលើកឡើងរបស់ប្រធានសម្ព័ន្ធសមាគមសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមកម្ពុជា គឺបន្ទាប់ពីរាជរដ្ឋាភិបាល តាមរយៈមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះធុរកិច្ចតេជោ និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ បានរៀបចំវគ្គចាប់យកឌីជីថលទី៥ ជំនាន់ទី២កាលកន្លងទៅថ្មីៗនេះ។
ឧកញ៉ា តែ តាំងប៉ មានប្រសាសន៍ថា បញ្ហាប្រឈមរបស់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ននេះ គឺរឿងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដោយសារគេដឹងហើយសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមក្នុងស្រុកមានសមត្ថភាពចេះប្រើឌីជីថលនៅមានកម្រិត។ ដូច្នេះត្រូវជំរុញឱ្យម្ចាស់សហគ្រាសចេះប្រើបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល តាមរយៈការរៀបចំសិក្ខាសាលាបណ្តុះបណ្តាល ជួយរហូតឱ្យគាត់ឈានដល់ចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។
ឧកញ៉ាបន្តទៀតថា បញ្ហាកង្វះការយល់ដឹងពីការប្រើប្រាស់ឌីជីលនេះ ប្រសិនបើគ្មានជួយជំរុញម្ចាស់សហគ្រាសក្នុងស្រុកនោះទេ គឺមិនអាចភ្ជាប់ពួគាត់ ទៅក្នុងសម័យទំនើបរបស់ពិភពលោកបានទេ។
បើតាមប្រធានសម្ព័ន្ធសមាគមសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យមកម្ពុជា ថាសព្វថ្ងៃនេះកម្ពុជាមានធនធានមនុស្សដែលចេះប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនៅមានកម្រិត មិនដូចទៅនិងបណ្តាប្រទេសផ្សេងនោះទេ។ គេចេញពីសាលាមកគេចេះប្រើទាំងអស់នៅបច្ចេកវិទ្យាជឿនលឿន តែនៅកម្ពុជា សម្រាប់ម្ចាស់សហគ្រាសចេះប្រើប្រាស់នៅកម្រិតទាប។
លោក គី សុខគីម នាយកប្រតិបត្តិនៃមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញ ហៅកាត់ថា SDF បានឱ្យដឹងថា រាជរដ្ឋាភិបាលបង្កើតមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍ជំនាញនេះឡើងដើម្បីជួយដល់វិស័យឯកជន សម្រាប់បណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សឱ្យត្រូវនិងតម្រូវការជាក់ស្តែង ក៏ដូចជាដើម្បីជួយដល់យុវជនមានចំណេះជំនាញច្បាស់លាស់ត្រូវនិងតម្រូវការជាក់ស្តែង មានលទ្ធភាពកាន់តែខ្ពស់ក្នុងការស្វែងរកការងារបានកាន់តែប្រសើរ  និងទទួលបានប្រាក់ខែខ្ពស់។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា “គិតមកទល់ពេលនេះ យើងបានចូលរួមជួយដល់វិស័យឯកជនតាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលដល់យុវជន ដែលមិនទាន់មានការងារធ្វើ ក៏ដូចអ្នកមានការងារធ្វើស្រាប់ បានចំនួន៣៥០០០នាក់ ហើយបើគិតជាថវិកាចំណាយទៅលើការបណ្តុះបណ្តាលនេះ អស់ប្រមាណ៣០លានដុល្លារ”។
បើតាមលោក គី សុខគីម, ការបណ្តុះបណ្តាលដល់យុវជនបច្ចុប្បន្ន៣៥០០០នាក់  វិស័យឯកជនចូលរួមកម្មវិធី មានរោងចក្រសហគ្រាសចំនួន៤៥០ សហការជាមួយសាលាចំនួន៦២ និងសមាគមធុរកិច្ចចំនួន២២៕