ក្រុមហ៊ុននាំចេញអង្ករធំៗ​បាន​​តាំងបង្ហាញពូជស្រូវផ្ការំដួលអង្ករល្អបំផុត​របស់កម្ពុជា​
ភ្នំពេញ៖ សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជាបានដឹកនាំសមាជិកចំនួន ១២ ក្រុមហ៊ុនដែលជាក្រុមហ៊ុននាំចេញអង្ករធំៗ​ របស់កម្ពុជាចូលតាំងបង្ហាញអង្ករល្អបំផុត​ ជាពូជស្រូវផ្ការំដួលរបស់កម្ពុជា​ និងធ្លាប់បានឈ្នះពានរង្វាន់អន្តរជាតិចំនួន ៥ដង និងអង្ករសែនក្រអូបដែលធ្លាប់បានឈ្នះពានមាសនៅប្រទេសចិន​នៅក្នុងកម្មវិធីតាំងពិព័រណ៍ម្ហូបអាហារអន្តរជាតិកម្រិតពិភពលោក Salon International de l’Alimentation (SIAL) Paris នៅទីក្រុងប៉ារីស ប្រទេសបារាំង។ កម្មវិធីនេះប្រព្រឹត្តទៅចាប់ពីថ្ងៃទី១៩ ដល់ថ្ងៃទី២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤។
សម្រាប់ឆ្នាំ២០២៤​ នេះ​ គឺជាការចូលរួមលើកទី០២ របស់សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជាដែលលើកទី០១​ គឺនៅឆ្នាំ២០១៤​ ហើយឆ្នាំ២០២៤ ជាខួបលើកទី៦០ នៃព្រឹត្តិការណ៍ម្ហូបអាហារអន្តរជាតិ SIAL Paris នេះផងដែរ។​កម្មវិធីពិព័រណ៍អន្តរជាតិនេះបានក្លាយជាវេទិកាមួយសម្រាប់ឧស្សាហកម្មម្ហូបអាហារទាំងមូល និងជាមជ្ឈមណ្ឌលសំខាន់មួយសម្រាប់ការផ្គត់ផ្គង់ ក៏ដូចជាតម្រូវការអាហារពិភពលោកដោយផ្តោតលើការច្នៃប្រឌិតផ្នែកចំណីអាហារ និងភេសជ្ជៈ។
កម្មវិធីតាំងពិព័រណ៍ម្ហូបអាហារអន្តរជាតិ​ SAIL Paris ឆ្នាំ២០២៤​ នេះ​ មានក្រុមហ៊ុនចំនួន ៧​ ៨០០ ក្រុមហ៊ុន​ មកពី​ ១៣០​ ប្រទេស​ បានមកចូលរួមតាំងពិព័រណ៍​ និងមានផលិតផលចំនួន ៤០០ ០០០ប្រភេទ​ ដែលជាផលិតផលផ្នែកចំណីអាហារ ភេសជ្ជៈ គ្រាប់ធុញ្ញជាតិ ។
កម្មវិធីនេះ ​​មានអ្នកទស្សនាអាជីពចំនួន (Trade Visitor) ២៨៥ ០០០នាក់ មកពីជាង ២០០ប្រទេស ដែលក្នុងនោះក្រុមហ៊ុនអន្តរជាតិលំដាប់អន្តរជាតិធំៗ​ (Top Buyer)​ ចំនួនជាង ៨ ០០០​ ក្រុមហ៊ុន ដែលមានសមត្ថភាពទិញ (Purchasing Power)​ ក្នុងទំហំទឹកប្រាក់ ៥០បីលាន អឺរ៉ូ​ (50 Billion Euro) ក៏បានចូលរួមផងដែរ។
នៅក្នុងកម្មវិធីដ៏មានសារៈសំខាន់នេះផងដែរ ពន្លាសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា​ ក៏ទទួលបាននូវកិត្តិយស​ និងការគាំទ្រ​ តាមរយ:ការចូលរួមទស្សនាដោយផ្ទាល់ ពីថ្នាក់ដឹកនាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​ ជាពិសេសក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ដែលមានឯកឧត្តម សំហេង បូរ៉ា រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ឯកឧត្តម ងិន ឆាយ​ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយកនៃអគ្គនាយកដ្ឋានកសិកម្ម នៃក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ តំណាងសហគ្រិនខ្មែរ តំណាងគម្រោង Feed the Future Harvest III និងភ្ញៀវអន្តរជាតិជាច្រេីនទៀតផងដែរ។
ការចូលរួមរបស់សហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា និងសមាជិក​ត្រូវបានចូលរួមគាំទ្រដោយ សហគ្រិនខ្មែរ (Khmer Enterprise) នៃក្រសួងឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ និង គម្រោងរបស់ទីភ្នាក់ងារសហរដ្ឋអាមេរិកសម្រាប់អភិវឌ្ឍន៍អន្តរជាតិ (USAID)​ តាមរយៈគម្រោង Feed the Future Cambodia Harvest III។