បន្លែព្រៃ និងបន្លែដាំតាមសហគមន៍ កំពុងពេញនិយមដល់ភ្ញៀវទេសចរនៅតំបន់ ទឹកធ្លាក់ថ្មក្រាល
photo_2025-12-24_15-52-02
កំពង់ឆ្នាំង៖ បន្លែព្រៃ និងបន្លែដែលដាំដោយផ្ទាល់ពីប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅតំបន់ទឹកធ្លាក់ថ្មក្រាល ស្រុកទឹកផុស ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង បានក្លាយជាទីពេញនិយមចូលចិត្តទិញពីសំណាក់ភ្ញៀវទេសចរ ជាពិសេសភ្ញៀ់វទេសចរខ្មែរ ដែលទៅកម្សាន្តនៅទីនោះតែងមិនភ្លេចទេក្នុងការទិញមកផ្ទះសម្បែងវិញ។
គួរបញ្ជាក់ថា ទឹកធ្លាក់ថ្មក្រាល ស្ថិតនៅភូមិកោះក្ទម្ព ឃុំជៀប ស្រុកទឹកផុស មានចម្ងាយ​ប្រមាណ៥៧ គីឡូម៉ែត្រ ពីក្រុងកំពង់ឆ្នាំង។ ភ្ញៀវទេស​ចរ​អាចទៅទស្សនា និងលំ​ហែ​កាយ នៅពេលសម្រាកពីការ​ងារ ឬថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ ស្រស់ស្រូបអាហារជុំគ្រួសារ ឬជួប​ជុំ​មិត្ត​ភក្តិ នៅក្រោមម្លប់ឈើដ៏ត្រឈឹងត្រឈៃ កម្សាន្តជាមួយ​នូវទឹក​ធ្លាក់​​ដ៏សែ​នត្រជាក់ ជាពិសេស ក្រៅពីបានភ្លក្សរសជាតិអាហារជាបន្លែព្រៃភ្នំ និងបន្លែដាំតាមសហគមន៍យ៉ាងឆ្ងាញ់ពិសាហើយ នៅអាចទិញប្រភេទជាបន្លែស្រស់ៗសម្រាប់ទុកមកធ្វើម្ហូបពេលត្រឡប់មកផ្ទះសម្បែងវិញផងដែរ។
លោក អ៊ឺត អូន ប្រធានសហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិភ្នំជើងលៀង ដែលស្ថិតនៅតំបន់ទឹកធ្លាក់ថ្មក្រាល បានបញ្ជាក់ប្រាប់ ARDB TVឱ្យដឹងថា៖បច្ចុប្បន្ន សមាជិកសហគមន៍មានចំនួន៨៤គ្រួសារ ស្មើនឹង៣៤៨ នាក់។ ផ្ទៃដីតំបន់ទេសចរមានសរុបចំនួនជាង៥៣០ហិកតា ក្នុងនោះដីព្រៃឈើជាង២០០ហិកតា។សហគមន៍របស់លោកមួយនេះបានបង្កើតឡើងនៅអំឡុងឆ្នាំ២០០៦ ហើយបានអភិវឌ្ឍន៍ជាបណ្តើរៗរហូតបានក្លាយជាតំបន់ទេសចរណ៍មានឈ្មោះបោះសំឡេងក្នុងស្រទាប់អ្នកទេសចរទាំងជាតិ និងអន្តរជាតិ។
លោកបានប្រាប់ថា ក្នុងចំណោមពលរដ្ឋក្នុងសហគមន៍នេះភាគច្រើនបានបម្រើលើវិស័យទេសចរ ក្នុងនោះបានធ្វើម្ហូបអាហារសម្រាប់លក់ជូនភ្ញៀវទេសចរតែម្តង។ ក្រៅពីនេះ ពួកគាត់ជាច្រើននាក់តែងដើររកបន្លែតាមព្រៃភ្នំ ដូចជា ស្លឹកបាស់ ទំពាំង ស្លឹកងប់ ស្លឹកប្រស់ស្វា ស្ពៃទឹក គមផ្តៅ គមសោម ក្រសាំងទាប ត្រប់ពុតលំញងជាដើម។ សម្រាប់គមផ្តៅ និងគមសោម គេអាចយកមកធ្វើសម្លកកូរ ស្ងោរ ឆា ​ស្លរប្រហើរ ខ ញាំ និងធ្វើជាអន្លក់ជាដើម។ ក្រៅពីនេះពួកគាត់ក៏មានដាំដំណាំក្នុងស្រុក ដូចជាស្ពៃ ត្រកួន ត្រសក់ សម្រាប់លក់ឱ្យភ្ញៀវទេសចរ។ ចំពោះបន្លែព្រៃនៅសហគមន៍របស់លោក គឺលក់ដាច់ជាងខ្លាំង ដោយសារភ្ញៀវទេសចរចូលចិត្តទិញណាស់។
ប្រធានសហគមន៍រូបនេះបានប្រាប់ឱ្យដឹងដែរថា ក្រៅពីដាំដំណាំ បន្លែ ផ្លែឈើ ពួកគាត់ក៏មានចិញ្ចឹមសត្វដូចជាមាន់ទា គោក្របី ដែលជាមុខរបរបន្ទាប់បន្សំសម្រាប់រកប្រាក់ចំណូលក្នុងគ្រួសារ។ ក្នុងចំណោម៨៤គ្រួសារនេះ មានប្រមាណជិត២០គ្រួសារហើយ ដែលដើររកបន្លែព្រៃ និងដាំដំណាំលក់។
លោក អ៊ឺត អូន បានឱ្យដឹងបន្ថែមថា ទោះបីឈានដល់ចុងខែធ្នូហើយក្តី តែអ្នកស្រុកក៏នៅតែដើររកបន្លែព្រៃលក់បានដែរ បើទោះបីចំនួនតិចជាងរដូវវស្សា តែក៏អាចជួយរកចំណូលតាមរយៈរកអនុផលព្រៃឈើ។
ប្រធានសហគមន៍រូបនេះបានឱ្យដឹងបន្ថែមថា នាពេលនេះ បើទោះបីប្រទេសមានសង្រ្គាម តែភ្ញៀវទេសចរ ​នៅតែមកចូលកម្សាន្តឥតសូវដាច់ឡើយ។ កាលពីមុនមានសង្រ្គាមពីយោធាថៃឈ្លានពាន គិតជាមធ្យមក្នុងមួយខែៗអ្នកទេសចរចូលកម្សាន្តខ្ទង់ជាង៣ម៉ឺននាក់។ តាមរយៈនេះដែរ វិស័យទេសចរណ៍បានជួយឱ្យប្រជាសហគមន៍ក្នុងការរកចំណូលសម្រាប់លើកកម្ពស់ជីវភាពគ្រួសាររបស់ពួកគាត់។
លោក អ៊ឺត អូន បានឱ្យដឹងផងថា ភ្ញៀវដែលចូលមកកម្សាន្តអាចសម្រាកបោះតង់ពេលយប់ ងូតទឹកធ្លាក់  ទស្សនាទឹកធ្លាក់ដ៏ស្រស់ស្អាត ទិញបន្លែព្រៃ និងម្ហូបអាហារប្រចាំមូលដ្ឋានបរិភោគជាដើម។ ក្រៅពីទីកម្សាន្តនៅកន្លែងនេះ ក៏មានទឹកធ្លាក់ថ្មក្រាលដ៏មានសក្តានុពលសត្វព្រៃនានា ដូចជា ជ្រូកព្រៃ ឈ្លូស ស្វា ក្ងោក ទោច ដង្ហែន និងទន្សាយ។
ចំណែគអ្នកស្រី អ៊ុក អ៊ន វ័យ៥៩ឆ្នាំ ដែលលក់បន្លែព្រៃបានប្រាប់ថា ឈានដល់ខែធ្នូនេះ បន្លែព្រៃរកលែងសូវបានទៀតហើយ អ្នកស្រីនឹងនាំគ្នាដើររកអង្រ្កង ឬបន្លែប្រភេទដើមទុកលក់ឱ្យភ្ញៀវទេសចរជំនួសវិញ។
ដោយឡែក អ្នកស្រី រិន សុខតាន់ ដែលកំពុងលក់បន្លែដាក់ថង់ បានប្រាប់ដែរថា បន្លែអ្នកស្រីដាក់ជាថង់ៗក្នុងមួយថង់តម្លៃ១០០០រៀល។ បន្លែព្រៃទាំងអស់សម្បូរបំផុតនៅរដូវវស្សា ដោយក្នុងមួយថ្ងៃអាចរកចំណូលបានប្រមាណ៣ទៅ៥ម៉ឺនរៀល។
គួរបញ្ជាក់ថា ភ្ញៀវទេស​ចរ​អាចទៅទស្សនាលំ​ហែ​កាយនៅទឹកធ្លាក់ថ្មក្រាល នៅពេលសម្រាកពីការ​ងារ ឬថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ ស្រស់ស្រូបអាហារជុំគ្រួសារ ឬជួប​ជុំ​មិត្ត​ភក្ត្រ នៅក្រោមម្លប់ឈើដ៏ត្រឈឹងត្រឈៃ កម្សាន្តជាមួយ​នូវទឹក​ធ្លាក់​​ដ៏សែ​នត្រជាក់ បរិភោគអាហារប្រចាំមូលដ្ឋានយ៉ាងឆ្ងាញ់ពិសា ជាពិសេស ទិញបន្លែព្រៃភ្នំ និងបន្លែអ្នកស្រុកសម្រាប់យកមកផ្ទះសម្បែងវិញទៀតផង៕