រយៈពេល៩ខែដើមឆ្នាំ២០២៤ កម្ពុជា​នាំចេញដំឡូងមីស្រស់ចំនួនជាង ២លាន​​តោនកើន ១៦២,៥៣%
ភ្នំពេញ៖ រយៈពេល៩ខែឆ្នាំ២០២៤នេះ កម្ពុជា​បាន​​នាំចេញដំឡូងមីស្រស់ចំនួន ២ ៤៥៨ ៣៦០ ​​តោនកើន ១៦២,៥៣%​​ ធៀបនិងរយៈពេលដូចគ្នាកាលពីឆ្នាំមុន នេះបើយោងតាម​របាយការណ៍ពីអគ្គនាយកដ្ឋាន​​កសិកម្មនៃក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ កាលពី ថ្ងៃទី២២ខែតុលានេះ។​​
យោងតាម​របាយការណ៍បង្ហាញថា ការនាំចេញមានវិញ្ញាបនបត្រភូតគាមអនាម័យសម្រេចបាន ដំឡូងមីស្រស់ចំនួន ២ ៤៥៨​ ៣៦០​​ តោន កើនឡើង ១៦២,៥៣ភាគរយ​​  ចំណិតដំឡូងមីក្រៀមចំនួន ៨៦០ ០៤៧ តោន ថតចុះ ១២,៥៤ភាគរយ ផ្ទៃដីដាំដុះមាន​​ប្រមាណ៧០ម៉ឺនហិកតា។​​
ឯកឧត្តម វ៉ា រុតសាន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម​​​បាន​​ថ្លែងបញ្ជាក់​​ថា នៅឆ្នាំ២០២៤នេះតម្លៃដំឡូងមីមិនសូវល្អនោះទេ ហើយ​ជាទូទៅតម្លៃល្អគឺ ចាប់ពីខែវិច្ឆិការទៅ​​ ហើយចំណែក គោលនយោបាយយើង គឺពិតណាស់ យើង​​ចង់​ឲ្យមានការវិនិយោគ​​កែច្នៃទៅជាម្សៅដំឡូមីដើម្បីនាំចេញ។
សម្រាប់ លោក អិល ឆឹង ប្រធានសមាគមកសិករ​ដំឡូងមីខ្មែរបានថ្លែង​​ថា ដំឡូងមី​​យើង ទីផ្សារធំជាងគេលក់ឲ្យថៃនិងវៀតណាម ហើយ​ទីផ្សារឡើងចុះមិន​មាន​ស្ថេរភាពទេ សមាជិកសមាគមមានចំនួន៣៧០០ នាក់នៅ១៧ខេត្តទូទាំងប្រទេស កំពុងតែដាកំដុះលើ​​ផ្ទៃដី ជាង ៨ពាន់ហិកតា​​​​ ឆ្នាំនេះដោយសារតែទីផ្សារ​​មិន​ល្អចាប់​ពីខែ៤មករហូតដល់ខែសីហានេះហើយ​កន្លងមកយើងមានរោងចក្រច្រើនរហូតដល់​១០ តែ​​អត់ដំណើរការ ប៉ុន្តែដំណើរការបានតែ២ឬ៣នោះទេ ។
​​សម្រាប់ លោក អិល ឆឹង លើកឡើងថា ក្នុងមួយឆ្នាំកសិករ​ផលិតបាន​ចន្លោះពី ១២លាន ទៅ១៣ លានតោន​ដំឡូងស្រស់​​ ហើយ​ចំណែក គោកនយោបាយដំឡូងមី​នេះ​គឺ កសិករ​​ចង់​បានស្ថេរភាពតម្លៃ ក៏ដូចជាចង់​ឲ្យ​​មាន​ក្រុមហ៊ុន​វិនិយោគច្រើនក្នុងស្រុក ដើម្បី​កែច្នៃដំឡូងមីស្រស់ទៅជាស្ងួត​​ ដើម្បីនាំ​ចេញ​​​ទៅចិន ជប៉ុន និង​​​បណ្តាប្រទេសផ្សេងទៀត​។
បន្ថែមពីនេះ តំណាងកសិករដំឡូងមី ស្នើសុំឲ្យរដ្ឋាគិតគួរជំរុញរឿងទម្លាក់ទុនជាចម្បង សម្រាប់​ប្រមូលទិញ ​​កែច្នៃ​​ដំឡូងមីស្រស់ ហើយ​បើ​មានអ្នកវិនិយោគប្រមូលទិញស្តុកទុក និងរោងចក្រកែច្នៃនឹងជួយតម្លៃ​​កើន​ឡើង​។​ដោយឡែក ទិន្នផលដំឡូងមី ១៣ លានតោន​​ គឺ ៣០ភាគរយទេ ប្រើ​ប្រាស់​ក្នុងស្រុក​​ ក្នុងនោះនាំចេញដំឡូងមីស្រស់ៗនាំចេញទៅ​​ប្រទេសជិតខាងទាំងអស់​​។​​​​
សព្វថ្ងៃនេះ​ ​ទីផ្សារដំឡូងមីនៅក្នុងខែសីហានេះ មាន​តម្លៃ​​​ ២៣០រៀល ក្នុង១គីឡូក្រាម​​ អាស្រ័យ​លើស្ថានភាពទឹកភ្លៀង បើ​ភ្លៀងខ្លាំង​​​នឹងចុះតម្លៃ តែបើ​សិន​ជា​​មេឃរាំងវិញនឹង​​មានតម្លៃល្អ។ គោលការណ៍ទី១ កសិករមានវិធីសាស្រ្តនៅឆ្នាំ២០២៤ ការដំាដុះចាប់ផ្តើម កាត់​បន្ថយដី បង្កើនជី នឹងទទួលបាន​ផលច្រើន​ដោយ​​ការចំណាយតិចជាង​​កាលពីមុន​​។
បើរបាយការណ៍របស់ក្រសួងកសិកម្ម រុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ បង្ហាញថា នៅឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជានាំចេញដំឡូងមីស្រស់ ដំឡូមីក្រៀម និងម្សៅដំឡូងមី សរុបជាង ៣លានតោន។ រយៈពេល១២ខែ ឆ្នាំ២០២៣ កម្ពុជាបាននាំចេញ ចំណិតដំឡូងមីក្រៀមមានចំនួន ១ ២៨៩ ៧៣៩.០៤តោន ធ្លាក់ចុះ ៣៧.៦៤%, នាំចេញដំឡូងមីស្រស់មានចំនួន ១ ៩៦១ ៣៧៥ តោន កើនឡើង ២៦.៥១%, នាំចេញម្សៅដំឡូងមីមានចំនួន៣៦ ២៥៦.៨០តោន ធ្លាក់ចុះ៤៥.៣៩% និងនាំចេញកាកសំណល់ដំឡូងមី មានចំនួន ៧៤ ៧៩៦ តោន កើនឡើងចំនួន ៧៥.៣១%។
សម្រាប់តម្លៃដំឡូងមីនៅចុងឆ្នាំ២០២៣ និងដើមឆ្នាំ២០២៤ នៅរក្សាបានតម្លៃល្អប្រសើរក្នុងចន្លោះ៣៥០-៣៨០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ចំពោះដំឡូងមីស្រស់ ចំណែកដំឡូងមីក្រៀមចន្លោះ៧០០-៨០០រៀលក្នុងមួយគីឡូក្រាម ដែលជាតម្លៃប្រជាកសិករទទួលយកបាន។