ឥណ្ឌូណេស៊ី ចង់បន្តនាំអង្ករចូលពីកម្ពុជា តែត្រូវការគុណភាពល្អ និងតម្លៃទាបសមរម្យ
ទីក្រុងហ្សាកាតា៖ ប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ីក៏ស្ថិតក្នុងចំណោមប្រទេស ទិញអង្ករចូលដើម្បីបង្រ្គប់តម្រូវការក្នុងស្រុក ដែលស្របពេលជាមួយគ្នានេះដែរ ចាំបាច់ត្រូវការផ្គត់ផ្គត់អង្ករពីដៃគូមួយចំនួន ជាពិសេសពីដៃគូពាណិជ្ជកម្មក្នុងចំណោមសមាជិកអាស៊ាន​ ដូចជា កម្ពុជា វៀតណាម​ និងថៃ ជាដើម។
កន្លងមកប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី ក៏មានការនាំចូលអង្ករពីប្រទេសកម្ពុជា តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀង​មួយ​ដើម្បី​ផ្គត់ផ្គង់​អង្ករ​ចំនួន២៥​ម៉ឺន​តោន​ក្នុង​មួយឆ្នាំ ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ពី​ឆ្នាំ២០២៤​​។​
តាមរយៈកិច្ចព្រមព្រៀង​នេះ ​ត្រូវបាន​គេ​មើលឃើញថា ជា​ជំហាន​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ក្នុងការ​ពង្រឹង​ទំនាក់ទំនង​ពាណិជ្ជកម្ម​រវាង​ប្រទេស​ទាំងពីរ​។​
ឯកឧត្តម សាន់តូ ដារម៉ូស៊ូម៉ារតូ (Santo Darmosumarto) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌូនេស៊ី ប្រចាំកម្ពុជា បានថ្លែងក្នុងសន្និសារព័ត៌មាន ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកម្ពុជា-ឥណ្ឌូណេស៊ី នាដើមសប្តាហ៍នេះ ពី​ការកើនឡើងលើវិស័យ​ពាណិជ្ជកម្ម​អង្ករ​រវាង​ប្រទេស​ឥណ្ឌូណេស៊ី និងកម្ពុជា។ ទោះបីយ៉ាងណាឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌូណេស៊ី ក៏បានបង្ហាញពីបញ្ហា​ប្រឈមមួយ​ជុំវិញ​តម្លៃ​ប្រកួតប្រជែង និង​ថ្លៃ​ដឹកជញ្ជូន​ ដែលចាំបាច់ណាស់ជាជម្រើសរបស់អ្នកពាណិជ្ជករ។
ឯកឧត្តម សាន់តូ ដារម៉ូស៊ូម៉ារតូ បានថ្លែងថា «យើងឃើញថា ការ​នាំ​អង្ករ​ចូល​ពី​ប្រទេស​កម្ពុជាមិនសូវទាន់​មាន​ការ​ប្រកួត​ប្រជែង​ជាមួយ​ប្រទេស​ដទៃ​ក្នុង​តំបន់នោះទេ​។ ទោះបីយ៉ាងណា​ឥណ្ឌូណេស៊ី ​ថ្លឹងថ្លែង​អំពីគុណភាព និងតម្លៃ ប្រសិនបើ​យើងមាន​តម្រូវការ​ណាមួយនោះ»។
ឯកឧត្តមឯកអគ្គរដ្ឋទូត បានលើកឡើងថា​«យើងក៏ត្រូវការទំនិញមានគុណភាពល្អដូចទំនិញរបស់ប្រទេសដទៃទៀតដែរ។ អង្ករ គឺប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ីត្រូវការនាំចូលពីបណ្តាប្រទេសជាដៃគូពាណិជ្ជកម្ម។ សម្រាប់តម្លៃឃើញថា អង្ករកម្ពុជានៅមានចន្លោះខ្វះខាតបន្តិច ដូចជាថ្លៃខ្ពស់ជាង ឬទាបជាង ពោលគឺនៅខ្វះត្រង់ចំណុចនេះបន្តិច។ ទាំងអស់នេះយើងអាចចោទសួរថា តើប្រទេសទាំងពីរអាចចរចារឿងតម្លៃនេះបាន ឬក៏អត់? បើយើងដោះស្រាយបញ្ហានេះបាន បន្ទាប់មកយើងនឹងក្រឡេកទៅមើលគុណភាពវិញ ថាតើថ អាចប្រកួតប្រជែងជាមួយបណ្តាប្រទេសផ្សេងទៀតបាន ឬទេ។ នេះបានសេចក្តីថា យើងនឹងពិនិត្យទៅលើតម្លៃ និងគុណភាព។ ក្រៅពីនេះយើងក៏ត្រូវដោះស្រាយបញ្ហាមធ្យោបាយដឹកជញ្ជូនថា តើអំណោយផល ឬមានភាពងាយស្រួលដែរឬក៏អត់ រួមទាំងតម្លៃចាំបាច់ក្នុងនេះផង។
ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌូណេស៊ី បានលើកឡើងដែរថា សម្រាប់តម្លៃ​ដើម​អាច​ជា​ដើម​ហេតុ ​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ផលិតផល​ប្រទេស​កម្ពុជា​មានតម្លៃ​ខ្ពស់ជាង​ ម្ល៉ោះហើយបើសិនជា​អាច​កាត់បន្ថយ​តម្លៃ​ដើម រួមជាមួយ​គុណភាពល្អ ​និង​តម្លៃ​ប្រកប​ដោយ​ការ​ប្រកួត​ប្រជែងនោះ ជាជម្រើសមួយដ៏សំខាន់។
គួរបញ្ជាក់ថា ប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី ដែលជាប្រទេសផលិតស្រូវអង្ករធំបំផុតទី៤ របស់ពិភពលោក និងជាប្រទេសមានតម្រូវការអង្ករធំបំផុតទី៣ របស់ពិភពលោក កាលពីឆ្នាំ២០២៤ បាននាំចូលអង្ករប្រមាណ៣,៦លានតោន ដើម្បីរក្សាស្ថិរភាពតម្លៃអង្ករនៅក្នុងប្រទេស។
យោងតាមការិយាល័យជាតិ ស្ថិតិឥណ្ឌូណេស៊ី បានឱ្យដឹងនាពេលកន្លងមកថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ប្រទេសឥណ្ឌូណេស៊ី ផលិតស្រូវអង្ករបានចំនួនជាង៣១លានតោន ដោយកើនឡើង១,៤ភាគរយ បើធៀបនឹងឆ្នាំ២០២២។
ដោយឡែកបើយោងតាមសហព័ន្ធស្រូវអង្ករកម្ពុជា ក្នុងរយៈពេលប្រាំខែ ដើមឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជាបាននាំចេញស្រូវ និងអង្ករចំនួនជាង៤៤៧ពាន់តោន​ ទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិចំនួន៦៣ប្រទេស​ នៅទូទាំងពិភពលោក ដោយរកប្រាកចំណូលបានជិតមួយពាន់លានដុល្លារ។
បើយោងតាមប្រភពដដែលនេះបានបញ្ជាក់ដែរថា ក្នុងចំណោមអង្ករ ដែលនាំចេញនេះ រួមមានអង្ករក្រអូបគ្រប់ប្រភេទចំនួនជាង៧៥ភាគរយ, ប្រភេទអង្ករសគ្រាប់វែងជាង១៩ភាគរយ, អង្ករសរីរាង្គចំនួន២.០៣ភាគរយ, អង្ករចំហុយ២.៤៣ភាគរយ និងអង្ករផ្សេងៗទៀតចំនួន០.៦៥ភាគរយ។
ដោយឡែកក្រុមហ៊ុននាំចេញស្រូវអង្ករវិញ មានចំនួន៤៨ក្រុមហ៊ុន ដែលបាននាំចេញស្រូវអង្ករទៅកាន់គោលដៅចំនួន៦៣ ក្នុងនោះទៅកាន់បណ្តាប្រទេសនៅក្នុងតំបន់អឺរ៉ុបចំនួន២៦ និងអាស៊ីមានប្រទេសចិន និងកោះហុងកុង ។ ក្រៅពីនេះក៏មានប្រទេសសមាជិកអាស៊ានចំនួនប្រាំ និងគោលដៅ៣០ប្រទេសផ្សេងទៀត មានអាហ្វ្រិក  មជ្ឈឹមបូព៌ា អាមេរិក កាណាដា អូស្ត្រាលី និងប្រទេសណូវែលហ្សេឡង់ ផងដែរ៕