ម៉ាឡេស៊ី​យល់ព្រម​លើក​លែងពន្ធខ្លះលើការនាំចូល​ផលិតផល​ចំណីអាហាររបស់​ប៉ាឡេស្ទីន​
image_2025-09-30_10-53-47
កូឡាឡាំពួរ៖ មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ម៉ាឡេស៊ី បានបញ្ចាក់កាលពីពេលថ្មីៗកន្លងមកនេះថា ប្រទេសម៉ាឡេស៊ីបានយល់ព្រមជាគោលការណ៍ ដើម្បីលើកលែងពន្ធខ្លះលើផលិតផលកសិកម្ម និងម្ហូបអាហារសម្រាប់ប្រជាជនប៉ាឡេស្ទីន ដើម្បី​ជួយ​កសាង​សេដ្ឋកិច្ច​​ឡើង​វិញ។
យោងតាមទីភ្នាក់ងារព័ត៌មានប៊ើណាម៉ា (Bernama) របស់ម៉ាឡេស៊ី បានឱ្យដឹងថា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងវិនិយោគ ពាណិជ្ជកម្ម និងឧស្សាហកម្ម បានបញ្ជាក់ពីការចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នារវាងម៉ាឡេស៊ី និងប៉ាឡេស្ទីន ស្តីពីកិច្ចសហប្រតិបត្តិការពាណិជ្ជកម្ម និងសេដ្ឋកិច្ច កាលពីថ្ងៃទី១៩ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ដើម្បីបង្កើនទំនាក់ទំនង និងលើកលែងពន្ធមួយចំនួនលើផលិតផលកសិកម្មនាំចូលពីប៉ាឡេស្ទីន។
លោកបានមានប្រសាសន៍ដូច្នេះថា «យើងទន្ទឹងរង់ចាំធ្វើការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយដៃគូប៉ាឡេស្ទីនរបស់យើង ដើម្បីផ្តល់ផលប្រយោជន៍ឱ្យគ្នាទៅវិញទៅមក ជាពិសេសសម្រាប់ប្រជាជនរបស់យើង»។
លោករដ្ឋមន្ត្រី បានលើកឡើងទៀតថា អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ គឺជាសក្ខីភាពមួយចំពោះចក្ខុវិស័យរួមគ្នារបស់ប្រជាជនម៉ាឡេស៊ី និងប្រជាជនប៉ាឡេស្ទីន ដើម្បីបង្កើតទំនាក់ទំនងពាណិជ្ជកម្ម និងការវិនិយោគប្រកបដោយនិរន្តរភាព ជាពិសេសក្នុងវិស័យដ៏មានសក្តានុពលខ្ពស់ ដូចជាឧស្សាហកម្មហាឡាល សេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម។
អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ត្រូវបានចុះហត្ថលេខាងដោយអគ្គលេខាធិការនៃក្រសួងវិនិយោគ ពាណិជ្ជកម្ម និងឧស្សាហកម្មរបស់ម៉ាឡេស៊ី  និងឯកអគ្គរដ្ឋទូតប៉ាឡេស្ទីន ប្រចាំប្រទេសម៉ាឡេស៊ី ក្រោមអធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រីម៉ាឡេស៊ី លោក អានវ៉ា អ៊ីប្រាហីម (Anwar Ibrahim)។
ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី និងអាជ្ញាធរប៉ាឡេស្ទីន បានព្រមព្រៀងគ្នាបង្កើនទំនាក់ទំនងទ្វេភាគីទាំងផ្នែកវិស័យការទូត និងសេដ្ឋកិច្ច តាមរយៈអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់កិច្ចសហប្រតិបត្តិការទ្វេភាគីឱ្យកាន់តែជិតស្និទ្ធថែមទៀត នៅក្នុងវិស័យពាណិជ្ជកម្ម ការវិនិយោគ និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច បង្កើតឱកាសថ្មីៗសម្រាប់ធុរកិច្ច និងប្រជាជននៃប្រទេសទាំងពីរ។
ក្រសួងវិនិយោគ ពាណិជ្ជកម្ម និងឧស្សាហកម្មរបស់ម៉ាឡេស៊ី  បានលើកឡើងនៅក្នុងសេចក្តីថ្លែងការណ៍ថា «អនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះ ក៏មានគោលបំណងក្នុងការកសាងសមត្ថភាពតាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាល ការផ្លាស់ប្តូរជំនាញ និងការលើកកម្ពស់ភាពជាដៃគូក្នុងវិស័យឯកជន»។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍បាននិយាយថា កិច្ចព្រមព្រៀងនេះបានបញ្ជាក់ឡើងវិញនូវការប្តេជ្ញាចិត្តឥតងាករេរបស់ម៉ាឡេស៊ីក្នុងការគាំទ្រភាពធន់ និងស្តារសេដ្ឋកិច្ចរបស់ប៉ាឡេស្ទីនឡើងវិញ ដោយគាំទ្រដល់ការអភិវឌ្ឍតំបន់ឧស្សាហកម្ម ការពង្រឹងសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម និងការពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងឧស្សាហកម្មហាឡាល ទេសចរណ៍ ថាមពល និងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល។
កាលពីឆ្នាំ២០២៤ ប៉ាឡេស្ទីនជាប់ចំណាត់ថ្នាក់ជាដៃគូពាណិជ្ជកម្មធំជាងគេទី១៥ របស់ម៉ាឡេស៊ីនៅក្នុងតំបន់អាស៊ីខាងលិច។ ចំណែកការនាំចេញសំខាន់ៗរបស់ម៉ាឡេស៊ីទៅកាន់ប៉ាឡេស្ទីន រួមមាន ប្លាស្ទីក និងអាហារកែច្នៃ ខណៈការនាំចូលសំខាន់ៗរបស់ប៉ាឡេស្ទីន គឺជាផលិតផលកសិកម្ម មានដូចជាផ្លែលម៉ើជាដើម។
សេចក្តីថ្លែងការណ៍ដដែលនេះ បានបន្ថែមថា «ម៉ាឡេស៊ីទន្ទឹងរង់ចាំពង្រីកទំនាក់ទំនងឱ្យកាន់តែស៊ីជម្រៅសម្រាប់ភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ចជាមួយប៉ាឡេស្ទីន ដើម្បីរួមចំណែកដល់សេចក្តីប្រាថ្នានៃការអភិវឌ្ឍ និងភាពធន់របស់ខ្លួន ព្រមទាំងជំរុញគោលការណ៍រួមនៃសាមគ្គីភាព និងវិបុលភាព»៕