​ការិយាធិបតេយ្យរបស់វៀតណាម ធ្វើឱ្យសហភាព​អឺរ៉ុបបន្ត​ពន្យារពេលនាំចូលកសិផលខ្លួន
70690082c3623717aa25920951dcadf0
ហាណូយ៖ ការនាំចេញកសិផលវៀតណាមទៅកាន់សហភាពអឺរ៉ុប កំពុងតែជួបប្រទះនឹងការពន្យារពេលជាបន្តទៀតដោយសារបញ្ហាទាក់ទងនឹងនីតិវិធីនៃការបញ្ជាក់គុណភាព ដែលទាមទារឱ្យអនុលោមតាមស្តង់ដារសុវត្ថិភាពចំណីអាហាររបស់សហភាពអឺរ៉ុប។
ចាប់តាំងពីដើមខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥នេះ ការនាំចេញផ្លែឈើ និងបន្លែ ជាពិសេសផ្លែស្រកានាគ ផ្លែម្ទេស និងពោតបារាំង ត្រូវបានរារាំងដោយសារខ្វះវិញ្ញាបនបត្របញ្ជាក់ពីសុវត្ថិភាពរបស់ចំណីអាហារ ដែលអនុលោមតាមស្តង់ដាររបស់សហភាពអឺរ៉ុប។  កត្តានេះ នាំឱ្យផលិតផលរបស់វៀតណាម​ ត្រូវបានរក្សាទុកក្នុងឃ្លាំងរយៈពេលយូរ បណ្តាលឱ្យមានការចំណាយបន្ថែម និងស្ល្អុយរលួយខូច ឬបំពានកិច្ចសន្យាដោយសារតែការពន្យាពេលការដឹកជញ្ជូននាំចេញម្តងហើយម្តងទៀត។
អ្នកនាំចេញកសិផលវៀតណាម កំពុងតែច្របូកច្របល់អំពីភ្នាក់ងារណាមួយ ដែលគួរដោះស្រាយបញ្ហាចេញវិញ្ញាបនប័ត្របញ្ជាក់គុណភាព បើទោះបីជាមានឯកសារគ្រប់គ្រាន់ក៏ដោយ។  សហភាពអឺរ៉ុបអនុវត្តស្តង់ដារតឹងរ៉ឹងលើសុវត្ថិភាពចំណីអាហារ។
ចំណែកប្រធានសមាគមអ្នកដាំស្រកានាគវៀតណាម បាននិយាយថា តាមការកត់សម្គាល់ពីអសមត្ថភាពក្នុងការនាំចេញផ្លែស្រកានាគទៅកាន់ទីផ្សារក្នុងសហភាពអឺរ៉ុប ដោយសារតែខ្វះស្ថាប័នច្បាស់លាស់ណាមួយរបស់រដ្ឋាភិបាលវៀតណាម សម្រាប់បញ្ជាក់ឱ្យបានសមស្របតាមលក្ខខណ្ឌថ្មីរបស់សហភាពអឺរ៉ុប។
ចាប់តាំងពីថ្ងៃទី០១ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥នេះ បទប្បញ្ញត្តិថ្មីរបស់រដ្ឋាភិបាលវៀតណាម បានតម្រូវឱ្យអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានជាជាងម្ចាស់សហគ្រាស ឬភាគីទីបី ជាអ្នកត្រួវចេញវិញ្ញាបនបត្របញ្ជាក់ពីសុវត្ថិភាពផលិតផលចំណីអាហារ។
លោកប្រធានសមាគមន៍ផ្លែស្រកានាគវៀតណាម បានគូសបញ្ជាក់ទៀតថា ការផ្ទេរអំណាចដល់ថ្នាក់មូលដ្ឋាននៅក្នុងប្រទេសវៀតណាម កាន់តែធ្វើឱ្យមានភាពស្មុគស្មាញដល់ដំណើរការចេញវិញ្ញាបនបត្រថែមទៀត ទោះបីជាការផ្លាស់ប្តូរនេះ ជាប់ពាក់ព័ន្ធច្រើនជាងគេលើអាជ្ញាធរចេញវិញ្ញាបណបត្រក៏ដោយ។
ក្រុមសមាគមន៍វៀតណាម បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យ​អាជ្ញាធរជួយ​ដោះស្រាយ​បញ្ហារាំង​ស្ទះ​នេះ​ឱ្យ​បាន​ឆាប់រហ័ស និង​អនុវត្ត​វិធីសាស្ត្រ​បញ្ជាក់គុណភាព ​ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​រដ្ឋាភិបាល។
យោងតាមនាយកដ្ឋានផលិតកម្ម និងការពាររុក្ខជាតិ របស់ក្រសួងកសិកម្ម និងបរិស្ថានវៀតណាម បានឱ្យដឹងថា បញ្ហាដែលមានស្រាប់ គឺផ្តើមចេញពីសេចក្តីសម្រេចចូលជាធរមាន កាលពីថ្ងៃទី០១ ខែកក្កដា ដែលផ្ទេរអាជ្ញាធរអធិការកិច្ចពីមន្ទីរទៅគណៈកម្មាធិការប្រជាជនខេត្ត ដែលធ្វើឱ្យមានភាពស្មុគស្មាញដល់ការអនុវត្តគោលការណ៍មូលដ្ឋានសម្រាប់ចេញវិញ្ញាបនបត្រសម្គាល់គុណភាព។
នាយកដ្ឋានផលិតកម្ម និងការពាររុក្ខជាតិ បានរៀបចំឯកសារណែនាំ ក្នុងគោលបំណងជួយដល់អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានក្នុងដំណើរការត្រួតពិនិត្យ និងបន្តនីតិវិធីនាំចេញ តាមរយៈការបំពេញបែបបទអនឡាញ។ ប៉ុន្តែទោះបីជាយ៉ាងណាក៏ដោយ រដ្ឋាភិបាលក្នុងតំបន់ជាច្រើន បានជួបប្រទះនឹងបញ្ហាប្រឈមក្នុងការសម្របខ្លួនទៅនឹងការទទួលខុសត្រូវទាំងនេះ ដែលបណ្តាលឱ្យមានការពន្យារពេលអនុញ្ញាតឱ្យនាំចេញទៅក្រៅប្រទេស។
អ្នកសេដ្ឋកិច្ចវៀតណាម​ បានសង្កត់ធ្ងន់លើភាពបន្ទាន់នៃការដោះស្រាយបញ្ហាការពន្យារពេលនីតិវិធី ដើម្បីរក្សាសិទ្ធិនាំចូលទៅកាន់ទីផ្សារអឺរ៉ុប។  បើគ្មានវិធានការច្បាប់ទាន់ពេលវេលាទេនោះ អ្នកនាំចេញកសិផលវៀតណាម ប្រឈមមុខនឹងការបាត់បង់ឱកាសដ៏ល្អនេះ៕